Přichází velký nedostatek lanýžů

„Největším objevem, který jsme učinili, bylo, že lanýže reagují na toto horké a suché léto,“ říká Stedinger. On a jeho kolegové zjistili, že anomální teplota pouhé 3 stupně Celsia stačila k úplnému zastavení produkce lanýžových těl. Jak se zkracují období výsadby stromů, lanýže mají také tendenci se zmenšovat. Vztah se stromy je kritický, protože houby lanýžů rostou přímo na kořenech stromů a poskytují jejich hostitele S přidanou vlhkostí a živinamiZatímco stromy sdílejí cukr s lanýži.

Letošní počasí zasáhlo zásoby lanýžů v mnoha zemích. Například v létě bylo v jižní Anglii obzvláště horké a suché a britská Národní meteorologická služba v září potvrdila, že Registrovaný nejžhavější letní odběratel. K dnešnímu dni byl rok 2022 také nejsušším rokem od roku 1976.

Dva lovci lanýžů v Anglii, kteří mluvili s WIRED, řekli, že viděli účinky toho z první ruky. „Lanýže byly v této sezóně dost špatné,“ říká Melissa Waddingham z Truffle & Mushroom Hunter. „Naprostá většina z nich je malá a ve špatném stavu – spousta napadení hmyzem a ano, ne mnoho velkých lanýžů.“

Waddingham hledá houby podél jižního pobřeží Anglie, od Dorsetu po Essex, kde křídové půdy poskytují alkalické podmínky oblíbené pro lanýže. Obvykle najdete plodnice o velikosti golfového míčku, ale většina z nich letos měla velikost hrášku nebo podobně.

Sasha Dore v Dorsetu používá své psy Lagotto Romagnolo k lovu lanýžů v sadě svého přítele. Její zkušenost s Waddinghamem zazněla: „Pracuji s lanýži 15 let, ale rozdíl ve způsobu jejich růstu jsem zaznamenal až letos.“

Steidingerova studie také odhalila, že i uprostřed oblasti burgundských lanýžů – která se táhne od severní Afriky až po Spojené království – bylo jasné, že některé obyvatele evropského kontinentu ohrožují rostoucí teploty.

„To, co se zdá být jedním odolným druhem, je ve skutečnosti mozaika zranitelných populací,“ říká Steiner. Je třeba poznamenat, že hlavní země produkující lanýže, které si většina kulinářských nadšenců vybaví – Španělsko, Francie a Itálie – jsou v centrální části sortimentu lanýžů. Takže i ve starověkých baštách produkce lanýžů může mít změna klimatu negativní dopad, a to nejen na vzdálených okrajích, kde byste mohli očekávat, že teplotní změny budou dramatičtější.

READ  Sixers vs Raptors Game 1 Notes

Pozornost odborníků zaujala studie vínových lanýžů. „Je to naprosto úžasné, něco takového jsme nečekali,“ říká Paul Thomas, ředitel společnosti Mycorrhizal Systems, která se zabývá pěstováním lanýžů.

Chválí metody výzkumníků a poznamenává, jak letošní vysoké teploty v Evropě nafoukly ceny lanýžů: „Letní lanýže se prodávají za 1000 eur za kilo. Mnohem převyšují průměrný rok.“

Lanýže se stále častěji pěstují na farmách, a to i na místech méně náchylných k suchým létům – Thomas zmiňuje lokality ve Walesu a Irsku, kde se letos lanýže vypěstovaly, některé vůbec poprvé.

Ale v regionech nejvíce postižených horkem musí být uměle pěstované lanýže zásobeny živinami a spolehlivým zásobováním vodou, aby se předešlo účinkům sucha. Dělat to dlouhodobě například ve Středomoří je možné, ale v nadcházejících letech to pravděpodobně nebude snadné nebo levné. „Zásoby vody v těchto oblastech klesají a dostupnost vody pro zavlažování se také snižuje,“ říká Thomas.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.