Prigožin říká, že žoldnéřská skupina Wagner již nebude na Ukrajině bojovat

RIGA, Lotyšsko – Wagnerův šéf Jevgenij Prigožin v tom, co vypadalo jako jeho první video od vedení krátkodobého povstání koncem června, řekl, že skupina ruských žoldáků nebude nyní na Ukrajině bojovat, a zopakoval svou kritiku, že ruská invaze na Ukrajinu selhala.

Rozmazaný klip, zřejmě natočený za soumraku, ukazoval muže připomínajícího Prigožina, jak oslovuje dav nejméně několika stovek mužů v uniformách. Slíbil, že bude pokračovat v provozu skupiny Wagner v Africe a přemění armádu Běloruska, nové hostitelské země, na „druhou armádu na světě“.

„Gratuluji vám k dosažení běloruské půdy. Bojovali jsme dobře. Udělali jste pro Rusko hodně. To, co se nyní děje v první linii, je ostuda, které se nemusíme účastnit. Nyní musíme počkat na okamžik, kdy se plně ukážeme.“

Prigožinovi neregulátoři se zmocnili vojenských objektů v jižním Rusku a 24. června zahájili pochod na Moskvu, což je dramatická eskalace jeho měsíce trvajícího sporu s nejvyššími představiteli ruského ministerstva obrany, které obvinil z neschopnosti a podkopávání jeho bojovníků.

Povstání skončilo náhle poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho spojenec, běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, zabránil Prigožinovi pokračovat do hlavního města. Putin poté řekl, že dovolí Prigožinovým a Wagnerovým silám přesunout se do Běloruska, přestože Prigožina označil za zrádce a slíbil přísný trest. Prigožinova veřejná vystoupení v Bělorusku a Wagnerova hnutí v posledních dnech ukazují, že dohoda mezi Prigožinem a Kremlem alespoň prozatím trvá.

Cesta do Moskvy: Vizuální časová osa Wagnerova povstání

Nezávislý monitorovací projekt Hagun, který sleduje vojenské pohyby v Bělorusku, uvedl, že video bylo pravděpodobně natočeno v úterý večer. Hagun oznámil, že soukromé letadlo spojené s Prigozhinem bylo viděno přilétat do Běloruska v úterý kolem 11:00 na vojenské letiště.

READ  USA: U hranic s Ukrajinou je nyní až 190 000 ruských vojáků

Minulý týden Hagon lokalizoval osm velkých konvojů, které se přesunuly od ruských hranic směrem k nově vybudovanému stanovému táboru poblíž běloruské vesnice Tsel, což je místo, o kterém se předpokládá, že je Wagnerovou novou základnou. Minulý týden běloruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, které ukazuje, jak bojovníci Wagner trénují síly země na základně u Tselu. Satelitní snímky tábora také ukázaly velké konvoje přijíždějící o víkendu.

„Překvapilo nás množství stavební techniky. „Vidíme civilní vozidla, bagry a buldozery,“ řekl na denním briefingu Ruslan Leviev, vojenský analytik z Conflict Intelligence Team, nezávislé monitorovací skupiny, která se specializuje na ruská vojenská hnutí. „Zatím to tak vypadá [Wagner is] Převod veškerého svého majetku z území ovládaných Ruskem, možná proto, aby nebylo umožněno jeho dobytí.

Kolony se pohybovaly ve velikosti od 50 do 150 vozidel, řekl Hagon, a zahrnovaly pickupy, dodávky a vojenské náklaďáky. V konvojích výrazně chyběla těžká bojová technika, což je dalším důkazem toho, že skupina byla nucena vrátit značnou část svého arzenálu ruskému ministerstvu obrany.

V úterý Hagon odhadoval, že v Bělorusku bylo nejméně 2000 bojovníků Wagner a více než 500 kusů techniky.

Vágnerův lídr Prigožin v Bělorusku je špatnou zprávou pro všechny

„Bylo rozhodnuto, že nějakou dobu zůstaneme tady v Bělorusku,“ řekl Prigozhin ve videu. „Jsem si jistý, že během této doby z nich uděláme druhou armádu na světě. A pokud to bude nutné, budeme je bránit.“

„Pak se připravíme, povstaneme a vydáme se na novou cestu do Afriky,“ dodal. „Ale možná se vrátíme do války na Ukrajině a zároveň se ujistíme, že se nemusíme stydět za sebe a své zkušenosti.“

Skupiny napojené na Prigozhin v Africe, kde má Wagner vojenskou a obchodní přítomnost ve více než desítce zemí, začátkem tohoto týdne uvedly, že Mongolové prodali část jeho podniků na kontinentu, aby zaplatili mzdy jeho bojovníkům.

READ  Tři mrtví po zemětřesení o síle 7,6 stupně na vzdálené Papui-Nové Guineji

„Pokračujeme v rotaci trenažérů ve Středoafrické republice,“ uvedl v telegramu Alexander Ivanov, šéf stínové skupiny zvané Commonwealth of International Security Officers, která provozuje ruské vojenské trenažéry působící ve Středoafrické republice, což je jedna z hlavních afrických operací Prigozhin. „Vyšlete novou skupinu vysoce kvalifikovaných profesionálů s bohatými zkušenostmi v soukromé vojenské společnosti Wagner, kteří budou neuvěřitelně užiteční pro výcvik bezpečnostních složek Středoafrické republiky… a pro zajištění bezpečnosti této země.“

Ivanov řekl, že mluvil s Prigozhinem a „potvrdil, že některá africká aktiva byla skutečně prodána, ale na druhou stranu byly všechny platy bojovníků vyplaceny v plné výši. Navzdory změně struktury afrického byznysu,“ uvedl Ivanov. [Prigozhin] Znovu potvrdil, že svou přítomnost v Africe nehodlá omezit, ale rozšířit.

Prigožinovo povstání vyvolává otázky o Wagnerově africké stopě

Brzy po vzpouře Putin přiznal, že Wagnera plně podporuje ruský stát a že operace skupiny stojí miliardy dolarů, a to i přes roky popírání, že by Moskva měla s činností žoldáků cokoli společného. Není jasné, zda Prigožin bude nadále dostávat nějaké finanční prostředky prostřednictvím zakázek zadaných ruským státem.

Telegramové kanály blízké žoldákům v pondělí informovaly, že hlavní výcvikový tábor Wagner ve vesnici Molkino v jihu Ruska v Krasnodarském kraji bude 30. července uzavřen. Krátký klip, který zveřejnil Wagner Unloading, ukazoval skupinu maskovaných mužů v uniformách spouštějících vlajku Ruska a Wagnera.

„Základna už tam není. Wagner se stěhuje na nové místo,“ řekl jeden z lidí na videu. Zdá se, že vlajky se znovu objevily ve středečním videu. Po svém tříminutovém projevu podal Prigožin velký kus látky s Wagnerovým symbolem bojovníkovi.

Ve videu je také údajný zakladatel a operační vůdce skupiny, kterého Hagon identifikuje jako Dmitrije Utkina, bývalého důstojníka ruské armády, jehož nom de guerre Wagner dal společnosti jméno.

READ  Lavrov odstupuje z jednání G-20 poté, co popřel, že Rusko způsobuje potravinovou krizi | G20

„Tohle není konec. Tohle je jen začátek největší práce na světě,“ vykřikne Utkin a přidá anglicky. „Vítej v pekle!“

K této zprávě přispěla Sarah Kahlan z Washingtonu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *