Právo platit v hotovosti?

Právo platit v hotovosti?

Ať už se jedná o jízdenky na MHD, parkování nebo nákup občerstvení ve vlaku či kině – pokud jste v České republice někdo, kdo chce využít některou z těchto služeb a platit v hotovosti, můžete být ve značné nevýhodě. V některých případech nebude platba v hotovosti vůbec možná, takže občané nebudou mít přístup ke službám. Člen EDRi IuRe takové případy sleduje a požaduje pokutu za služby, které odmítají platbu v hotovosti v roce 2021.

Nicméně, Ministerstvo financí se tímto návrhem zatím nezabývalo.

Nová studie analyzuje hotovostní platební metody v Evropě

V České republice sílí požadavek, aby právo platit v hotovosti bylo součástí české ústavy spolu s právem na existenci offline, bez potřeby digitálních služeb. (Spolu s právem na offline režim). Navrhli to někteří členové českého Senátu na konci roku 2023 a návrh připomínkovala IuRe.

S cílem posílit tlak na právo na hotovostní platby provedla IuRe studii, která analyzovala přístup různých zemí v Evropě k hotovostním platbám. Studie zjistila, že povinnost přijímat hotovost je regulována v naprosté většině zkoumaných zemí, existují však velké rozdíly v podobě regulace a v tom, co tato povinnost obnáší. U zemí, kde již existuje ochrana hotovosti, studie zjistila, že široká škála výjimek z povinnosti přijímat platby v hotovosti může vést k efektivnímu výsledku podobnému absenci povinnosti přijímat platby v hotovosti.

Studie IuRe je užitečným příspěvkem a vstupem do diskuse, která nyní probíhá v řadě evropských zemí.

Digitální propast se neustále obnovuje

Hlavním problémem odmítání hotovostních plateb je, že ze společnosti vypadnou lidé, kteří z různých důvodů nechtějí platit kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami. Dostupné sociální studie naznačují, že vždy bude 10 až 20 procent lidí, kteří nepřejdou na digitální technologie – což znamená, že digitální propast se neustále obnovuje.

READ  Inflace přesáhne 12 % a ekonomika podle prognózy ministerstva financí zpomaluje

Příspěvek od: člen EDRI, Iori

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *