Požáry spalují Španělsko a Francii, když plameny dosahují pobřeží

Požáry spalují Španělsko a Francii, když plameny dosahují pobřeží

Hasiči bojovali s lesními požáry, které se vymkly kontrole ve Španělsku a Francii, včetně lesních požárů, které v neděli zasáhly dvě oblíbené pláže v Atlantiku, když se Evropa scvrkla pod neobvykle intenzivní vlnou veder..

Ve Francii ani ve Španělsku zatím nebyla zaznamenána žádná úmrtí související s požáry, ale úřady v Madridu obvinily z vysokých teplot stovky mrtvých. Dva masivní požáry, které šest dní pohltily borové lesy v jihozápadní Francii, si vynutily evakuaci asi 16 200 lidí.

Na dramatických fotografiích zveřejněných online je vidět stěna černého kouře valící se k Atlantiku podél pobřeží Bordeaux, kterou oceňují surfaři z celého světa. Plameny šlehaly mezi stromy lemující širokou písečnou pláž, zatímco letadla létala nízko, aby nasála vodu z oceánu. Jinde kouř zahalil obzor nad masou osamělých stromů na fotografiích sdílených francouzskými hasiči.

Ve Španělsku se hasiči podporovaní vojenskými brigádami pokusili uhasit více než 30 lesních požárů roztroušených po celé zemi. Španělské ministerstvo národní obrany uvedlo, že „většina“ jeho hasičských letadel byla nasazena k dosažení požárů, z nichž mnohé se nacházejí v členitém terénu a kopcích, které jsou pro pozemní posádky obtížně dostupné.

Období požárů letos zasáhlo části Evropy dříve než obvykle po horkém suchém jaru, které Evropská unie obvinila ze změny klimatu. Některé země také zažívají dlouhodobá sucha, zatímco mnohé z nich sužují vlny veder.

Ve druhé vlně veder ve Španělsku v létě mnoho oblastí opakovaně vidělo vrcholy 43 °C (109 °F). Podle španělského institutu Carlose III., který denně zaznamenává úmrtí související s teplotou, bylo vysokým teplotám od 10. do 15. července připsáno 360 úmrtí. To je srovnatelné s 27 úmrtími souvisejícími s teplotou v předchozích šesti dnech.

Téměř celé Španělsko bylo v pohotovosti kvůli vysokým teplotám ještě další den v neděli, zatímco varování před vlnami veder platilo pro zhruba polovinu Francie, kde se v pondělí očekává nárůst spalujících teplot. Francouzská vláda zintenzivnila své úsilí o ochranu lidí v pečovatelských domech, bezdomovců a dalších zranitelných skupin obyvatelstva po silné vlně veder a špatném plánování, které v roce 2003 zabilo téměř 15 000 lidí, zejména mezi staršími lidmi.

READ  Mluvčí WHO v tuto chvíli řekl proti pasům pro vakcínu proti koronavirům

Požár, který vypukl v La Teste-de-Buch, donutil více než 10 000 lidí uprchnout v době, kdy se mnozí obvykle hrnou na dovolenou do nedalekého regionu pobřeží Atlantiku. Francouzské úřady kvůli požáru uzavřely několik míst podél tohoto pobřeží pro veřejnost, včetně pláží La Lagoon a Petit Nice, které požár zasáhl v neděli, a nejdelších písečných dun v Evropě, Dunes du Pilate.

Regionální vláda Gironde v neděli odpoledne uvedla, že „situace je stále velmi nepříznivá“ kvůli silnému větru, který přes noc přispěl k dalším nepokojům.

Druhý požár u města Landeras si tento týden vynutil evakuaci 4100 lidí. Úřady uvedly, že jedno z křídel bylo převzato nasypáním bílého písku v úseku dlouhém dva kilometry. Druhé křídlo však zůstává bez kontroly.

Lidé, kteří byli nuceni uprchnout, sdíleli své obavy ohledně svých opuštěných domovů s místními médii a místní úředníci pro některé zorganizovali speciální výlety, aby přivezli domácí mazlíčky, které tam ve spěchu opustili, aby se dostali do bezpečí.

Celkem při těchto dvou požárech shořelo více než 100 čtverečních kilometrů (40 čtverečních mil) země.

Záchranáři varovali, že vysoké teploty a vítr v neděli a pondělí zkomplikují úsilí o zastavení dalšího šíření požárů.

„Musíme zůstat velmi opatrní a pokorní, protože dnes bude velmi horko. Nemáme příznivé počasí,“ řekl v neděli na Radio France Bleu představitel regionálních hasičů Eric Florensan.

Některé z nejznepokojivějších požárů ve Španělsku se koncentrují v západních oblastech Extremadura, Castilla a Leon. V mnoha řídce osídlených venkovských oblastech se staly populární obrázky oblaků tmavého kouře valícího se přes zalesněné kopce pražené na slunci.

Suché podmínky na Pyrenejském poloostrově způsobily, že je obzvláště zranitelný vůči lesním požárům. Ministerstvo národní bezpečnosti uvedlo, že od loňského října se ve Španělsku nashromáždilo o 25 % méně srážek, než je považováno za normální – a do některých oblastí spadlo až o 75 % méně, než je obvyklé.

READ  Zombie řeka? Temže v Londýně, kdysi biologicky mrtvá, znovu ožila: NPR

Zatímco některé požáry byly způsobeny bleskem a jiné následkem lidské nedbalosti, v důsledku toho bylo podezřelé požár, který vypukl v přírodní rezervaci v Extremaduře zvané La Garganta de los Invierno neboli „Pekelné hrdlo“, jako výsledek, regionální úřady řekl.

Hasičům se nepodařilo zastavit postup požáru, který vypukl u města Cáceres a který ohrožuje národní park Monfrago a zabránil 200 lidem v návratu do svých domovů. Další požár na jihu Španělska u města Malaga si vynutil evakuaci dalších 2500 lidí.

Kancelář španělského premiéra Pedra Sancheze oznámila, že v pondělí odcestuje do Extremadury, aby navštívil některé z nejpostiženějších oblastí.

S lesními požáry se tento týden potýkaly také Maďarsko, Chorvatsko a řecký ostrov Kréta a také Maroko a Kalifornie. Itálie je uprostřed vlny veder na začátku léta spolu s nejhorším suchem na severu za posledních 70 let – podmínky související s nedávnou katastrofou, kdy došlo k obrovskému masivu ledovce Marmolada Explodoval a zabil mnoho turistů.

Na sever Evropy zasáhly spalující teploty. Každoroční čtyřdenní pěší akce v nizozemském městě Nijmegen v neděli oznámila, že zruší první den naplánovaný na úterý, kdy se očekává, že teploty vyvrcholí kolem 39 °C (102 °F).

Britský meteorologický úřad vydal svůj vůbec první „červený poplach“ Z úmorného vedra v pondělí a úterý, kdy teploty v jižní Anglii poprvé dosáhly 40 °C (104 °F).

Generální ředitelka College of Paramedics Tracy Nicholsová v neděli varovala, že „extrémní horko“ může „v konečném důsledku skončit smrtí lidí“.

___

Wilson hlásil ze španělské Barcelony. Spisovatel Associated Press Mike Corder přispěl z Haagu v Nizozemsku.

___

Sledujte všechny příběhy AP o otázkách změny klimatu na https://apnews.com/hub/climate.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *