Polsko zveřejní údaje o reálné ekonomice za únor

Tento týden ve střední a východní Evropě

V kalendáři tohoto týdne dominují únorová data v Polsku. Počínaje pondělním odečtem inflace by i přes vysokou základnu z loňského roku měla vykázat celková inflace meziročně 2,7%, a to díky zvýšení cen elektřiny a nově zavedeným daním a poplatkům. Navíc revidované váhy v inflačním koši, založené na vzorcích spotřeby v minulém roce, mohou změnit inflační obraz za leden a únor. Růst mezd v Polsku bude v únoru pravděpodobně pokračovat se silnou dynamikou. Minulý měsíc se očekává oživení průmyslové výroby podporované zlepšeným sentimentem. Na jedné straně jsme navzdory opětovnému otevření obchodů v únoru očekávali negativní růst polských maloobchodních tržeb. Slovensko a Chorvatsko také zveřejní údaje o inflaci za únor. Je pravděpodobné, že od ledna dojde k mírnému oživení, protože domácí inflační tlaky zůstávají tlumené. Únorovou míru nezaměstnanosti na Slovensku a v Chorvatsku ovlivní zavedená omezující opatření, a proto je pravděpodobné mírné zvýšení. Ceny výrobců v České republice, Polsku a Slovinsku se mohou zvýšit kvůli vyšším globálním cenám komodit.

Index oživení ve střední a východní Evropě

V prvním březnovém týdnu index oživení ve střední a východní Evropě mírně poklesl. Hlavním důvodem korekce bylo snížení těkavých složek, spotřeby elektřiny a znečištění ovzduší. Na druhou stranu mobilita napříč všemi skupinami zůstala téměř beze změny, a to i přes nedávná zpřísňující opatření v některých zemích střední a východní Evropy. Přestože druhá vlna epidemie a následné uzavření neovlivnily ekonomickou aktivitu tak silně jako první vlna, očekáváme, že slabý růst bude pokračovat i v prvním čtvrtletí roku. Později v tomto roce očekáváme solidní oživení. Hlavním rizikovým faktorem však zůstává vývoj epidemie.

Vývoj na devizovém trhu

Česká koruna a maďarský forint těžily z oslabení amerického dolaru a celý týden posilovaly jeho hodnotu. Ostatní měny ve střední a východní Evropě se na týdenní bázi většinou nezměnily. Očekáváme, že CZK v následujících týdnech zůstane vůči euru nad 26,0 a po zlepšení pandemické situace a zrušení omezení se posílí. Maďarská centrální banka bude sledovat vývoj cizích měn a mohla by reagovat na týdenní zvýšení vkladové sazby, aby zkrotila oslabení forintu. Komentář polské národní banky, že zvažuje úpravu programu nákupu aktiv, potvrdil závazek banky k uvolněné měnové politice, která by podle našeho názoru omezila možnost dalšího zhodnocení zlotého.

READ  Nápad influencera za milion dolarů na propagaci filmu Republic World

Vývoj na dluhopisovém trhu

Situaci na evropských trzích dluhopisů uklidnilo oznámení Evropské centrální banky, že je připravena v příštím čtvrtletí zvýšit nákup aktiv, aby nedocházelo k nadměrnému zvyšování výnosů. Výnosy českých desetiletých dluhopisů však vzrostly na 1,85% (+ 15 bazických bodů týdně), protože národní centrální banka byla jednou z mála centrálních bank, které neměly program nákupu dluhopisů a žádnou z nich neplánovaly. Výnosy rumunských 10letých dluhopisů klesly na 3% (-25 bazických bodů podle váhy), protože centrální banka obnovila nákup ROMGB poprvé od poloviny srpna. Polské a maďarské centrální banky se vyjádřily, že učiní své nákupní programy pružnějšími a umožní jim nakupovat nad současných 50% limitu emise dluhopisů.

Stáhněte si úplné přehledy trhu pro střední a východní Evropu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *