Proč by proměnná delta mohla ukončit pátrání Austrálie po „Covid Zero“

Sydney, Austrálie – Tři dny poté, co se v Sydney objevil vzácný případ Covid-19, se sešlo asi 40 přátel na oslavě narozenin. Kromě dortu a smíchu tu byla skrytá hrozba: Host nevědomky prošel uličkami s jediným případem Covid, řidičem letiště, který chytil verzi amerického letectva ve verzi Delta.

O dva týdny později mělo 27 lidí ze strany pozitivní test, včetně dvouletého, a 14 lidí, s nimiž byli v úzkém kontaktu. A těch sedm v bazénu, kteří se nenakazili? Všichni byli očkováni.

Strana poukazuje na obrovskou výzvu, které nyní Austrálie čelí díky své vysoce úspěšné politice úplného potlačení Covida. V jednoduchém předměstském prostředí šly vakcíny a vysoce nakažlivá delta varianta čelně, a protože bylo očkováno tak málo Australanů, virus se rozšířil.

Pro Austrálii a všechny ostatní země s takzvaným přístupem „Covid zero“, včetně Číny a Nového Zélandu, představuje shromáždění v západním Sydney varování: Bez absence hromadného očkování hrad nemůže přežít bez stále bolestivějších omezení.

„Toto je začátek konce Covidovy nuly,“ řekla Catherine Bennett, vedoucí epidemiologie na Deakin University v Melbourne. „Tentokrát to možná dokážeme dostat pod kontrolu, ale bude to těžší a těžší.“

Boom Delta již cestoval ze Sydney přes Austrálii, přičemž lety a lidé navštěvovali školy, nemocnice, holičství a centrum hromadného očkování. Polovině z 25 milionů lidí v zemi bylo nařízeno zůstat doma, protože počet případů, nyní kolem 200, roste každý den. Státní hranice uzavřena, hněv – další odstávka 16 měsíců před pandemií? – Kondenzáty.

Jedná se o překvapivý obrat v zemi, která strávila většinu uplynulého roku oslavou pozoruhodného úspěchu. Díky uzavřeným hranicím, rozsáhlému testování a efektivnímu sledování byla Austrálie schopna potlačit každé předchozí ohnisko, dokonce i téměř ve všech ostatních zemích, kde se virus vyskytuje, často katastrofický.

READ  Roj zemětřesení otřásá Islandem s možností sopečné erupce

V Austrálii po celý rok 2021 nezemřel na Covid-19 nikdo. Zatímco New York a Londýn byly loni chráněny před virovým útokem, Sydney a většina země si užívala plné stadiony, restaurace, učebny a Divadla s „Hamiltonem“.

Tuto zkušenost normálnosti – zakrnělou pouze kvůli nedostatku zámořských cest, příležitostným pověřením maskou a náhlým zavíráním – se australští politici, od premiéra Scotta Morrisona po místní úředníky, zoufale snaží bránit. Držení Covida pryč za každou cenu pro ně zůstává vítěznou politikou.

V pátek Austrálie tento přístup zdvojnásobila a oznámila, že tok několika tisíc mezinárodních příchozích povolených každý týden (a karanténa) bude snížen na polovinu.

Je to stará kniha. Během chřipkové pandemie v roce 1918 Austrálie na rok uzavřela své hranice s mezinárodními příchozími a otevřela své brány později než ve zbytku světa. Tentokrát byla většina Australanů ochotna znovu přijmout izolaci, za předpokladu, že je udrží v bezpečí. dokonce delta.

Nyní se veřejní činitelé pokoušejí čelit variantě, kterou označují za impozantního nepřítele, jako by to byl marvelovský darebák.

Stopařky kontaktů nalezly videozáznamy ukazující jeden případ přenosu v obchodním domě v Sydney, když muž, který vypukl, proplouval kolem jiné osoby. Řidiči dodávek také přenášeli virus prostřednictvím krátkých interakcí a úředníci ve zdravotnictví varovali, že ve většině domácností infikuje každého obvykle jedna osoba s deltou.

Alternativa přinutila úředníky pohybovat se rychleji a tvrději s omezeními než dříve.

NSW se vyhnul úplnému zablokování během předchozího vypuknutí Covid, včetně dávky loni v prosinci, která byla omezena třemi týdny příměstských omezení. Tentokrát se podobnou taktiku pokusila státní premiérka Gladys Berejiklianová, ale zjistila, že Delta postupovala příliš rychle, než aby byla zadržena.

Po celém světě je to podobný příběh. The Nalezena proměnná Delta v nejméně 85 zemích. Nyní je dominantním kmenem v Anglii a Indii, kde se poprvé objevil, a byl zdrojem ohniska v jižní Číně minulý měsíc, které přineslo ostrou reakci úřadů.

READ  Koalice vedená Saúdskou Arábií zaútočila na letiště Sanaa v Jemenu

Mnoho národů očekává dlouhou bitvu. V pondělí čínští představitelé oznámili, že mají v úmyslu postavit Obří karanténní centrum v Kantonu S 5 000 pokoji pro ubytování mezinárodních cestujících.

Austrálie rovněž uvedla, že snížená kvóta pro mezinárodní příchozí potrvá do konce roku nebo déle, v závislosti na tom, jak rychle bude dosaženo hromadného očkování.

Úředníci a ekonomové se nyní obávají, že sociální náklady těchto extrémních opatření se pouze zvýší. Těch 34 000 Australanů, kteří stále čekají na návrat domů, bude muset počkat ještě déle. Společnosti, které se začínají zotavovat, čelí několikaměsíční nejistotě.

Melbourne, které bylo více uzamčeno a zavřeno než kterékoli jiné australské město, může nabídnout pohled na to, co přijde. Centrální obchodní čtvrť města je již poznamenána prázdnými výklady. Někteří lidé tam stále mají jizvy strachu že jen zřídka opouštějí své domovy, a to i při absenci současných případů komunitního přenosu.

Dokonce i ekonomové, kteří si všimli ekonomických výhod australského přístupu, tvrdí, že tvůrci politik se stali příliš závislými na hraničních kontrolách a zavírali se při prvních známkách problémů. Po celou dobu vypuknutí choroby v Sydney nebyli na jednotce intenzivní péče více než tři lidé, zatímco 12 milionů Australanů bylo izolováno.

Richard Holden, ekonom z University of New South Wales School of Business, uvedl, že kvantifikovatelná ekonomika – která si díky pokračujícímu obchodu a vládní podpoře udržela vysokou zaměstnanost – skrývá nevýslovné náklady.

„Jsou to svatby a pohřby, které nelze nikdy vyměnit;“ Jsou to lidé, kteří nemohou zůstat u něčí postele, když zemřou. “„ Je těžké dát tomu dolarovou hodnotu. “

Dodal, že zejména Australany dráždí to, že se země musí pohnout kupředu. Austrálie poté, co zvládla test Covid, udělala chybu, když vsadila na dvě možnosti vakcín, vakcínu AstraZeneca a vakcínu navrženou University of Queensland. Ten selhal v prvních studiích; První z nich byl chycen v debatě v Austrálii o tom, zda by nízké riziko krevních sraženin mělo zabránit tomu, aby ji použil někdo mladší 60 let.

READ  Ukrajinský prezident řekl, že ruské síly se snaží převzít kontrolu nad jadernou elektrárnou v Černobylu

Výsledkem je, že stát zpozdil získání vakcín Pfizer a Moderna, což zdůraznilo plánování a propagaci očkovací kampaně. Méně než 8 procent Australanů je plně očkováno.

Vánoční večírek však ukazuje, že nejlepší vakcíny více než snižují závažná onemocnění; Zdá se také, že brání odesílání delta.

Výzvou v příštích několika měsících pro Austrálii a mnoho dalších zemí je zajistit, aby byla většina lidí očkována a pouze několik jich není.

Když k tomu dojde, řekli epidemiologové, měřítkem politiky by se měly stát úmrtí, nikoli infekce.

„Bývalo to tak, že Covid zabil jednu osobu na každých 100 nebo 200 případů,“ řekl Peter Collignon, lékař a mikrobiolog z Australian National University. „Jakmile dostanete dostatek očkování, je to 1 z 1 000.“

Dokonce i australský premiér, který pomalu přebírá odpovědnost za selhání své vlády v oblasti očkování, v pátek uznal, že Australané budou nakonec muset přestat usilovat o vymýcení Covida.

„Způsob, jakým přemýšlíme o řízení Covid-19, by se měl změnit, jakmile přejdeme od předočkování k postvakcinaci,“ řekl pan Morrison. Dodal, že konečným cílem je, že „musíme s ní zacházet jako s chřipkou, a to znamená, že nedojde k uzavření“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *