Před květnovými volbami rozpustit thajský parlament

Před květnovými volbami rozpustit thajský parlament
  • Napsali Jonathan Head a Nicholas Young
  • v Bangkoku a Singapuru

foto titulek,

Hlavní rivalkou thajského premiéra Prayutha Chan-ocha bude dcera jeho předchůdce Thaksina Shinawatra, Paetongtarn.

Thajský král rozpustil parlament, čímž připravil půdu pro všeobecné volby na začátku května.

Neokonzervativní royalistická strana vedená premiérem Prayuth Chan-ocha čelí silné výzvě ze strany Thajské strany Pheu, kterou vede exilová dcera bývalého premiéra Thaksin Shinawatra Paetongtarn.

Prayuth, který v roce 2014 vedl puč proti poslední pro-Thaksinově vládě, v průzkumech veřejného mínění měsíce klouže.

Volby nejsou naplánované, ale musí být do 60 dnů od rozpuštění.

Prayuth a jeho United Thai Nation Party doufají, že mezi konzervativními Thaksinem je stále dost nepřátelství vůči Thaksinovi, aby mu dali šanci udržet si práci.

Současná thajská ústava – napsaná armádou – může opozici zkomplikovat sestavování nové vlády.

Již probíhají desítky stranických kampaní. Chodníky Bangkoku jsou skryty za vánicí stranických plakátů, které voličům slibují nejrůznější druhy.

Nakonec jsou však tyto volby skutečně o jedné věci: Mohou Pheu Thai vyhrát s dostatečně velkým náskokem, aby zajistili, že znovu získají moc? Téměř každý průzkum předpovídá, že bude opět největší stranou, jako tomu bylo v každých volbách za posledních 22 let, čerpající ze silné loajality k Thaksinovi na severu a severovýchodě.

Někteří věří, že Pheu Thai může získat naprostou většinu křesel ve Sněmovně reprezentantů. Ale to nemusí stačit, vzhledem k pokračujícímu nepřátelství vůči Thaksinovi a jeho konzervativním royalistickým spojencům a armádě.

Pan Thaksin byl v exilu od doby, kdy byl svržen vojenským převratem v roce 2006, vyhýbal se seznamu obvinění z trestných činů, i když mnoho jeho pomocníků má nyní zakázáno vystupovat v politice.

Přesto je tam stále, vznáší se nad těmito volbami jako duch a jeho 36letá dcera je nejnovější ze Shinawatras, která stranu vede.

Paní Paetongtarnová v pátek na akci na představení kandidátů Pheu Thai uvedla, že je přesvědčena, že volby vyhraje drtivě.

Po nedávném převratu se armáda rozhodla ukončit Thaksinův problém jednou provždy přepsáním ústavy, aby zajistila, že jeho strana nemůže převzít moc. A jmenovali 250 senátorů, z nichž většina byla údajně stále loajální generálům Prayuthovi a Prawitu Ngsuwanovi, mužům, kteří stáli v čele nedávného převratu.

S podporou senátorů a po velkém manévrování byl Pheu Thai v posledních volbách v roce 2019 držen mimo úřad. Od té doby oba vůdci vedli rozpolcenou konzervativní koalici.

Ale teď vedou své vlastní strany, riskují, že rozdělí hlas konzervativců.

Podle ústavy vypracované armádou mohou senátoři stále znovu hlasovat o tom, kdo vybere příštího premiéra. S jejich podporou by generálové mohli stále sestavit vládu, i když Pheu Thai získal většinu.

Senátoři ale nemohou hlasovat pro zákony nebo rozpočty a žádná administrativa, která se spoléhá na jejich podporu, nemůže fungovat. Pokud Pheu Thai získá více než 200 z 500 sporných křesel, bude obtížné nebo dokonce nemožné je vyloučit z příští vlády.

Toto je Thajsko a nikdo nemůže vyloučit další mimoparlamentní krok proti straně; Tentokrát ne převrat, ale možná rozpuštění jiné strany autoritativními konzervativními soudy.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *