Pro první zasahující z 11. září se odehrává nová zdravotní noční můra

Pro první zasahující z 11. září se odehrává nová zdravotní noční můra

Zdá se, že nový výzkum vrhá světlo na další tragické dopady teroristických útoků z 11. září. Vědci našli důkazy, že u respondentů vystavených prachu a úlomkům z kolapsu Světového obchodního centra je pravděpodobnější, že se u nich rozvine demence s časným nástupem. Výsledky také naznačují, že osobní ochranné prostředky mohou pomoci zmírnit tato rizika, pokud by se podobná katastrofa opakovala.

Výzkum vedli vědci z univerzity Stony Brook. Stony Brook si zachoval A.J Dlouhodobý program Léčba a sledování zdraví respondentů z 11. září. V rámci tohoto programu se epidemiolog Sean Clouston a jeho kolegové zaměřili konkrétně na dlouhodobé duševní a kognitivní výsledky těchto přeživších.

Tým má Dříve studoval Jak chronická PTSD, kterou zažívali někteří respondenti, mohla přispět k dalším přetrvávajícím zdravotním problémům. Ale dokud jsou Nenašel V této skupině existovala souvislost mezi PTSD a mírnou kognitivní poruchou a také si všimli, že mnoho přeživších bez PTSD zažívá tyto problémy, což je přimělo hlouběji. S vědomím, že některé studie začaly nacházet souvislost mezi Znečištění ovzduší a demencePředpokládali, že hlavním faktorem by mohla být expozice prachu a úlomkům mezi těmito respondenty.

V této nové studii vědci studovali kognitivní zdraví respondentů středního věku v letech 2014 až 2022, přičemž konkrétně hledali diagnostikované případy rané demence – zvláště vzácný stav před dosažením věku 65 let. Po útocích z 11. září tým seskupil respondenty podle úrovně expozice, kterou pravděpodobně zažili, a také podle toho, zda během svého úsilí nosili masky nebo jiné ochranné prostředky.

Zatímco tým doufal, že objeví důkazy pro svou hypotézu, byli překvapeni, jak jasná byla tato asociace v jejich vzorku. Z 5010 vyšetřených dobrovolníků mladších 60 let bylo u 228 diagnostikována demence s časným nástupem. Čím více prachu jsou lidé vystaveni, tím je pravděpodobnější, že se u nich rozvine demence, a to i po úpravě na další potenciální faktory, jako je vysoký krevní tlak nebo anamnéza poranění hlavy. Lidé ve skupině nejzávažnější expozice měli devětkrát vyšší pravděpodobnost rozvoje demence než skupina s nejnižší expozicí po úpravě na tyto faktory a mnohem pravděpodobnější než běžná populace.

READ  Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley mohli objevit přízračnou černou díru

„Velmi rychle jsme zjistili, že lidé, kteří nehlásili žádnou expozici prachu, lidé, kteří vždy nosili masky, se zdáli být vystaveni velmi nízkému riziku, a pak pro nás ostatní se riziko rozvoje demence postupně zvyšovalo s počtem lidí. se zvýšenou demencí.“ „Expozice, které lidé nahlásili,“ řekl Clouston Gizmodo. Výsledky týmu byly zveřejněno Středa v časopise Síť JAMA je otevřená.

Tento typ studie může prokázat pouze vztah mezi dvěma věcmi, nikoli přímý vztah příčiny a následku. Ale autoři shromáždili další podpůrná data, jako jsou předchozí data výzkum Ukazuje souvislost mezi expozicí prachu z 11. září a měřitelnými příznaky v mozku souvisejícími s demencí, jako je zánět nervů. Jiný výzkum má je nalezeno Vystavení tomuto prachu může zhoršit kognitivní zdraví myší.

Studie dává větší váhu obecné myšlence, že znečištění ovzduší může být nebezpečné pro náš mozek, i když Clouston poukazuje na to, že 11. září byli přeživší vystaveni širokému spektru znečišťujících látek, se kterými se jinde setkali jen zřídka. Mezitím relativně běžné katastrofy, jako jsou lesní požáry, které zasahují do budov a domů, mohou vystavit lidi podobným typům znečištění, takže důsledky tohoto výzkumu by mohly být důležité i pro tyto události.

Ohledně tohoto spojení, které hodlá tým Clouston dále studovat, zbývá zodpovědět ještě mnoho otázek. Patří mezi ně, zda je demence, kterou zažívají lidé z 11. září, biologicky odlišná od jiných typů, jak jemné prachové částice ze Světového obchodního centra napadají poškozené mozky lidí a jak mohou tyto expozice nadále ovlivňovat kognitivní zdraví přeživších, jak stárnou. . Z práce týmu je však třeba vzít i pozitivní stránku, která, jak tým doufá, povede k trvalým změnám v tom, jak jsou první zasahující a ostatní vybaveni pro řešení podobných krizových situací.

READ  Americký koronavirus: S více posilovacími výstřely Covid-19 na obzoru jeden odborník říká, že míchání a dávkování může být účinným přístupem

„Myslím, že jsme si, zvláště po COVID-19, více uvědomovali důležitost nošení roušek pro spoustu věcí. V profesionálním prostředí je zřejmé, že někteří lidé si již byli vědomi výhod skrývání. Výhledové prohlášení je tedy takové, že může pomoci více lidí s maskami. „Doufáme, že v budoucích snahách dostane více lidí masky a požádá je, aby je nosili, i když se vzduch zdá bezpečný – buďme k tomu skeptičtější a nosme masky tak jako tak,“ řekl Clouston.

více: Naše mozky mají potíže: Téměř polovina světa žije s neurologickým onemocněním

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *