Posílení vazeb s Českou republikou

Posílení vazeb s Českou republikou
  • Autor: Marcin Jerzewski 葉皓勤

S nástupem armádního generála ve výslužbě a bývalého náčelníka generálního štábu NATO Petra Pavla na začátku března do funkce prezidenta České republiky se otevřela nová příležitost k posílení stávajících vztahů mezi Prahou a Tchaj-pej.

V Evropě nevídaným krokem přijal Pavel gratulační pozvání od prezidenta Tsai Ing-wen (蔡英文) dva dny po vítězství ve druhém kole voleb v lednu. Veřejně hovořil o etické integraci mezi Českou republikou a Tchaj-wanem a ocenil jeho demokratický systém.

Důležité je, že nástupem Pavlova pětiletého funkčního období skončilo vnitřní rozdělení v české exekutivě, které vyvrcholilo za současného českého premiéra Petra Fialy a Pavlova předchůdce nakloněného Číně Miloše Zemana. Vzhledem k tomu, že vnitrosprávní konflikty napínaly tchajwanskou politiku v dalších evropských metropolích, zejména ve Vilniusu, nové vedení na Pražském hradě znamenalo konec jedné éry v čínsko-českých vztazích a nový začátek ve vztazích mezi Českou republikou a Tchaj-wanem.

Mimo Pražský hrad by Pavel našel mnoho spojenců a provedl úspěšný „forward to Taipei“. Parlamentní diplomacie mezi oběma zeměmi nadále vzkvétá a přináší konkrétní výsledky. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, vedla 150člennou delegaci volených představitelů, vysokých vládních představitelů a podnikatelů, kteří na Tchaj-wan dorazili koncem března.

Návštěva znamenala silné pokračování pražské návštěvy na Tchaj-wanu v roce 2020 a připomněla 89člennou delegaci v čele s předsedou Senátu ČR Milošem Vístrilem.

Tehdejší čínský ministr zahraničí Wang Yi (王毅) řekl, že Česko zaplatí „obrovskou cenu“ za návštěvu Vystrčila, kterou Peking považuje za „překročení červené linie“ a zpochybnění pekingské politiky „Jedné Číny“.

Navzdory snahám Pekingu zastrašit Prahu však české výkonné a zákonodárné instituce nadále považují Tchaj-wan za důležitého a stejně smýšlejícího partnera v Indo-Pacifiku.

Vyrovnání v rámci Výkonného výboru a mezi Kancelářem prezidenta republiky a Parlamentem ČR by mělo poskytnout více prostoru pro rozšíření a institucionalizaci vztahů mezi Prahou a Tchaj-pej.

READ  Tesla nakupuje za bitcoiny 1,5 miliardy dolarů - co se stane dál

Lze rozpracovat tři hlavní směry takového vývoje:

Za prvé, ekonomické vazby by měly být prioritou a Česko může očekávat, že přiláká z Tchaj-wanu více investic do strategických technologií, jako jsou polovodiče.

Nové bilaterální mechanismy, jako jsou programy rozvoje dovedností pro mladé talenty, posílí mezilidské výměny a zvýší vzájemné povědomí mezi Prahou a Taipei v oblastech strategického hospodářského významu.

Ministr Národní rady pro vědu a technologii Wu Chung-zhong (吳政忠) během Adamawovy návštěvy oznámil, že výkonná agentura bude spolupracovat s Chekiou při budování kapacit ve strategických technologiích.

Rada plánuje zřídit středisko pro výzkum a vývoj polovodičů a školit polovodičové inženýry. Bude to důležitý krok k rozšíření stávajících programů spolupráce, jako je vládou vedený Taiwan Semiconductor Scholarship Program, který se zaměřuje na čtyři země střední Evropy včetně České republiky.

Kromě polovodičů ministr Národní rady pro rozvoj Kung Ming-hsin (龔明鑫) oznámil, že vládou podporovaný investiční fond pro střední a východní Evropu investuje až 5 milionů USD do developera virtuální reality v České republice.

Tyto praktické kroky pro Česko pomáhají udržet pozitivní politický impuls, který podporuje vztahy mezi Prahou a Tchaj-pejí. Zejména poskytují politický kapitál tvůrcům politik v České republice, který mohou využít k podpoře případu angažmá s Tchaj-wanem ve svých volebních obvodech.

Za druhé, Česká republika a Tchaj-wan pravděpodobně uzavřou dvoustranné dohody v různých oblastech, jako je soudní spolupráce – v návaznosti na Polsko-tchajwanskou dohodu o právní spolupráci v trestních věcech a slovensko-tchajwanskou dohodu o justiční spolupráci v občanských a obchodních věcech – nebo obrana průmyslová spolupráce.

Institucionalizace vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem je nezbytná pro zajištění stability těchto vztahů. Během návštěvy Adamové podepsala řada českých a tchajwanských společností celkem 10 memorand o porozumění a prohlášení o záměru, včetně společného prohlášení o parlamentní spolupráci mezi Legislative Yuan a Sněmovnou reprezentantů Parlamentu ČR.

READ  Naděje na Ryder Cup vstupují do Czech Masters, když končí termín výběru kapitána Luka Donalda

Absence dvoustranných ujednání o spolupráci ohledně vzájemné právní pomoci poukazuje na významnou mezeru v zajišťování ochrany zákonných práv investorů a obchodníků.

Za třetí, je pravděpodobné, že mezi politiky na obou stranách budou probíhat pravidelné výměny názorů na vysoké úrovni, které přesahují parlamentní diplomacii.

Pavel během své kampaně řekl, že jako současný prezident České republiky navštíví Tchaj-wan, a zopakoval svou touhu setkat se s Chai osobně.

Mimo napjaté bilaterální prostředí mají navíc Tchaj-pej a Praha příležitost prohloubit spolupráci při podpoře Ukrajiny a jejího lidu v případě ruské invaze. Jako generál ve výslužbě a důstojník NATO vidí Pavel válku na Ukrajině jako hlavní výzvu, kterou musí zvládnout. Jelikož administrativa Tsai věnuje prostředky na pomoc Ukrajině, měla by se Tchaj-pej obrátit na Českou republiku jako na jednoho ze svých klíčových regionálních partnerů ve střední a východní Evropě.

Česko sehrálo jedinečnou roli při utváření vnímání Tchaj-wanu v celé střední a východní Evropě a v rámci EU. Zejména jde o čtvrtý členský stát EU, který po Francii, Německu a Nizozemsku zveřejnil svou vlastní indicko-pacifickou strategii.

Dokument jasně říká, že je v zájmu ČR prohloubit spolupráci s Tchaj-wanem, který považuje za jednoho ze svých klíčových demokratických partnerů v regionu.

Politický establishment v Praze uznává, že rostoucí napětí v Tchajwanském průlivu není regionálním problémem, ale problémem, který přesahuje regionální hranice a rozšiřuje se do globálního konfliktu. To je v příkrém rozporu s nedávnými komentáři francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se distancoval od napětí v Tchajwanském průlivu.

Proto je v nejlepším zájmu Tchaj-wanu pokračovat v investicích do vztahů s Českou republikou, aby bylo možné plně využít politického uspořádání v Praze.

Taipeiova informační strategie by měla spočívat na třech pilířích: další institucionalizace bilaterálních vztahů; Podpora investic a budování kapacit, zejména v oblasti strategických technologií; a zlepšení mezilidských vztahů za účelem zvýšení „české gramotnosti“ na Tchaj-wanu a naopak.

READ  Vítěz Mistrovství ČR v extralize v hokeji 2022/2023

Vzájemné rozšiřování vztahů Tchaj-wan-Česká republika je názorným příkladem pro ostatní země střední a východní Evropy a pomáhá rozšiřovat mezinárodní prostor Tchaj-wanu.

Marcin Jerzewski je vedoucím tchajwanské kanceláře Centra pro evropské hodnoty v bezpečnostní politice a výzkumným pracovníkem nadace Taiwan NextGen Foundation.

Komentáře budou přezkoumány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživateli bude zakázán přístup. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *