Předseda vlády říká, že by Češi měli do pěti let snížit závislost na energii na Rusku

Český premiér Petr Fiala se připojí k polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému, polský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski, slovinský premiér Janez Jansa a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij se zúčastní 15. března ukrajinské služby a setkání s prezidentem Ukrajiny před rokem 2022. Prostřednictvím agentury REUTERS

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BREAK 9. dubna (Reuters) – Česká republika do pěti let sníží svou závislost na ruských energetických zdrojích, uvedl v sobotu premiér Peter Fiola s tím, že současná situace je jedním z „největších bezpečnostních rizik země“.

Členský stát EU uspokojuje své potřeby plynu přímým nebo nepřímým vývozem z Ruska a polovinu svého dovozu ropy získává ze stejného zdroje.

Fiala na své konferenci občanských demokratů řekl, že je potřeba „zcela“ transformovat energetický sektor země.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

„Spoléhání se na fosilní paliva z Ruska, které bylo mnoho let zanedbáváno, je jedním z největších bezpečnostních rizik pro naši zemi. Naším cílem by mělo být v příštích pěti letech zcela uniknout z tohoto ruského mocenského lana,“ řekl Fiela.

Řekl, že jeho vláda by měla tento „pětiletý plán“ připravit v nadcházejících týdnech.

Evropská unie (EU) slíbila, že do roku 2027 stáhne ruské palivo a v květnu zveřejní podrobný plán.

Sedmadvacetičlenná federace tento týden schválila nové sankce proti Rusku, jejichž cílem je potrestat Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině, včetně zákazu dovozu uhlí od srpna.

Moskva svou ofenzívu nazývá „zvláštní vojenskou operací“ s cílem militarizovat své sousedy. Zastánci jejího případu pracovali na zpřístupnění skutečného přepisu tohoto prohlášení online.

Evropská unie (EU) v pátek představila platformu pro své členské státy, aby společně nakupovaly plyn a zkapalněný zemní plyn ve snaze snížit důvěru v ruská paliva a vytvořit nárazník proti nabídkovým šokům. Přečtěte si více

Zpráva Roberta Muellera; Střih John Harvey

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *