Poslední sovětský voják, který osvobodil Osvětim, zemřel v 98: NPR

Sovětský veterán David Duchman, který byl zde uveden v roce 2015, byl posledním přeživším spojeneckým vojákem, který se zúčastnil osvobození Osvětimi.

Marcus Schreiber / AFP


Skrýt titulek

Přepínač titulků

Marcus Schreiber / AFP

Sovětský veterán David Duchman, který byl zde uveden v roce 2015, byl posledním přeživším spojeneckým vojákem, který se zúčastnil osvobození Osvětimi.

Marcus Schreiber / AFP

BERLÍN – David Duchmann, poslední přeživší sovětský voják, který se podílel na osvobození nacistického tábora smrti v Osvětimi, zemřel. Bylo mu 98 let.

Židovská komunita v Mnichově a Horním Bavorsku v neděli uvedla, že Duchmann zemřel v sobotu v mnichovské nemocnici.

„Každý svědek historie, který pomine, je ztráta, ale odradit Davida Duchmanna je obzvláště bolestivé,“ řekla Charlotte Knobloch, bývalá prezidentka Ústřední rady Židů v Německu. „Duschmann byl přímo v první linii, když byl zničen mechanismus zabíjení používaný národními socialisty.“

Jako mladý voják Rudé armády 27. ledna 1945 srovnal Duchmann se svým tankem T-34 zakázaný elektrický plot kolem nechvalně známého nacistického tábora smrti.

Připustil, že on a jeho společníci si okamžitě neuvědomili celou škálu toho, co se stalo v Osvětimi.

„Kostry jsou všude,“ vzpomíná v rozhovoru pro mnichovský Sueddeutsche Zeitung z roku 2015. „Klopýtli z kasáren a seděli a leželi mezi mrtvými. Strašné. Všichni jsme jim hodili konzervy a okamžitě jsme šli, abychom dopadli fašisty.“

V letech 1940 až 1945 bylo nacisty v Osvětimi-Birkenau zavražděno více než milion lidí, převážně Židů deportovaných z celé Evropy.

Duchman byl dříve zapojen do některých nejkrvavějších vojenských střetů druhé světové války, včetně bitev o Stalingrad a Kursk. Byl třikrát vážně zraněn, ale válku přežil a je jedním z pouhých 69 vojáků v jeho 12 000 silné divizi.

READ  Spojené království otevírá karanténní hotely a pokračuje v očkovací kampani

Mezitím byl jeho otec – bývalý vojenský lékař – uvězněn a později zemřel v sovětském trestním táboře poté, co se stal obětí jednoho z čistek Josepha Stalina.

Po válce Duchmann po čtyři desetiletí pomáhal trénovat ženský národní šermířský tým Sovětského svazu a byl svědkem útoku osmi palestinských teroristů na izraelský tým na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972, kdy zabil 11 Izraelců, pět Palestinců a německého policistu.

Později v životě Duchmann navštívil školy, aby studentům řekl o válce a hrůzách holocaustu. Pravidelně také oprašuje své vojenské medaile za účast na shromážděních veteránů.

„Duschmann byl legendární trenér šermu a poslední přeživší osvoboditel koncentračního tábora v Osvětimi,“ uvedl MOV ve svém prohlášení.

Prezident MOV Thomas Bach ocenil Duchmanna a vyprávěl, jak mu veteránský trenér nabídl „přátelství a rady“ v roce 1970 jako mladého šermíře ve tehdejším západním Německu “navzdory osobním zkušenostem pana Duchmanna s druhou světovou válkou a Osvětimem, protože byl mužem židovského původu původ.

„Bylo to hluboce lidské gesto, na které nikdy nezapomenu,“ uvedl Bach ve svém prohlášení.

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že Duchman trénoval některé z nejúspěšnějších šermířů v Sovětském svazu, včetně Valentiny Sidorové, a pokračoval v lekcích do svých 90. let.

Podrobnosti o uspořádání pohřbu nebyly okamžitě známy. Duchmanova manželka, manžel, zemřela před několika lety.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.