Poprvé na olympijských hrách v Tokiu buvolí sporty

Napsal John Marshall, sportovní spisovatel

Salt Lake City (AP) – Horolezectví jako specializovaný sport bylo vždy součástí jeho přitažlivosti.

Skalní stěna může být místem samoty nebo kamarádství s malou skupinou spolulezců. Žádné davy lidí, jen klid venku a práce, která se snaží najít tu nejlepší cestu na vrchol.

Svět lezení se po olympijských hrách v Tokiu může změnit.

Horolezectví je poprvé olympijským sportem a upoutá pozornost velkého publika na to, co by mohlo být osamělou snahou.

„Lidé byli většinou nadšení,“ řekl americký olympijský horolezec Nathaniel Coleman. „Věděli, že tomuto sportu bude věnována větší pozornost, přelévá se spousta peněz a že bude uznáván jako kvalitní sport.“

READ  Sport v televizi: Sobota 21. května 2022

Zahajovací olympijská lezecká soutěž bude obsahovat tři disciplíny: olovo, horolezectví a rychlost.

Náskok je podobný tomu, s čím se horolezci setkávají při lezení po skalách venku. Horolezci mají šest minut na vylezení na zeď asi 15 metrů s různými úchyty. Kdokoli vyšplhá výše, vyhrává. Vztahy se časem rozpadají.

V Boldingu mají horolezci čtyři minuty na dokončení každého ze čtyř „problémů“ na stěnách vysokých 4,5 metru. Problémy zahrnují houpání, klíny a ložisko, které je sotva dostatečně velké, aby drželo špičku prstu. Mezi problémy patří „dino“ – skákání dynamickým pohybem do další polohy – a někdy je nejlepší způsob lezení vzhůru nohama.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.