Posádka SpaceX se po rekordní misi vrací na Zemi

Raketa SpaceX Falcon 9 s kapslí Crew Dragon je vypuštěna se čtyřmi astronauty na misi komerční posádky NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici v Kennedyho vesmírném středisku v Cape Canaveral na Floridě 23. dubna 2021.

Joe Skipper | Reuters

Čtyři astronauti na palubě kapsle SpaceX Crew Dragon se bezpečně vrátili na Zemi a přistáli na padácích, které přistály v Mexickém zálivu po rekordní misi na Mezinárodní vesmírnou stanici. Astronauti strávili ve vesmíru více než pět měsíců, což je nejdelší doba pro posádku vypuštěnou v kosmické lodi vyrobené v USA.

Shannon Walker z NASA, Mike Hopkins, Victor Glover a japonská Soichi Noguchi dorazili na vesmírnou stanici prostřednictvím kapsle Dragon loni v listopadu.

Po sobotním výstupu z vesmírné stanice v 8:35 hod. Cestovali astronauti atmosférou a v neděli kolem 2:57 východního času přistáli padáky kolem 2:57 východního času v Mexickém zálivu poblíž města Panama na Floridě. Necelou hodinu po přistání opustili kosmickou loď Dragon SpaceX.

Bylo hlášeno, že povětrnostní podmínky byly téměř perfektní, se slabým větrem a klidným mořem. „Pro posádku Dragon Resilience to nemohla být bezchybná cesta domů,“ řekla Lea Cheshire, referentka pro veřejné záležitosti NASA.

Přistání bylo poprvé, co americká kosmická loď přistála ve tmě od roku 1968, a podruhé přistála vesmírná kapsle v Mexickém zálivu.

Konzole mise SpaceX po přistání astronauty s trochou humoru přivítala: „Vítáme vás zpět na planetu Zemi a děkujeme, že jste letěli do SpaceX. Pro ty z vás, kteří jste se zapsali do našeho programu častých letů, jsem na tom vydělal 68 milionů mil let.”

Druhá operační mise posádky SpaceX dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici brzy ráno 24. dubna se čtyřmi astronauty na palubě po dobu šesti měsíců ve vesmíru.

READ  Nemocnice Houston objedná očkování zaměstnanců COVID-19

SpaceX’s Endeavour’s Crew Dragon kosmická loď, která Den předtím na raketě Falcon 9„Ukotven na Mezinárodní vesmírné stanici v 5:22 EST. Kapsle nese mezinárodní kádr astronautů: Shane Kimbro z NASA, Megan MacArthur, Akihiko Hoshid z Jaksy a Thomas Pesquet z Evropské vesmírné agentury.

V té době mise Crew-2 dočasně zvýšila celkový počet astronautů na palubě Orbital Research Laboratory na 11.

—CNBC Michael Sheitz Přispějte k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *