Proč nemůžu vystát zvuk žvýkání? Misophonia vysvětlil

Jsem docela tichý člověk, ale jediné, co mě dostává do záchvatu vzteku, je zvuk žvýkání mého manžela. Nedokážu říci, zda se jeho žvýkání prokazatelně liší od žvýkání ostatních, Kromě toho, že se tomu podřizujem denně. Ale já to vím pro něj Zvuky žvýkání jsou jediné, kvůli kterým mám chuť chytit židli a hodit ji přes pokoj.

Když dojde i na hltání – koukám na tebe, ramen nudle – prakticky mě chytne mrtvice. Často se nemohu ubránit poznámce: „Pane bože, můžeš žvýkat jemněji?!“ Pak obvykle odejdu, abych unikla zvuku, než udělám něco, co by mě mohlo dostat do vězení.

Mnoho lidí uvádí, že určité hlasy – často, ale ne vždy, od konkrétních lidí – je tak rozzlobí, že chtějí explodovat. Když jsem dělal neformální anketu můj Instagram Stoupenci Včera více než 65 lidí sdílelo zvuky vytvořené člověkem, které je přivádějí k šílenství, včetně žvýkání, polykání, mlaskání žvýkačky, dýchání ústy a vdechování.

Nikdy jsem nenavštívil lékaře kvůli jeho averzi ke žvýkání – a asi ani neudělám, protože moje reakce nejsou tak hrozné, abych je nezvládl – ale je možné, že trpím misofonií, neznámým syndromem nejprve popsané v raných obdobích a charakterizované silnými negativními emocionálními reakcemi na specifické zvuky nebo vizuální podněty v určitých kontextech.

Výzkum misofonie je stále v plenkách a je těžké získat definitivní odhady, kolik lidí jí trpí – ale pomalu zájem o tento fenomén roste. „Každý, kdo pracoval s misofonií, a samozřejmě každý, kdo ji zažil, oceňuje, jak důležitý je tento stav,“ řekl Eric Storch, klinický psycholog z Baylor College of Medicine v Houstonu.

Vyhledávání ukázat Že u lidí s misofonií určité zvuky rychle vyvolají reakci autonomního nervového systému, části těla zodpovědné za nedobrovolnou reakci „bojuj nebo uteč“, a že tato reakce se u lidí bez tohoto onemocnění nevyskytuje. „Je to mimo vaše vědomé vědomí,“ vysvětlila Jennifer Jo Pruitt, psycholožka a ředitelka International Misophonia Research Network, a proto je tak těžké to kontrolovat. „Lidé si myslí, co to se mnou je? Proč se mi to děje? Jsem opravdu milý člověk.“

studie Identifikovala různé oblasti mozku zapojené do misofonie, včetně frontální insuly, které se podílejí na zpracování znechucení, strachu a úzkosti. Mozky lidí s misofonií jsou pravděpodobně jako „hypersenzitivní poplašné systémy“, které interpretují určité neškodné zvuky jako hrozby, vysvětlil Zach Rosenthal, klinický psycholog na Duke University a ředitel nové školy. Misofonické centrum a regulace emocí. „Je to, jako by vedle vás najednou seděl medvěd grizzly,“ řekl doktor Rosenthal a „vaše tělo na to automaticky reaguje.“

READ  Vědci očekávali po Omikronu více znepokojivých proměnných, říkají vědci

Pokud vy nebo váš blízký trpíte příznaky misofonie, měli byste vědět toto.

Zvuky žvýkání a polykání mohou obtěžovat každého, jak tedy víte, zda jsou vaše reakce dostatečně silné, aby vyvolaly misofonii? Dr. Storch řekl, že na čem záleží, je závažnost vaší reakce a to, jak moc zasahuje do vašeho každodenního života. Pokud vás zvuk něčího žvýkání trochu rozčiluje, jste člověk. Pokud vás zvuk tak rozzlobí, že chcete někomu ublížit, může to být misofonie.

Emily Boyer, advokátka v Atlantě a moje stará přítelkyně mi řekla, že jí zvuky cvakání a žvýkání pera tak dráždí a rozptylují, že si s sebou vzala několik špuntů do uší, když skládala zkoušku v hospodě v přeplněném konferenčním centru. (zemřela). nejhorší zvuk? Když její manžel žvýká led. Obvykle ho požádá, aby přestal, ale snaží se to udržet potichu: „Uklidněte se, Chompsi,“ říká.

Lidé s misofonií mohou explodovat mnoha zvuky a pohledy, nejen těmi, které vycházejí z jejich úst. Dr. Storch řekl, že klepání prsty a stylusem, stejně jako vibrace nohou, jsou potenciální faktory. Nejčastějšími podněty jsou však zvuky nosu, úst a krku: žvýkání, chroupání, nádech, chrápání, kýchání a odkašlávání hrdla.

Jiné stavy lze zaměnit s misofonií, řekl Dr. Rosenthal. Někteří lidé, kteří si myslí, že mají misofonii, ji mohou mít místo toho Ostrost sluchuPorucha sluchu, při které všechny zvuky zní nesnesitelně hlasitě. Dodal, že někdy je misofonie zaměňována s obsedantně-kompulzivní poruchou, úzkostnou poruchou a poruchou smyslového zpracování, ale to vše jsou odlišné stavy – ačkoli lidé s misofonií mohou častěji než jiní trpět těmito dalšími stavy.

Dr. Rosenthal navrhl, že pokud z vás hlasy vašeho partnera dělají vraha, zkuste si s nimi o tom promluvit. Vysvětlete, že každý jsme zapojeni jinak a že jste obzvláště citliví na některé zvuky, které vydávají. Řekněte jim, že vaše reakce nejsou vědomá rozhodnutí, a požádejte je o podporu, pokud potřebujete odejít nebo jíst odděleně.

READ  Internet byl požádán, aby pojmenoval sondu pro Uran. Skončilo to takto: ScienceAlert

Rada vycházející z osobní zkušenosti: Snažte se nevinit druhého z toho, že dýchá nebo že hlasitě žvýká. To, co se děje, není jejich chyba a pravděpodobně nepomůže požádat je, aby se uklidnili, protože tyto reakce mají tendenci se dít bez ohledu na to, jak vysoko jsou. (Pracuji, abych zůstala mámou, když mě obtěžuje manželovo žvýkání). Pro osobu s misofonií také není konstruktivní naznačovat, že osoba s misofonií reaguje přehnaně. (Není tomu tak ony Když jsem se dotazoval svých příznivců na Instagramu, mnoho z nich řeklo, že jejich blízcí jejich reakce odmítli nebo si z nich dělali legraci.

„Nikdo s misofonií nechce misofonii,“ řekl Dr. Rosenthal. „Představa, že je to něco, kvůli čemu by se někdo rozhodl být naštvaný, je na první pohled naprosto absurdní.“

Pokud si myslíte, že máte misofonii, Dr. Rosenthal navrhl, abyste se podívali na webové stránky Misofonická výchova A Soquiet.orgkterá poskytuje zdroje a vzdělávání na toto téma.

Silné reakce na misofonii může být těžké uklidnit, ale odborníci říkají, že několik věcí může zmírnit váš hněv. Dr. Pruitt řekl, že sešlápnutí spouště, byť jen na 30 sekund, vás může uklidnit. Když jste v situaci, kdy byste se mohli rozčilovat, doporučuje také dechová cvičení, jako je čtyřnásobné čtvercové dýchání, které zahrnuje opakovaný cyklus výdechu po čtyřech, udržování plic prázdných na počet čtyř a nádech. Počítejte do čtyř a zadržte vzduch v plicích na počet čtyř.

Dr. Storch řekl, že řízená obrazová cvičení – zavřete oči a představte si sami sebe na tichém, klidném místě – mohou také pomoci, a že přehrávání hudby nebo bílý šum na pozadí může přehlušit zvuky a také snížit vaše reakce.

Pokud jednoduchá řešení nepomohou, mohou být různé formy kognitivně behaviorální terapie, řekli Dr. Rosenthal a Dr. Storch, částečně proto, že se zaměřují na identifikaci strategií zvládání. Vzhledem k tomu, že existuje velmi málo terapeutů, kteří se specializují na léčbu tohoto stavu, Dr. Rosenthal navrhl pokusit se najít terapeuty, kteří nabízejí léčbu založenou na důkazech pro celou řadu stavů duševního zdraví.

READ  Podívejte se na největší a nejpodrobnější 3D mapu vesmíru vůbec

Dr. Rosenthal radil, aby lidé popsali své příznaky podrobně – spíše než jen řekli „Mám misofonii“ – aby terapeuti, kteří nejsou obeznámeni s tímto stavem, pochopili, co se děje. Vysvětlete, že na určité zvuky reagujete hněvem a úzkostí, že vám vaše reakce způsobují problémy a že chcete pomoc.

Pro mě se ulevilo, když slyším, že nejsem sám se zdánlivě zvláštními příznaky – a že existují řešení a léčby, které mohu vyzkoušet. Až příště budu zažívat žvýkací vztek, odvrátím se od zvuku a zaměřím se na svůj dech. Pravděpodobně začnu pouštět své oblíbené melodie z 80. let, až můj manžel bude jíst ramen – i když by ho to mohlo poslat Místo toho v hněvu způsobeném zvukem.


Lékaři dlouho doporučovali cvičení jako způsob, jak zůstat zdravý, ale není jasné, zda fyzická aktivita snižuje náchylnost člověka k infekčním chorobám. Nová studie nyní naznačuje, že u lidí, kteří pravidelně cvičí, je méně pravděpodobné, že se nakazí Covid-19 a rozvinou se u nich vážné příznaky – ale imunologové a odborníci na infekční choroby tvrdí, že než budou možné vyvodit závěry, je zapotřebí více výzkumu.


Nové posilovače Covid-19 společnosti Omicron jsou k dispozici v lékárnách a komunitních zdravotních střediscích pro všechny starší 12 let, včetně těhotných žen. Odborníci doporučují počkat s novým posilovacím lékem, dokud neuplynou čtyři až šest měsíců po vaší poslední dávce nebo infekci Covid-19.

Přečtěte si více:
Co byste měli vědět o nových snímcích Booster


Zde je několik příběhů, které byste si neměli nechat ujít:

Pokračujme v rozhovoru. Následuj mě Cvrlikání nebo Instagramnebo mi pošlete e-mail na adresu [email protected]

Měj se dobře!

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.