Právě teď se Země technicky *neotáčí* kolem Slunce

Právě teď se Země technicky *neotáčí* kolem Slunce

Mapy a animace zobrazující oběžné dráhy planet vám trochu lžou. Nebo přesněji zjednodušují oběžné dráhy planet, aby učitelé nemuseli vysvětlovat baricentra dětem, které si stále uvědomují, že Země není jediná planeta venku.

Způsob, jakým se dozvíte o planetárních drahách, obecně vypadá jako na videu níže.

Toto je ale zjednodušená verze. Přestože je Slunce největším tělesem ve sluneční soustavě s hmotností asi 1048krát větší než Jupiter, gravitace je obousměrná. Stejně jako Země působí na Zemi gravitační silou, vy působíte na Zemi svou vlastní (mnohem menší) gravitační silou.

„Třetí Keplerov zákon popisuje vztah mezi hmotnostmi dvou objektů, které se vzájemně obíhají, a určuje parametry oběhu,“ NASA vysvětluje.

„Představte si malou hvězdu na oběžné dráze kolem větší hvězdy. Obě hvězdy ve skutečnosti obíhají kolem společného centra hmoty, zvaného barycentrum hvězda je pohyb kolem jejího středu S masivní planetou je jedna metoda, která byla použita k objevování planetárních systémů spojených se vzdálenými hvězdami.

Pro zjednodušení říkáme, že planety obíhají kolem Slunce. Střed těles sluneční soustavy je však obvykle… zavřít Slunce, protože poskytuje největší hmotnost, ale díky oběžným drahám a vlivu plynných obrů Jupiteru a Saturnu, je uvnitř Slunce jen zřídka. Oběžné dráhy vypadají jako na videu níže od planetárního astronoma a vědeckého komunikátoru James O’Donoghue.

V důsledku toho se Země aktuálně neotáčí kolem bodu uvnitř Slunce, protože její těžiště leží mimo něj. Obíháme tento bod ve vesmíru místo Slunce.

„Planety obecně obíhají kolem Slunce,“ O’Donoghue Vysvětluje na X (Twitter): „Ale *technicky* neobíhají kolem Slunce samy, protože gravitační vliv (hlavně) Jupiteru znamená, že planety musí obíhat kolem nového bodu ve vesmíru.“

Dodal: „Planety se samozřejmě točí kolem Slunce. Jsme jen pedantští ohledně situace.“ Přidal. „Normální myšlení je, že obíháme kolem středu Slunce, ale to se stává zřídka, to znamená, že je velmi vzácné, aby těžiště sluneční soustavy bylo zarovnáno se středem Slunce.“

READ  Hubbleův vesmírný dalekohled ukazuje Web A s úžasným novým snímkem

Totéž platí pro menší objekty, jako jsou planety a jejich měsíce. Země a Měsíc se točí kolem jednoho bodu 5000 km (3 100 mil) od středu Země, i když se to mění, jak se Měsíc pohybuje dále a dále od Země.

I když tato fakta pravděpodobně mají malý dopad na váš život (za předpokladu, že nejste astrofyzik), jsou přesto zajímavá a připomínají, že téměř vše je trochu složitější, než jste se učili ve škole.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *