Premiér říká „ne“ spornému uzavření dolu Turów – První zprávy

Mateusz Morawiecki označil pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie pokutovat Polsko 500 000 EUR za každý den dalších důlních operací za „agresivní a zásadně škodlivé“.
Wojciech Olkuśnik / PAP

Polsko nezavře sporný hnědouhelný důl, jak nařídil Evropský soudní dvůr (SDEU), řekl v úterý polský premiér, protože by to připravilo miliony domácností o elektřinu.


Mateusz Morawiecki označil pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie pokutovat Polsko 500 000 EUR za každý den dalších důlních operací za „agresivní a zásadně škodlivé“.

Dodal, že Polsko podnikne všechny dostupné právní kroky, aby ukázal, že trest je „nepřiměřený a svévolný“.

Podle premiéra důl Turów poskytuje palivo pro nedalekou elektrárnu, která má na svědomí 4 až 7 procent polské výroby energie a dodává elektřinu milionům domácností.

Řekl, že aktivita Turowa je důležitá pro energetickou bezpečnost země, a tím i pro zdraví a životy Poláků, a že je také životně důležitá pro polskou ekonomiku, protože poskytuje desítky tisíc pracovních míst.

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uložil Polsku pokutu ve výši 500 000 EUR denně za nedodržení dřívějšího rozhodnutí o zastavení operací v dole Turów poblíž hranic s Českou republikou. Stížnosti na důl přišly od Čechů, kteří tvrdí, že má negativní dopad na místní podzemní vody.

Důl Turów, který hraničí s Německem a Českou republikou, byl předmětem stížnosti Evropské unie na Českou republiku, která tvrdí, že její plány na rozšíření ohrožují životní prostředí, zejména českou podzemní vodu. straně hranice.

21. května SDEU požadoval okamžité moratorium na těžbu v Turowě v rámci prozatímních opatření, dokud nebude vydáno rozhodnutí.

READ  EU by měla přijmout ropné embargo bez Maďarska

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *