Premiér řekl, že se Češi postarají o ukrajinské „manželky a děti“

Premiér řekl, že se Češi postarají o ukrajinské „manželky a děti“
Český premiér Petr Viala v sobotu řekl, že jeho země se postará o „manželky a děti“ prchající před ruskou invazí na Ukrajinu, která přiměla asi tři miliony Ukrajinců hledat útočiště na východním křídle Evropské unie.

Fiala, který začátkem týdne odcestoval se svými polskými a slovinskými protějšky do Kyjeva na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, dodal, že Česká republika by zvládla více uprchlíků z Ukrajiny.

Vzhledem k tomu, že muži ve vojenském věku nemohli opustit Ukrajinu, ženy a děti většinou přecházely do Evropské unie na hraničních přechodech v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku.

„Řekl jsem ukrajinským přátelům, že se postaráme o jejich manželky a děti,“ uvedl Viala na Twitteru.

„Rychlost a rozsah uprchlické vlny jsou nesrovnatelné s minulými vlnami, ale Česká republika se s tím umí (vypořádat).“

Fiala v návaznosti na obavy dalších lídrů v regionu uvedl, že země přijímající velké množství uprchlíků by měly dostat finanční podporu od Evropské unie, ale vyjádřil nesouhlas se systémem kvót.

„Nechceme, aby Evropská unie zavedla systém kvót, chceme finanční solidaritu se zeměmi nejvíce postiženými uprchlickou vlnou,“ řekl.

Polsko, které s Ukrajinou sdílí hranici 500 kilometrů (310 mil), absorbovalo více než dva miliony uprchlíků, kteří přišli.

Místostarosta Přemyslu, města poblíž nejrušnějšího polského přechodu s Ukrajinou, řekl, že proud uprchlíků se zmírnil, ale varoval, že další ruské vojenské útoky na západní Ukrajině by mohly situaci rychle změnit.

„Většina lidí, kteří opustili východní Ukrajinu, je nyní na západní Ukrajině a čeká na další vývoj,“ řekl Bogoslav Swezy, místostarosta Ukrajiny.

„Jakékoli napětí, ke kterému dojde na západní Ukrajině, povede ke zvýšení toku lidí přicházejících do Polska,“ dodal Swezy.

Zatímco ruské síly utrpěly těžké ztráty a z velké části uvázly svůj postup, obléhaly města a v posledních dnech zesílily raketové útoky na rozptýlené cíle na západní Ukrajině, daleko od hlavních bojišť na severu a východě.

READ  Studenti AHIBS reprezentují UTM na Univerzitě Hradec Králové, Česká republika v rámci "Summer Student Exchange Program"

„v pohotovostním režimu“

Ukrajinská uprchlice Olga Pavlovska v Přemyslu vyjádřila naději, že Zelenského sobotní výzvy ke komplexním mírovým rozhovorům s Moskvou povedou k ukončení ruské invaze a umožní jí návrat.

„Pojedu (do Německa) na tři týdny, ale doufám, že poté budu moci jít domů,“ řekla osmadvacetiletá Pavlovská, která se svými dvěma malými syny uprchla z města Kryvyj Roh na střední Ukrajině.

Západní sankce, jejichž cílem je ochromit ruskou ekonomiku, ještě nezastavily to, co ruský prezident Vladimir Putin nazývá „zvláštní operací“ na odzbrojení svého souseda a „denacifikaci“.

Útoky na západní Ukrajině vedly tento týden k útěku dvaašedesátileté Tetiany Hosevové s dcerou a vnučkou. Její manžel, který byl příliš starý na to, aby narukoval, se rozhodl zůstat na místě a pokračovat ve své práci v místním zařízení.

„Můj manžel je velmi starý, ale odmítl odejít,“ řekla Hoseva agentuře Reuters na vlakovém nádraží Przemysl. „Řekl, že potřebuje pracovat.“

Dodala, že rodina původně pobývala v západoukrajinském městě Lvov, ale v pátek se rozhodla zemi opustit, když uslyšela zvuk střely letící nad hlavou.

Dobrovolníci v celém regionu se snažili přemístit, ubytovat a nakrmit uprchlíky, ale humanitární pracovníci se obávají, že druhá vlna příchozích ještě více zatíží hostitelské země.

Maďarský humanitární pracovník Attila Fandor řekl, že jeho organizace byla zaneprázdněna rozvozem nově příchozích k příbuzným na místa jako Praha, Berlín a Itálie, zatímco se připravuje na nový příliv, pokud se boje přesunou na západ.

„Nyní je znepokojivý klid před bouří,“ řekl Vandor, zástupce vedoucího skupiny v Maďarské charitativní službě maltézských rytířů. „Všechny naše schopnosti a zaměstnanci jsou v pohotovosti, pokud budeme muset reagovat.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *