Předseda české centrální banky: ‚Konec rychlých úsporných opatření‘ – papír

BREAK, 11. prosince (ČTK) – Česká národní banka neskončila se zvyšováním úrokových sazeb, ale podle guvernéra Jiřího Rusnoka není potřeba je zvyšovat tak agresivně jako na posledních dvou politických jednáních.

Po zářijovém zvýšení o 75 bazických bodů centrální banka v listopadu zvýšila hlavní dvoutýdenní repo sazbu (CZCBIR = ECI) o 125 bazických bodů, především proto, aby zabránila narušení inflačních očekávání.

Rusnok v sobotu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že „období zvyšování sazeb ještě neskončilo, ale blížíme se ke konci rychlých úspor a musíme ustoupit od komplexní politiky“.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

prosinec Klíčová sazba před příštím zasedáním 22. dne je 2,75 %.

„Očekávám, že na příštím setkání prodiskutujeme, zda můžeme zvýšit (klíčovou) sazbu o čtvrtinu nebo půl procenta,“ řekl v rozhovoru.

Bude v souladu s očekáváním trhu, ostře přeměřeným koncem listopadu, řekl Rusnok agentuře Reuters a dodal, že centrální banka může zmírnit své napjaté tempo a tento měsíc zvážit pozastavení.

Před komentáři trhy předpovídaly nárůst o 75 bazických bodů.

Rusnok uvedl, že centrální banka očekává, že inflace bude na začátku roku 7 %, kdy budou vyšší ceny energií plně funkční.

Roční inflace dosáhla v listopadu 6 % a podle analytiků by to bylo rychlejší, kdyby vláda neupustila od daně z přidané hodnoty na energie. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

Zpráva Roberta Muellera; Střih: William Mallard

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Jak nám Dior a Jonah Czech pomáhají starat se o unavené oči

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.