Populistická strana českého premiéra Babiše ve volbách s překvapivým výsledkem těsně prohrála

Centristická strana premiéra Andreje Babiše těsně prohrála sobotní parlamentní volby v České republice, což je překvapivý vývoj, který by mohl znamenat konec vlády populistického miliardáře u moci.

Dvoudenní volby zaplní 200 křesel ve Sněmovně reprezentantů Česká republikaParlament svolal krátce poté, co Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů oznámilo podrobnosti o finančních transakcích Babes v zahraničí v projektu nazvaném „listy pandory. Sedmasedmdesátiletý Babiš popřel jakékoli provinění.

Když byly sečteny téměř všechny hlasy, Český statistický úřad uvedl, že dohromady konzervativní liberální koalice tří stran získala 27,8% hlasů, čímž porazila stranu ANO (Ano) Babiše, která zvítězila s 27,1%.

V další ráně populistů získala další středolevá liberální koalice složená z Pirátské strany a skupiny starostů STAN 15,6% hlasů, aby získala třetí místo, informovalo předsednictvo pro sčítání lidu.

„Obě demokratické koalice získaly většinu a mají šanci sestavit většinovou vládu,“ řekl Peter Fiala, lídr strany Spolu a kandidát na premiéra.

Pět opozičních stran, jejichž politika je blíže Evropská unieMainstream ve srovnání s populistickým Babišem nechal své rozdíly v těchto dvou koaličních volbách stranou a snažil se vyhnat euroskeptického premiéra z moci.

Analytik Michal Klima řekl České veřejné televizi, že výsledek znamená „absolutní změnu politiky v České republice“. „Stabilizuje pozici země v západním táboře.“

„Pro (Babys) je to obrovská porážka,“ dodal.

Strana Svoboda a přímá demokracie, hlavní protiimigrační a protimuslimská síla v České republice, se umístila na čtvrtém místě s podporou 9,6%.

Sociálně demokratické a komunistické straně, dvěma tradičním parlamentním stranám v zemi, se nepodařilo získat křesla v parlamentu poprvé od rozdělení Československa v roce 1993.

Babiš zažil turbulentní období poznamenané četnými skandály, ale všechny průzkumy veřejného mínění před hlasováním byly pro to, aby volby vyhrála jeho strana ANO.

READ  WTA Tour: 17letá hráčka postoupí do čtvrtfinále v Čennaí

„Nečekali jsme, že prohrajeme,“ řekl Babiš. „Přijímáme to.“

Výsledky voleb stále prohlašuje za „vynikající“.

Před hlasováním vedl Babiš menšinovou koaliční vládu ANO a sociálních demokratů ve východoevropské zemi s 10,7 miliony, která je členem Evropské unie i NATO. Vládl také s podporou disidentských komunistů.

Vůdce nejmocnější strany obvykle dostane šanci sestavit novou vládu. Prezident Miloš Zeman se hned nevyjádřil, ale dříve naznačil, že nejprve jmenuje vůdce vítězné strany, nikoli vítězné koalice, aby se pokusil sestavit novou vládu, kterou bude Papis. Oba vůdci se setkají v neděli.

„Jsme nejmocnější strana,“ řekl Babiš. „Pokud mě prezident požádá o sestavení vlády, zahájím o tom jednání.“

Každá nová vláda by však musela získat parlamentní hlas o důvěře vládnout a Papis a jeho potenciální partner, Strana svobody, pro to nemají dostatečnou podporu.

(AFP)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *