Protesty proti Covid: Austrálie trpí nejhorší den pandemie uprostřed vypuknutí variabilní delty

Protesty proti Covid: Austrálie trpí nejhorší den pandemie uprostřed vypuknutí variabilní delty

Nový Jižní Wales (NSW) – domov nejlidnatějšího města Sydney – a Victoria v sobotu hlásila celkem 886 infekcí, uprostřed zuřivého vypuknutí varianty delta.

Stovky nezakrytých demonstrantů jsou viděny pochodovat centrální obchodní čtvrtí Melbourne před konfrontací s policií, hodiny poté, co bylo v celém státě Victoria oznámeno náhlé zablokování.

Policie ve svém prohlášení uvedla, že šest policistů bylo během protestů převezeno do nemocnice s podezřením na zlomeninu nosu, zlomený palec a otřes mozku.

Policie použila pepřové koule a pepřový sprej proti části davu, který se odhaduje na více než 4 000 lidí. Policie Victoria uvedla, že za porušení zdravotních zákonů byly uloženy stovky pokut a 218 lidí bylo zatčeno – včetně tří za přepadení policistů.

Policie Nového Jižního Walesu uvedla, že při protestech v Sydney byl ošetřen důstojník kvůli zranění hlavy a krku a 47 lidí bylo zatčeno.

Delta „Austrálie nikdy předtím neviděla“

V sobotu zaznamenal stát Nový Jižní Wales rekordních 825 lokálně přenosných případů a zaznamenal také tři úmrtí spojená s koronavirem.

mluvit dovnitř Tisková konferencePremiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklian řekla: „Plemeno Delta nebylo v Austrálii nikdy dříve vidět.“

„I při přísných a přísných uzavírkách se virus šíří – a to je fakt,“ dodala. Musíme tedy chránit sebe a své blízké pobytem doma a také očkováním.

NSW se potýkal s a Rychle se šířící delta variabilní útěk po dobu dvou měsíců, přičemž větší Sydney je od konce června uzamčena. Uzamčení bylo prodlouženo od pátku do konce září, v pondělí od 9:00 do 5:00 v některých částech města noční zákaz vycházení.

A v sousední Victorii bylo v sobotu hlášeno 61 případů, což přimělo úřady rozšířit opatření na zablokování z hlavního města Melbourne na celý stát. Obyvatelé smějí opustit dům pouze pro základní činnosti, jako je nakupování potravin nebo léků, poskytování péče, očkování a cvičení.

READ  Psilocybin z kouzelných hub může při použití v kombinaci s léčbou zmírnit těžké deprese

Napětí je vysoké, v sobotu v Sydney a Melbourne vypukly protesty proti zablokování, stejně jako v Brisbane, hlavním městě Queenslandu – navzdory zmírnění omezení v některých částech tohoto státu v pátek.

V Sydney se demonstranti objevili v centru města i přes varování policie, která zřídila kontrolní stanoviště, aby zabránila shromažďování lidí. V Melbourne před městem demonstrovaly stovky demonstrantů, než se postavili úřadům. V Brisbane se tisíce shromáždily v městských botanických zahradách, ačkoli Queensland v sobotu nehlásil žádné nové místní případy.

Policie stříká pepřový sprej na protestující v Melbourne.

„Posun pozice“

Protesty poukazují na výzvu, které australské úřady čelí při dodržování přísných opatření pro zadržování.

Více než rok je Austrálie považována za úspěšný příběh v boji proti Covid-19. Uzavřela své hranice téměř všem cizincům, zavedla přísnou karanténu pro příchozí a zavedla přísné testovací a sledovací systémy, které zachytí všechny případy, které překročily její obranu.

Ale její strategie bez Covid je zpochybňována variantou delta, která je podle odhadů přenosná jako plané neštovice.

V posledních týdnech australští představitelé naznačili, že se vzdalují snaze zcela vymýtit koronavirus.

Berejiklian, předseda vlády Nového Jižního Walesu, Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci Že se lidé s Deltou naučí žít. „V Novém Jižním Walesu se to učíme mnohem dříve než v jiných státech,“ řekla.
V zemích, které byly chváleny za zastavení šíření nákazy, přibývají případy Covid-19.  Potřebují změnit své strategie?

V sobotu Berejiklian řekla, že si v rozhovorech s představiteli jiných zemí všimla „posunu v přístupu k tomu, co Delta znamená“.

„Bez ohledu na to, jak tvrdě pracujeme a bez ohledu na to, zda 99% lidí dělá správnou věc, existuje komponenta delta, kterou nikdo nemůže ovládat,“ řekla.

„Souhlasíme s tím, že Delta je tady, a souhlasíme s tím, že směřování k nule po celé zemi – zvláště jakmile se otevřeme a budeme žít svobodně – bude nemožný úkol.“

Berejiklian řekl, že aby nesnížil případy na nulu, úkolem vlády je udržet lidi mimo nemocnici, dokud se očkování nezvýší.

READ  Záplavy v Pákistánu: Stovky zabitých dětí z 1000

„Nejlepší způsob, jak se těšit na svobodu, je zajistit, abychom se nechali očkovat,“ řekla.

Berejiklian předpovídá, že 70% populace NSW nad 16 let bude plně očkováno do konce října a 80% do poloviny listopadu, pokud bude pokračovat současná míra očkování.

V jiných částech země je však zavedení vakcíny mnohem nižší. Pouze od soboty 22,6% Z 25 milionů australských lidí je plně očkováno – hluboko pod 60,6% ve Velké Británii nebo 50,7% v USA.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *