Projekty financované EU v České republice ohrožené inflací – EURACTIV.com

Projekty financované EU v České republice ohrožené inflací – EURACTIV.com

Kvůli vysokým cenám a válce na Ukrajině jsou ohroženy projekty spolufinancované koherenční politikou Evropské unie ve výši 1,3 miliardy eur.

Předchozí rozpočtové období 2014–2020 pro politiku soudržnosti EU končí uzavřením účtů a dokončením projektů členských zemí do konce roku 2023. Jinak budou muset tyto peníze vrátit do rozpočtu EU.

Podle českého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartošze by EU měla uvolnit pravidla a dát příjemcům unijních fondů více času na realizaci jejich projektů. Dodal, že programové období by se mělo prodloužit o rok, aby bylo více času na efektivní využití prostředků.

„Musíme vyjít vstříc aktuálním potřebám členských zemí postižených uprchlickou vlnou a jejím dopadem na jejich občany, ale také podpořit příjemce evropských fondů, kteří se rovněž potýkají s mimořádnou situací, uvolněním pravidel,“ řekl Bartoš. z pirátské party.

Projekty se podle Bartoše obtížně dostavují kvůli pandemii a současné krizi související s válkou na Ukrajině. Ceny stavebních prací a materiálů rostou, některé nejsou dostupné a roste inflace.

„Je důležité, aby Evropská unie v tomto ohledu České republice a dalším zemím pomohla,“ řekl Bartoš.

V dubnu Česká republika a dalších 11 zemí zveřejnily dopis, v němž žádají Evropskou komisi o prodloužení doby podpory výdajů. Kromě prodloužení umožní další možnost řešení tohoto problému financování projektů z nového programového období 2021-2027.

Problém se podle ministerstva týká tisíců projektů v Česku, včetně rekonstrukcí nemocnic.

Růst cen ovlivnil projekty financované EU na předválečném Slovensku na Ukrajině. Několik velkých infrastrukturních projektů na Slovensku, financovaných z programového období EU 2014-2020, je ohroženo rychlým růstem cen stavebních materiálů.

READ  Matej Kováč je na pokraji převodu 6 milionů eur do Bayer Leverkusen

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *