Poslední francouzská komanda dne D, která přežila, se připojila k výročí vylodění na pláži

Poslední francouzská komanda dne D, která přežila, se připojila k výročí vylodění na pláži

COLLEVILLE MONTGOMERY, Francie, 6. června (Reuters) – Léon Gauthier, poslední přeživší francouzské komando, které v roce 1944 zaútočilo na pláže v Normandii bráněné Hitlerovými silami, se v úterý připojil k prezidentovi Emmanuelu Macronovi na oslavě nábřeží k jeho 79. výročí. Odebrání v den D.

Gauthier, 100, představil kadeta námořního komanda ve svém zeleném baretu na přehlídce kolem Colleyville Montgomery, poblíž místa, kde 21letý Gauthier přistál na Sword Beach v krupobití nepřátelské střelby.

Gauthier byl jedním ze 177 francouzských zelených baretů pod vedením kapitána Philippa Kiefera, kteří se účastnili vylodění v Normandii. Více než 150 000 spojeneckých sil napadlo Francii, aby vytlačilo síly nacistického Německa.

Na úterní ceremonii mladý mariňák poklekl, aby umožnil Gauthierovi, který seděl na invalidním vozíku vedle Macrona, narovnat si klobouk.

V roce 2019, u příležitosti 75. výročí vylodění v Normandii, Gauthier vyprávěl, jak francouzští vojáci jako první pronikli do hrudníku na Sword Beach.

„Vaše ctihodnosti,“ vzpomíná Gauthier, jak britský plukovník Robert Dawson řekl francouzským zeleným baretům. Máme náskok jen pár sekund. Bylo to symbolické gesto.

„Na konci dne jsem neměl moc olova.“

(Tento příběh byl opraven, aby ukázal, že Gauthierovi bylo 21, nikoli 17, když spojenecké síly přistály na Sword Beach v odstavci 2)

(Zpráva Noemi Olive). Scénář Richard Love; Střih Ed Osmond

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *