„Povodeň století“ zničila Česko přesně před 25 lety

„Povodeň století“ zničila Česko přesně před 25 lety


Foto: YouTube

Příčinou povodní byly vydatné srážky, které zasáhly Českou republiku 4. července 1997. Části Moravy a Slezska, nejhůře postižených regionů země, zaznamenaly během několika dní více než polovinu průměrného ročního úhrnu srážek. Do 6. července byla většina silnic v okolí Ostravy zaplavena vodou. Ve městě Sochdol nad Odro způsobila stoupající voda vykolejení vlaku na cestě do Varšavy z Vídně a zranění 70 cestujících.

Trobke, malá obec nedaleko středomoravského města Pěrov, se stala jedním ze smutných symbolů povodní, které jsou od té doby hodnoceny jako nejhorší v zemi za 20. století. 8. července povodeň zničila většinu domů osady a zanechala 9 mrtvých. Situaci v obci popsala následující den zpravodajka Českého rozhlasu v Olomouci Jana Zenková:

Foto: YouTube

„Celý den vrtulníky evakuovaly lidi z Trobke, nejhůře postižené vesnice v oblasti. Tři čtvrtiny místních domů byly zničeny. Zatímco někteří bojovali o záchranu života, jiní využili situace k rabování opuštěných obchodů a domů.“ .“

V následujících dnech povodňová vlna postupovala směrem k větším nábřežním městům včetně Olomouce a Ostravy. Historické centrum Olomouce je téměř celé pod vodou. Zatímco největší škody utrpěla Morava, vylily se i řeky v Čechách a také v Krkonoších a Orlických horách.

Do konce července nejhorší povodeň ustoupila. Důsledky přírodní katastrofy se však nadále projevovaly. Více než deset tisíc lidí se stalo bezdomovci a bakteriální infekce se začala šířit nebezpečně vysokou úrovní. Případy leptospirózy, infekce krve, se pětinásobně znásobily po povodních v roce 1997. Nemoc zabila 4 lidi včetně 2 záchranářů.

joseph zelenick |  Foto: Zdeněk Vališ, Radio Prague International

Celkové materiálové náklady povodní byly vyčísleny na 60 miliard korun, více než desetinu tehdejšího státního rozpočtu. Zatímco náklady na okamžitou pomoc při katastrofách hradila a řídila vláda, povodně také vyvolaly vlnu solidarity v české společnosti jako celku. Občané darovali více než 800 milionů korun, což v roce 1997 nebyla jednoduchá částka, charitativním organizacím, které pomáhají obětem. Tehdejší ministr zahraničí Josef Zelenek v rozhovoru pro Český rozhlas ocenil českou reakci na povodně:

„Způsob, jakým naši krajané zažili tuto katastrofu, je pro mě zdrojem optimismu. Je to něco povznášejícího uprostřed hrůzy této katastrofy.“

Česká republika nebyla jedinou zemí, kterou v roce 1997 postihla přírodní katastrofa, záplavy zasáhly Polsko, Německo, Rakousko a Slovensko. V Polsku katastrofa zabila 56 lidí a často se o ní mluví jako o „tisícileté potopě“.

1997. povodně

  • V důsledku povodní přišlo o život 50 Čechů
  • Povodně zasáhly 536 českých měst a téměř třetinu území republiky
  • 80 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy a více než 10 000 z nich se stalo bezdomovci
  • Celkové materiálové náklady dosáhly více než 60 miliard korun
  • Záplavy způsobily také vážné škody na životním prostředí v důsledku nebezpečných chemikálií, zejména ropných produktů, které byly uvolněny ze zatopených skladů a průmyslových areálů.
READ  EU a Ghana podepisují 203 milionů EUR na společné plánování na období 2021–2027

Video Troubky Povodně 1997 – Nesestříhané

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *