Potápěč u izraelského pobřeží našel 900 let starý křižácký meč

Působivý metr dlouhý meč sahající až do křížová výprava Potápěč našel období na mořském dně u pobřeží Karmelu, oznámil v pondělí Izraelský úřad pro památky.
Potápěč Shlomi Katzin z Sportovec, spatřil mnoho starověkých pozůstatků, jako jsou fragmenty keramiky, kamenné a kovové kotvy, stejně jako čepel, která se možná znovu objevila po odsunu písků. V obavě, že artefakt bude znovu zakryt, jej vynesl na povrch a kontaktoval Starožitný úřad.

„Meč, který byl zachován ve výborném stavu, je krásný a vzácný nález a je zjevně majetkem křižáckého rytíře,“ řekl Nir Diestelfeld, inspektor jednotky prevence krádeží IAA. „Bylo zjištěno, že je pokryt mořskými tvory, ale zdá se, že je vyroben ze železa. Je vzrušující narazit na takovou osobní věc, která vás přenese o 900 let zpět do jiné éry, s rytíři, štíty a meči.“

Vody po pobřeží Karmelu po staletí pluly tisíce lodí.

„Pobřeží Karmelu obsahuje mnoho přírodních zátok, které poskytovaly úkryt starobylým lodím v bouři, a větší zálivy, kolem nichž se rozvíjela celá sídla a starověká pobřežní města, jako je Dor a Atlit,“ poznamenal Kobi Charvet, ředitel Útvaru pro námořní archeologii IAA. Tyto podmínky přitahovaly obchodní lodě po celé věky a zanechávaly za sebou bohaté archeologické nálezy. Meč, který byl nedávno obnoven, je jen jedním z takových nálezů. “

900 let starý meč z křižácké éry je opatřen inspektorem izraelského úřadu pro starožitnosti Nirem Diestelfeldem. (Kredit: Anastasia Shapiro/Izraelský úřad pro památky)

Přesné místo, kde byl meč nalezen, již znal Izraelský úřad pro památky. Předchozí nálezy naznačovaly, že byla použita jako přirozená kotva před 4000 lety, v pozdní době bronzové.

Identifikace archeologických pozůstatků na mořském dně často představuje problémy kvůli neustále se měnícím podmínkám. Z tohoto důvodu mohou náhodné objevy znamenat velký rozdíl.

READ  Moskva zavádí nová omezení, protože počet obětí Covid-19 v Rusku rekordně vzrostl

„Podvodní skenování je dynamické,“ řekl Charvet. „I ta nejmenší bouře přesouvá písek a odhaluje oblasti na mořském dně, zatímco pohřbívá další oblasti. Je tedy velmi důležité ohlásit jakýkoli z těchto objevů a vždy se je snažíme dokumentovat na místě, abychom získali co nejvíce archeologických dat.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *