Přijetí Nord Streamu 2 nepředstavuje žádnou hrozbu pro dodávky plynu do EU a Německa

Logo projektu plynovodu Nord Stream 2 se objevuje na potrubí v Čeljabinské válcovně potrubí vlastněné skupinou Chill Pipe Group v Čeljabinsku v Rusku, 26. února 2020. REUTERS / Maxim Shemetov

BERLÍN (Reuters) – Německé ministerstvo hospodářství v úterý uvedlo, že povolení Nord Streamu 2 k čerpání ruského plynu do Německa neohrozí dodávky do Evropské unie, čímž se odstraní hlavní překážka sporného plynovodu.

Zatímco je plynovod připraven k uvedení do provozu, musí jej ještě schválit německá spolková síťová agentura a analýza dodávek ministerstva je klíčovým požadavkem, aby regulátor v tomto procesu pokračoval.

„Spolkové ministerstvo hospodářství ve své analýze dospělo k závěru, že udělení certifikátu neohrožuje bezpečnost dodávek plynu do Spolkové republiky Německo a Evropské unie,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Uvedla, že svou analýzu předložila regulátorovi po diskusích se sousedními zeměmi EU. Dodala, že Itálie, Rakousko, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva dostaly příležitost konzultovat.

Německý regulátor má na ratifikaci plynovodu čas do začátku ledna, ale může rozhodnout i dříve. Jakmile vydá své doporučení, jde k Evropské komisi, která má na odpověď ještě dva měsíce. Přečtěte si více

Nejkontroverznější evropský energetický projekt, vedený ruskou plynárenskou společností Gazprom (GAZP.MM), narazil mimo jiné na odpor Spojených států a Ukrajiny, kteří tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin by jej mohl použít jako nástroj k prosazování nesouvisejících politických cílů a obejít. Ukrajina jako tranzitní trasa plynu.

Plynovod nabyl na důležitosti, protože Evropa čelí krizi dodávek plynu, která tento měsíc vytlačila ceny na rekordní úroveň.

Kreml popřel, že by Rusko zadržovalo dodávky, aby dosáhlo urychleného regulačního schválení pro Nord Stream 2.

(zpráva Joseph Nasr a Christoph Stitz). Střih David Evans a Bill Bercrot

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Čeští fanoušci ruší charterový let do Baku

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.