Pozemské nebe | Odhalte svět virtuální reality

Na této fotografii softwarový inženýr Hadrián Journell Prozkoumává 3D mapu vesmíru pomocí Virtuální realita. Projekt Universe virtuální reality ve švýcarské Ecole Polytechnique Federale de Lausanne buduje v reálném čase virtuální svět založený na aktuálních datech. obrázek přes Phys.org/ Laurent Gillieron / Keystone přes AP.

méně než 600 Do vesmíru dosud cestoval člověk z miliard planety Země. Pravděpodobně tedy nebudete moci osobně navštívit Mezinárodní vesmírnou stanici nebo například Mars. A nikdo z nás nepojede tak daleko jako jiná galaxie, ani dost daleko v prostoru (a tedy dostatečně daleko v čase), aby byl svědkem raného vesmíru, nebo dokonce velký výbuch Sám. Nyní však můžete všechny tyto věci dělat ve výchozím nastavení.

Tento týden (12. října 2021) zveřejnili vědci ze Švýcarské federální polytechnické školy v Lausanne Zkušební verze kdo jsou oni světový projekt virtuální reality, kterému říkají VIRUP. Open source beta software obsahuje to, co tito vědci tvrdí, že je největší datovou sadou ve vesmíru.

Tým použil tato data k vytvoření 3D panoramatických krajin vesmíru, které můžete proletět, pokud máte správné vybavení. Jedna poznámka: Zkušební verzi nelze spustit na počítači Mac.

světový projekt virtuální reality

Tuto bezplatnou mapu vesmíru si můžete prohlédnout pomocí zařízení pro virtuální realitu nebo 3D brýlí, na obrazovkách podobných planetáriu nebo na obrazovce počítače nebo běžné TV a získat standardní pohled. Z dat vědci vytvořili 20minutový film, Archeologie světla: pohlcující cesta prostorem a časem, který si můžete prohlédnout níže. Můžete jej také sledovat ve výběru 4K, VR180 nebo 360 stupňů. Ve videu začíná podrobný 3D model vesmíru ze Země a putuje naší sluneční soustavou k Mléčné dráze, poté až na kosmickou síť a zbytky světla velký výbuch.

Zdroje mapy světa VR

Vytahuje počítačové algoritmy používané k vytvoření projektu vesmíru virtuální reality terabajtů dat – asi bilion terabajtů Byte Z dat – shromážděných z teleskopů po celém světě. Cílem je vytvořit obrazy celého viditelného vesmíru. Členové týmu Jean Paul Kneip řekl v prohlášení:

Novinkou tohoto projektu bylo dát všechny dostupné datové sady do jednoho rámečku, kde můžete vidět vesmír v různých měřítcích – poblíž nás, kolem Země, kolem sluneční soustavy, na úrovni Mléčné dráhy, abyste viděli vesmír a čas až do začátku – tomu říkáme velký třesk.

Shromáždili informace z osmi databází včetně 4500 známých exoplanet A desítky milionů galaxií. VIRUP používá data z různých zdrojů, včetně Sloan Digital Sky Survey, Mise Gaia, Planckova mise a více.

READ  Brazílie žádá ženy „pokud je to možné“, aby odložily těhotenství kvůli variantám Covid

Mapa stále probíhá. V budoucnu tým plánuje přidat databáze obsahující asteroidy, mlhoviny, pulsary a další vesmírné objekty. Když pole kilometr čtverečních V roce 2029 bude online, nakonec bude obsahovat data, která lze vypočítat v petabajtech (1 000 terabajtů nebo 1 milion gigabajtů). Yves Rivas z EPFL Ona řekla:

Velmi důležitou součástí tohoto projektu je, že je prvním krokem ke zpracování větších datových sad, které mají přijít.

Chcete -li zjistit více, přejděte na stránka dokumentace.

Nebo si přečtěte „Archeologie světla“ z EPFL.

Silueta muže proti velkému oválu s bílými dvojitými spojenými čarami a jasnými uzly.
Muž zírá na kupoli ukazující kosmickou síť galaxií. obrázek přes Phys.org/ Laurent Gillieron / Keystone přes AP.

Pro učence a veřejnost

Vědci doufají, že jejich projekt světa virtuální reality bude užitečný pro každého, kdo chce vidět vesmír z jiné perspektivy. Program je volně dostupný a zvědavá veřejnost i vědci provádějící výzkum mohou považovat ponoření do našeho světa za užitečný nástroj. Kneip řekl:

Tento projekt jsme vlastně zahájili, protože jsem pracoval na projektu mapování 3D vesmíru a vždy jsem byl trochu frustrovaný 2D vizualizací na mé obrazovce, která nebyla příliš smysluplná. Je pravda, že zobrazením vesmíru ve 3D, ukázáním těchto vláken, ukázáním těchto skupin galaxií, které jsou velkou koncentrací hmoty, si opravdu uvědomíte, co vesmír je.

Muž stojí ve stínu před zaobleným obrazem Země, Mezinárodní vesmírnou stanicí a hvězdnou oblohou.
Muž zírá na pohled na planetárium Mezinárodní vesmírné stanice a hvězdnou oblohu. Projekt Virtual Reality Universe je k dispozici ve více formátech. obrázek přes Phys.org/ Laurent Gillieron / Keystone přes AP.

Sečteno a podtrženo: Výzkumníci shromáždili terabajty dat z velkého počtu dalekohledů, aby vytvořili projekt Virtual Reality Universe Project, mapu našeho vesmíru.

Via Ecole Polytechnique Federale de Lausanne

přes EPFL

přes Phys.org

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *