Pravicové strany v Chile získaly většinu v hlasování o návrhu nové ústavy

Pravicové strany v Chile získaly většinu v hlasování o návrhu nové ústavy

SANTIAGO (Reuters) – Chilské pravicové strany získaly v neděli většinu hlasů pro volbu poradců pro návrh nové ústavy, což je prudký obrat oproti pokrokové většině, která navrhla první neúspěšné přepsání ústavy.

S 95,13 % sečtených hlasů získala Republikánská strana Chile v čele s konzervativním bývalým prezidentským kandidátem Josém Antoniem Castem téměř 35 % hlasů.

Samostatná koalice tradičních pravicových stran získala jen něco málo přes 20 % hlasů, levicová koalice prezidenta Gabriela Borika 29 %. Zbývající hlasy získaly centristické strany.

„Dnes je první den lepší budoucnosti, nový začátek pro Chile,“ řekl Kast, který v roce 2021 prohrál s Boricem, během projevu v Santiagu. Chile porazilo neúspěšnou vládu.

Konečné výsledky určí přesnou podobu 50členné ústavní rady, která bude zodpovědná za vypracování nové ústavy. Články budou ke schválení potřebovat třípětinovou většinu.

Je to poslední krok v letitém úsilí o reformu scénáře země z dob diktatury poté, co téměř 80 % Chilanů hlasovalo pro návrh nové ústavy v roce 2020 po násilných protestech proti nerovnosti.

Ústavní poradci zvolení v neděli začnou připravovat novou ústavu v červnu na základě návrhu připraveného 24 ústavními experty jmenovanými Kongresem v březnu. Voliči pak v prosinci nový návrh schválí nebo zamítnou.

První přepsání vypracovali převážně levicoví a nezávislí voliči a zaměřili se na sociální výhody, práva na životní prostředí, rovnost pohlaví a práva původních obyvatel.

Byla považována za jednu z nejprogresivnějších ústav na světě, ale mnoho voličů ji považovalo za příliš polarizující a proces se utápěl v kontroverzích.

Borik, který nastoupil do úřadu loni v březnu, se dostal k moci na vlně optimismu kolem reforem, ale od té doby jeho obliba klesla, protože ochabující ekonomika a rostoucí kriminalita se staly hlavním problémem voličů.

Borik také utrpěl politickou porážku poté, co hodil svou váhu za první přepsání, které odmítlo téměř 62 % voličů. Od té doby se prezident od procesu distancoval, ale zavázal se jej podpořit.

READ  Boris Johnson bude čelit oficiálnímu vyšetřování nákladů na renovaci bytů

„Vláda nebude do procesu zasahovat a bude při svém jednání respektovat nezávislost subjektu,“ řekl v neděli ráno po hlasování novinářům Bořík s tím, že vláda bude vystupovat jako garant a podporovat požadavky nové rady.

Po Kastově vítězném projevu promluvil Borik z prezidentského paláce La Moneda v Santiagu a vyzval k jednotě a vyzval opozici, aby se poučila z předchozího neúspěšného pokusu.

„Chci vyzvat Republikánskou stranu, která získala nezpochybnitelnou většinu, aby nedělala stejné chyby jako my,“ řekl Bořík. „Tento proces nemůže být o pomstě, ale o postavení Shelley na první místo.“

(Zprávy Alexander Villegas a Natalia Ramos) Střih Lisa Shumaker

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *