Předběžné výsledky ukázaly, že mongolská vládnoucí strana získala v parlamentních volbách těsnou většinu

Předběžné výsledky ukázaly, že mongolská vládnoucí strana získala v parlamentních volbách těsnou většinu

Ulánbátar, Mongolsko (AP) – Vládnoucí strana vyhrála mongolské parlamentní volby, ale jen těsně, protože opozice dosáhla značných zisků, podle statistik stran a zpravodajských médií založených na téměř dokonalých výsledcích.

Mongolská lidová strana získala 68 až 70 křesel ve 126místném shromáždění na základě předběžných výsledků, „což znamená, že jsme vyhráli volby,“ řekl v sobotu brzy ráno médiím premiér Uyun Erdene Luvsanamsaray.

Přestože oficiální výsledky ještě nebyly oznámeny, nesouvisí to ani tak s jistotou vítězství vládnoucí Mongolské lidové strany, jako spíše s obtížemi se sběrem výsledků ze vzdálených koutů země.

Tyto výsledky jsou překážkou pro Luvsannamsrai a jeho stranu. V roce 2020 získali 62 ze 76 křesel v parlamentu. Tentokrát v parlamentu rozšířeném na 162 křesel – o 50 více než ten předchozí. Volby v roce 2020 -Jsou mnohem méně dominantní.

S 99 % sečtených hlasů mongolské mediální statistiky naznačují, že opoziční Demokratická strana získala asi 40 křesel – což je významný skok oproti roku 2020. Výsledky naznačují, že opoziční strany dokázaly těžit z Nespokojenost voličů Sežere většinu vládnoucí strany,

„Lidé prostřednictvím těchto voleb hodnotili minulé politické chyby vládnoucí strany,“ řekl šéf Demokratické strany Jantumur Luvsaniyam.

V roce 2024 míří k volbám více než 50 zemí

Luvsanamsaray poděkoval i těm, kteří jeho stranu nevolili, s tím, že poprvé bylo do parlamentu zvoleno pět až šest stran a je to „nová stránka“ mongolské demokracie.

Dodal: „Rozdílnost a rozdílnost názorů je podstatou demokracie a vaše kritika se odrazí v našich činech.“

Julian Dirks, odborník na Mongolsko z University of British Columbia, řekl, že silné projevy Demokratické strany ukazují touhu po personální změně, ale ne v politice.

Výsledek označil za překvapivý vzhledem k vnitřním problémům uvnitř Demokratické strany a její skromné ​​volební kampani.

READ  vyprovodil bývalého čínského vůdce Chu Ťin-tchaa ze stranického sjezdu - Politico

„Jsem velmi zklamaný výsledkem,“ řekl Shigir Bachulun, 35letý marketingový manažer v hlavním městě Ulánbátaru. Do telefonu řekl, že mladší generace nešla volit. „Je to stejné, vyhráli zpěváci, zápasníci a obchodníci.

Dříve v pátek se asi dvě desítky voličů brzy ráno seřadily na schodech vedoucích k volební místnosti na předměstí Ulánbátaru, přičemž někteří si stěžovali, že stanice byla otevřena s desetiminutovým zpožděním. Někteří starší voliči si pro tuto příležitost oblékli formální hedvábné róby převázané velkými koženými opasky.

Uvnitř voliči vyplnili své hlasovací lístky za malou obrazovkou a poté je vložili do elektronického zařízení na počítání hlasů. Před jejich odchodem byla na jeden z jejich prstů umístěna fialová tečka spolu se značkou, která jim měla zabránit v dalším pokusu o hlasování.

Účast ve volbách do 22:00, kdy se uzavřely volební místnosti, byla 69,3 % a očekává se, že dosáhne 70 %, jakmile budou dokončeny výsledky v odlehlých oblastech a přidá se hlasování v zahraničí.

Mongolsko s 3,4 miliony obyvatel se stalo demokracií v roce 1990 po více než šesti desetiletích komunistické vlády jedné strany. Přestože lidé vítali svobody, které přinesl konec komunistického režimu, mnozí se začali dívat na Parlament a jeho členy cynicky a považovali je především za to, aby obohatili sebe a své obchodní partnery.

Mongolská lidová strana tyto problémy uznala, ale z velké části z nich obvinila jiné politické strany.

Volební místnost se nachází na okraji Ulánbátaru ve čtvrti Gir, kde mnoho lidí po přestěhování do hlavního města poprvé žilo v beduínských stanech. Zůstává chudší oblastí. Mnoho obyvatel, zejména starší generace, podporuje lidovou stranu, která zemi také řídila v dobách komunismu a poté se v éře demokracie transformovala na středolevou stranu.

Naranchimeg Lamjave, 69letý člen lidové strany a postarší vůdce komunity, byl mezi půl tuctem formálně oblečených voličů ve volební místnosti.

READ  Narušení dat MO: Osobní údaje britských ozbrojených sil byly získány hackováním

„Podporuji současnou vládu vedenou premiérem Uyun Erdenem, protože zavádí spravedlnost a začíná novou 30letou éru,“ řekla.

Někteří mladí voliči ale vyjádřili zklamání z lidovců a uvedli, že zvolili mladší kandidáty, kteří doufají, že přinesou změnu.

Enkhmandakh Boldbaatar (38 let) řekl, že nevolil Lidovou stranu ani Demokratickou stranu s tím, že jejich výkon nebyl dobrý. O křesla v parlamentu se uchází devatenáct stran.

„Bydlím tu 38 let, ale oblast je stejná,“ řekl.

Korupční skandály To nahlodalo důvěru ve vládu a politické strany. Spolu se středopravou Demokratickou stranou se v těchto volbách objevila jako potenciální třetí síla i strana Hun.

Kromě korupce mezi klíčové problémy pro voliče patřila nezaměstnanost a inflace v ekonomice otřesené nejprve pandemií COVID-19 a poté následkem války na Ukrajině. V zemi byli i pastevci dobytka Letos mě zasáhl „Dzud“.kombinace extrémního počasí a sucha, zabila 7,1 milionu zvířat.

Změna klimatu a přístup k vodě v této zemi s nedostatkem vody těžce zatěžují mysl mnoha pastevců, jako je Khanda Byamba (37), který žije v okrese Dundgobi v mongolské poušti Gobi.

V online rozhovoru pro The Associated Press řekla, že kandidáti slíbili zajistit vodu v regionu – kde pastevci a doly soutěží o vzácnou podzemní vodu. Oba jsou pilíři mongolské ekonomiky.

„Gobi zoufale potřebují vodu,“ dodala.

___

Ghosal se hlásil z vietnamské Hanoje

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *