Poučení z pandemie španělské chřipky v roce 1918

Podívejte se na data: 1890-1918; 1878-1918; 1896-1918; 1917-1918…Všichni pohřbení na tomto zasněženém svahu v Bari, Fatou, zemřeli během dnů, týdnů jeden od druhého. Je to velmi skromné,“ řekl Brian Zikenelli.

Téměř 200 lidí zemřelo na podzim během této další pandemie, takzvané španělské chřipky z roku 1918.

Zecchinelli a jeho žena Karen nyní vlastní nedalekou restauraci Wayside. Stala se institucí ve Vermontu. „Effie Balu otevřela silnici v červenci 1918 a o dva měsíce později zasáhl Barre mor,“ řekl.

Zickenelli se nikdy nezastavil nad tím, jak málo věděl o chřipce z roku 1918 – a skutečnost, že dědeček, kterého nikdy nepotkal, byl jednou z jeho obětí. Zemřel ve věku 35 let, 10. října toho hrozného roku. Germinio Zecchinelli, stejně jako mnoho dalších italských kameníků, se přestěhoval do Barre kvůli žulovému lomu, aby vytesal náhrobky národa (a často i jiné náhrobky, jak se ukázalo).

„Španělská chřipka je často označována jako ‚zapomenutá chřipka‘,“ řekl Zicignelli reportérce Martě Titchenerové. Chtěli jsme udělat něco, abychom si připomněli, že on a 50 milionů dalších, kteří zemřeli po celém světě.“

Protože k jeho překvapení nebyl žádný velký památník – nikde – navzdory ohromujícímu počtu mrtvých. Tato opravdu zapomenutá epidemie.

Proto v roce 2018, století po události, Zikenelli nařídil toto. „Je neuvěřitelné, že se nic jiného neudělalo,“ řekl.

barre-vt-Memorial.jpg
Brian Zikenelli s reportérkou Marthou Titchenerovou u památníku těch, kteří zemřeli při pandemii chřipky v roce 1918, na hřbitově Hope v Bari, Vato.

Zprávy CBS


Při této epidemii zemřelo šest set sedmdesát pět tisíc Američanů. Oslovili jsme téměř milion lidí a naši nepřátelé jsou mrtví na COVID.

Naučila nás historie něčemu?

Výzkumník z Tulane University John Barry, který napsal definitivní historii chřipky z roku 1918 nazvanou „Velká chřipka“, řekl: „Tentokrát to potvrdilo lekci z roku 1918: Říkáte pravdu.

„Slyšel jsem věci jako – to je vše o viru z roku 1918 – ‚to je obyčejná chřipka pod jiným jménem‘, což samozřejmě nebylo. Je zcela jasné, že sám Trump vědomě řekl věci, které nebyly pravdivé“ (např. jako jako Jeho prohlášení vydané 27. února 2020: „Zmizí. Jednoho dne je to jako zázrak, zmizí.“).

tučňák


A co způsobil zmatek kolem neustále se vyvíjející vědy o důvěře a dodržování? (Dr. Anthony Fauci Vyjádření z 8. března 2020„Není důvod chodit v masce“ vs. Fauciho Podpořte 29. října 2020 Pro komunitní protokoly COVID: „Major nosí masku.)

„Víš, věříš, pravda, všechno je to propojené,“ řekl Barry.

Titchener se zeptal: „Byl výsledek stejný tehdy a nyní?“

„No, samozřejmě,“ odpověděl, „lidé, kteří mohli být naživu, zemřeli v roce 1918.“ „Tentokrát lidé zjevně nevěřili pravdě, když jim byla sdělena pravda. Dezinformace, aktivní útoky na vakcíny, není pochyb o tom, že zabíjely lidi.“

Martha Lincolnová, lékařská antropoložka na San Francisco State University, vidí, že amnézie z roku 1918 se znovu objevuje. „Už jsme zapomněli, ještě předtím, než epidemie skončí. Už jsme zapomněli. Už jsme zapomněli. Předvídám, v nejlepším případě, dlouhý boj o to, jestli si někdy budeme pamatovat, opravdu, a pokud ano, co ta vzpomínka bude být.“

Lincoln například řekl, že naše zábava je jako nějaký paralelní vesmír, kde je COVID neviditelný nebo už dávno zmizel.

Ne každý se rozhodne zapomenout. V Barre, Vt, samozvaném žulovém centru světa, vzkvétá obchod s památkami. „Zdražujeme o 25–30 % v závislosti na produktových řadách; myslím, že všichni místní výrobci rostli,“ řekl Rob Boulanger, který vede obrovskou továrnu Rock of Ages. „Lidé nakupují předem, takže se lidé dívají na svou úmrtnost, že? A chtějí se postarat o poslední opatření, než se něco stane.“

Titchener se zeptal: „Ovlivnil to koronavirus?“

„Jistě.“

Touha po vzpomínání – a vzpomínání – je podnětem.

„Myslím, že pokud nedokážeme náležitě uctít památku ztracených v této pandemii, znamená to, že na lidech jako můj otec a jeho životě nezáleží,“ řekla Christine Urquizaová. Nerozloučila se se svým otcem Markem Urquizou, který zemřel 30. června 2020 izolovaný na ventilátoru v arizonské nemocnici. Byla to vakcína. Případů přibývalo, ale Arizona se znovu otevřela.

„Jistě, pravděpodobně musel říct ne, aby se sešel se svými přáteli na oslavě ‚konce‘ epidemie,“ řekl Urquiza. „Dostal nepravdivé informace, na základě kterých se rozhodoval, a stálo ho to život.“

Urquiza založila neziskovou organizaci s názvem COVID, aby se zasadila o trvalé památníky a CVOD Memorial Day. V Kongresu byla omezená podpora. Řekla: „Naši volení představitelé by raději šli dál a já jsem tady, abych řekla, že vám to nedovolíme.“

„Nepřekvapilo by mě, kdyby památníků nebylo opravdu mnoho,“ řekl Barry.

„Ale milion mrtvých? Jsou neviditelní?“ zeptal se Titchener.

„Která strana si za to připíše zásluhy, víš?“ Zasmál se. „Byly snahy vytvořit komisi COVID, jako je komise 11. září, kterou bohužel nikdo nechce přijmout.“

Pro Barryho by chřipka z roku 1918 měla být dostatečným zdůvodněním – důkazem toho, jakou cenu zapomínání stojí lidské životy.

„Bude další pandemie,“ řekl. „Pokud dovolíme, abychom si z toho vzali ponaučení ne Abychom se poučili, jsme opravdu blázni.“


Viz také:


pro další informace:


Příběh produkoval Dustin Stevens. Střih: Mike Levine.

READ  Objevené fosilie stegosaura mají „podivnou směs rysů“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.