Polsko zveřejní údaje o reálné ekonomice za únor

Tento týden ve střední a východní Evropě

V kalendáři tohoto týdne dominují únorová data v Polsku. Počínaje pondělním odečtem inflace by i přes vysokou základnu z loňského roku měla vykázat celková inflace meziročně 2,7%, a to díky zvýšení cen elektřiny a nově zavedeným daním a poplatkům. Navíc revidované váhy v inflačním koši, založené na vzorcích spotřeby v minulém roce, mohou změnit inflační obraz za leden a únor. Růst mezd v Polsku bude v únoru pravděpodobně pokračovat se silnou dynamikou. Minulý měsíc se očekává oživení průmyslové výroby podporované zlepšeným sentimentem. Na jedné straně jsme navzdory opětovnému otevření obchodů v únoru očekávali negativní růst polských maloobchodních tržeb. Slovensko a Chorvatsko také zveřejní údaje o inflaci za únor. Je pravděpodobné, že od ledna dojde k mírnému oživení, protože domácí inflační tlaky zůstávají tlumené. Únorovou míru nezaměstnanosti na Slovensku a v Chorvatsku ovlivní zavedená omezující opatření, a proto je pravděpodobné mírné zvýšení. Ceny výrobců v České republice, Polsku a Slovinsku se mohou zvýšit kvůli vyšším globálním cenám komodit.

Index oživení ve střední a východní Evropě

V prvním březnovém týdnu index oživení ve střední a východní Evropě mírně poklesl. Hlavním důvodem korekce bylo snížení těkavých složek, spotřeby elektřiny a znečištění ovzduší. Na druhou stranu mobilita napříč všemi skupinami zůstala téměř beze změny, a to i přes nedávná zpřísňující opatření v některých zemích střední a východní Evropy. Přestože druhá vlna epidemie a následné uzavření neovlivnily ekonomickou aktivitu tak silně jako první vlna, očekáváme, že slabý růst bude pokračovat i v prvním čtvrtletí roku. Později v tomto roce očekáváme solidní oživení. Hlavním rizikovým faktorem však zůstává vývoj epidemie.

Vývoj na devizovém trhu

Česká koruna a maďarský forint těžily z oslabení amerického dolaru a celý týden posilovaly jeho hodnotu. Ostatní měny ve střední a východní Evropě se na týdenní bázi většinou nezměnily. Očekáváme, že CZK v následujících týdnech zůstane vůči euru nad 26,0 a po zlepšení pandemické situace a zrušení omezení se posílí. Maďarská centrální banka bude sledovat vývoj cizích měn a mohla by reagovat na týdenní zvýšení vkladové sazby, aby zkrotila oslabení forintu. Komentář polské národní banky, že zvažuje úpravu programu nákupu aktiv, potvrdil závazek banky k uvolněné měnové politice, která by podle našeho názoru omezila možnost dalšího zhodnocení zlotého.

READ  Rozvíjející se trhy – zisky, forexové skluzy, protože signály Fedu se utahují déle

Vývoj na dluhopisovém trhu

Situaci na evropských trzích dluhopisů uklidnilo oznámení Evropské centrální banky, že je připravena v příštím čtvrtletí zvýšit nákup aktiv, aby nedocházelo k nadměrnému zvyšování výnosů. Výnosy českých desetiletých dluhopisů však vzrostly na 1,85% (+ 15 bazických bodů týdně), protože národní centrální banka byla jednou z mála centrálních bank, které neměly program nákupu dluhopisů a žádnou z nich neplánovaly. Výnosy rumunských 10letých dluhopisů klesly na 3% (-25 bazických bodů podle váhy), protože centrální banka obnovila nákup ROMGB poprvé od poloviny srpna. Polské a maďarské centrální banky se vyjádřily, že učiní své nákupní programy pružnějšími a umožní jim nakupovat nad současných 50% limitu emise dluhopisů.

Stáhněte si úplné přehledy trhu pro střední a východní Evropu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *