Příznaky demence: Časné příznaky mohou zahrnovat zácpu

Očekává se, že počet lidí s demencí do roku 2050 přesáhne 130 milionů. Celkový počet případů ve Spojeném království by tak mohl dosáhnout dvou milionů. Přestože stav není reverzibilní, včasné zachycení varovných signálů může umožnit lepší přípravu. Odborníci nyní identifikovali nový potenciální faktor, který může předcházet zhoršení mozku až o dvě desetiletí.

Nová studie, publikovaná v The Lancet, identifikovala zácpu jako jeden z prvních faktorů, které signalizují nástup kognitivního poklesu, který se objevuje před lety.

Další stavy spojené s pozdější diagnózou Alzheimerovy choroby mohou podle studie zahrnovat úzkost, zácpu, abnormální úbytek hmotnosti, reakci na extrémní stres, ztrátu sluchu, poruchy spánku a cervikální spondylózu (typ artritidy).

Katie Bray, Ph.D., řekla Medical News Today: „Nemoci jako Alzheimerova choroba mohou začít v mozku až dvě desetiletí, než se začnou objevovat symptomy.

„Je těžké vědět, jak tyto stavy mohou přispět k progresi onemocnění nebo zda mohou být také velmi časnými příznaky.“

Přečtěte si více: Demence: „Jedna z prvních změn“ před ztrátou paměti – může signalizovat Alzheimerovu chorobu

Výzkumníci analyzovali zdravotní záznamy skupiny více než 20 000 pacientů s Alzheimerovou chorobou ve Velké Británii a více než 19 000 pacientů s Alzheimerovou chorobou ve Francii.

Některé z výše uvedených stavů již byly rozpoznány jako rizikové faktory pro demenci; Jmenovitě ztráta sluchu, deprese a poruchy spánku.

Ale zácpa nebyla dříve identifikována jako rizikový faktor pro Alzheimerovu chorobu.

Thomas Nedelk, jeden z prvních autorů studie, poznamenal, že „uvedené odkazy nám umožnily potvrdit známé souvislosti, jako jsou problémy se sluchem nebo deprese, a další neznámé faktory nebo časné příznaky, jako je cervikální spondylóza nebo zácpa“.

Nenechte si ujít

„Otázkou zůstává, zda zdravotní problémy, které zažíváme, jsou rizikovými faktory, symptomy nebo varovnými příznaky onemocnění.“

READ  2 případy dětské hromadné hepatitidy jsou vyšetřovány, říká ministerstvo zdravotnictví

Autoři studie uzavřeli svůj příspěvek následujícím prohlášením: „Naše zjištění umožňují modelování potenciálních cest pro rizikové faktory vedoucí k diagnóze Alzheimerovy choroby, což poskytuje nový pohled na potenciální okna pro prevenci.“

Mezi časté příčiny zácpy patří nedostatek vlákniny ve stravě, ale také nedostatečný příjem tekutin nebo zhoršený pohyb.

Jak se vyhnout Alzheimerově chorobě

Riziko poklesu kognitivních funkcí prudce stoupá s věkem, ale vědci se domnívají, že určité návyky mohou tento pokles kognitivních funkcí oddálit.

Zánět nízkého stupně v těle je hlavním faktorem onemocnění, ale cvičení tomu naštěstí může čelit.

Cvičení se zaměřuje na prefrontální kůru – část mozku, která reguluje rozhodování a osobnost.

Vede ale také k produkci nových mozkových buněk v hipokampu, čímž se zvětšuje jeho velikost a udržuje se paměť.

Významný rozdíl ve vývoji Alzheimerovy choroby mohou mít i kognitivní aktivity.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.