Předseda Lai, předseda českého Senátu ocenil úzké vazby během jednání

Předseda Lai, předseda českého Senátu ocenil úzké vazby během jednání

Tchaj-pej, 14. června (CNA) Prezident Lai Ching-de (賴清德) a první místopředseda Senátu ČR Zis Drahoš ocenili vzájemnou spolupráci mezi oběma stranami v posledních letech a vyjádřili naději na pevnější vazby do budoucna. Setkání v Taipei v pátek.

Tchaj-wan a Česká republika „rozvinuly úzké dvoustranné výměny a plodnou spolupráci“ založené na sdílených hodnotách demokracie, svobody a lidských práv, řekl Lai na setkání v prezidentské kanceláři.

Tchajwanské národní palácové muzeum a pražské Národní muzeum ve středu podepsaly smlouvu o výstavní spolupráci a Tchaj-wan usiluje o zřízení své první zámořské školicí základny IC designu v české metropoli, přičemž zdůrazňuje stávající bilaterální partnerství.

„Postupem vpřed budou průmyslové a kulturní vazby mezi Tchaj-wanem a Českou republikou stále živější,“ dodal.

V dubnu Wu Tsung-tsong (吳政忠), tehdejší šéf Rady pro vědu a techniku, řekl CNA, že výcviková základna, která se má otevřít v září v Praze, byla součástí vládní investice ve výši 300 miliard NT$ (9,26 miliardy USD). ) projekt zaměřený na vytvoření Tchaj-wanu jako globální velmoci v oblasti designu IC.

Drahoš, který přijel na Tchaj-wan 10. června na šestidenní návštěvu, sdílel podobné pocity a zdůraznil zájem České republiky o spolupráci s Tchaj-wanem v oblasti polovodičů a dalších vyspělých technologií.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., největší světový smluvní výrobce čipů v České republice. (TSMC) Hledání investic od dodavatelů je jedním z hlavních cílů cesty Drahošova týmu na Tchaj-wan, která končí v sobotu.

12. června: Česká delegace hledá investice od dodavatelů TSMC

Dalšími členy delegace jsou náměstkyně ministra pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková a náměstek ministra digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu Peter Ogo a podle tchajwanského ministerstva zahraničních věcí 16 úředníků a odborníků.

„Česká republika je připravena být její součástí [Taiwan’s] Polovodičový ekosystém,“ řekl a popsal svou zemi jako „spolehlivého partnera, do kterého lze investovat, zejména v sektoru čipů“.

READ  Česká kabina se zelenou střechou je postavena z recyklovatelného konopného betonu

Mezitím se Lai později v pátek v prezidentské kanceláři setkala také s Jamesem Moriartym, bývalým prezidentem Amerického institutu na Tchaj-wanu (AIT).

Během setkání se prezident zavázal spolupracovat se Spojenými státy a dalšími partnery při řešení globálních problémů, jako jsou pandemie a extrémní jevy počasí.

Od roku 2016 do roku 2023 vedl Moriarty kancelář AIT v Taipei, která zastupuje zájmy Washingtonu na Tchaj-wanu při absenci formálních diplomatických vztahů mezi oběma stranami.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *