Požáry a led zhoršují bolest hlavy dodávající čipy automobilce

Oheň v japonském závodě na výrobu polovodičů, chladné počasí v Severní Americe a pokračující soutěž o čipy zasáhly globální automobilový průmysl současně a hrozilo zhoršení dodávek hlavní součásti, které začalo koncem loňského roku.

Společnost uvedla, že čistá místnost v továrně provozované společností Renesas Electronics Corp., jedním z největších dodavatelů automobilových čipů, byla v pátek poškozena. Generální ředitel Hidetoshi Shibata během nedělní tiskové konference řekl, že nehoda bude mít pravděpodobně velký dopad na automobilový průmysl.

Renesas v pondělí poklesl až o 5,4%, zatímco zákazníci klesli z Toyota Motor Corp. na Honda Motor Co a Nissan Motor Co. Také v raných jednáních.

Toyota v pondělí uvedla, že se pokouší odhadnout spád z tohoto neočekávaného odstavení, které by se mohlo rozšířit napříč průmyslem, které se již snaží udržet montážní linky v provozu během akutního nedostatku čipů.

Globální výrobci automobilů se již začínají potýkat s nedostatkem čipů způsobeným vzkvétající poptávkou po laptopech, tabletech a domácí elektronice ze strany lidí, kteří během pandemie zůstávají doma. Nyní, když jsou dodavatelské řetězce již pod tlakem, se musí vypořádat se špatným počasím a dalšími nepředvídanými poruchami, aby udrželi produkci a zotavily se z prudkého poklesu tržeb v roce 2020 v důsledku propuknutí koronaviru.

„Obávám se, že to bude mít velmi významný dopad,“ uvedl Shibata a dodal, že společnost Renesas se snaží obnovit provoz zařízení do jednoho měsíce a očekává ztrátu tržeb v důsledku nehody 17 miliard jenů (156 milionů USD). „Budeme sledovat všechny možné kroky, včetně použití alternativ výstupu, abychom minimalizovali dopad.“

Renesas získává přibližně 6,6% svých příjmů od společnosti Toyota Motor Corp. , Podle analýzy dodavatelského řetězce Bloomberg jeden z jejích hlavních zákazníků. Společnost Renesas loni vykázala tržby 715,7 miliard jenů. Toyota rovněž varovala, že nedostatek polovodičů způsobený chladným počasím ji donutí zastavit provoz v továrně v České republice na dva týdny.

READ  Jedno uživatelské rozhraní 3.1 nyní přichází na Galaxy S20 FE

„To je pro automobilový dodavatelský řetězec příšerné,“ řekl Masahiro Wakasugi, analytik společnosti Bloomberg Intelligence, k požáru společnosti Renesas. „Možná by se měli pohnout směrem k držení většího inventáře.“ Velkou otázkou podle něj je, zda Toyota, která lépe spravuje svůj dodavatelský řetězec. Z ostatních výrobců automobilů to zasáhne.

Následující výrobci automobilů varovali před rušením způsobeným čipy během minulého týdne:

Toyota v sobotu uvedla, že její kolínský závod v České republice, který vyrábí kompaktní vůz Aygo pro evropský trh, bude vyřazen z provozu. Závod byl zasažen sníženými dodávkami polovodičů kvůli zpožděním výroby po chladném počasí ve Spojených státech

Toyota minulý týden varovala, že studená fronta snížila dodávky petrochemických produktů, což ovlivnilo produkci ve Spojených státech a Mexiku. Očekává se, že některé linky, směny nebo celé továrny budou na několik dní dočasně pozastaveny v Kentucky, Západní Virginii a Mexiku, uvedla společnost.

Ford Motor Company uvedl, že stav polovodičů a nedostatek dílů způsobený americkou zimní bouří v únoru způsobí zastavení výroby. F-150 a Edge SUV budou sestaveny bez konkrétních dílů, včetně některých elektronických modulů obsahujících vzácné čipy.

Společnost Nissan upravuje výrobní plány v Severní Americe kvůli nedostatku polovodičů. Podle mluvčí Nissanu Azusy Momozové budou operace v Smyrně v Tennessee a v Cantonu v Mississippi ovlivněny, zatímco mexická automobilka Aguascalientes bude v úterý odpojena.

Společnost Honda varovala, že v některých továrnách ve Spojených státech a Kanadě dojde tento týden k narušení, protože pandemie, nedostatek čipů a drsné zimní počasí ovlivňují její dodavatelský řetězec. Společnost uvedla, že zastaví práce v závodech v Marysville a East Liberty v Ohiu, stejně jako v dalších v Indianě, Alabamě a Ontariu, možná na týden.

Závod společnosti AutoEuropa společnosti Volkswagen AG v Portugalsku zastaví výrobu od 22. do 28. března kvůli nedostatku polovodičů.

READ  Všechno je to o Putinově náladě

Generální ředitel společnosti BMW Oliver Zibs v televizi Bloomberg uvedl, že německá automobilka nemůže zaručit, že se vyhne zastavení výroby kvůli globálnímu nedostatku, přestože se dosud vyhnula přerušením.

Společnost Mitsubishi Motors Corp. snižuje v březnu domácí výrobu vozidel o 4 000 až 5 000 jednotek kvůli nedostatku polovodičů a reviduje své výrobní plány na duben. Chladné počasí v Severní Americe také narušuje dodávky dalších surovin používaných k výrobě automobilů.

Toray Industries Inc. Kupující jeho vlákna Nylon 66, které se používá hlavně pro automobilové airbagy, tvrdí, že nemusí být schopen splnit svůj závazek dodávat výrobek, protože kvůli americkému nachlazení nemá dostatek surovin na jeho výrobu. Pop, explodovat.

V době dezinformací a spousty informací Kvalitní žurnalistika je důležitější než kdykoli předtím.
Přihlášením se nám můžete pomoci příběh napravit.

přihlásit se k odběru

Fotogalerie (kliknutím zvětšíte)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *