Polsko ukončilo evakuaci Afghánistánu, když zaútočily hodiny letecké přepravy | Zprávy, sport, práce

Na této fotografii poskytnuté americkým letectvem piloti amerických vzdušných sil přímo evakuují na palubu letadla amerického letectva C-17 Globemaster III na mezinárodním letišti Hamid Karzai v Kábulu v Afghánistánu, úterý 24. srpna 2021. Americké vojenské letectvo prostřednictvím AP )

VARŠAVA, Polsko – Polsko ukončilo své evakuace z Afghánistánu, ale další evropské země ve středu slíbily, že budou tlačit dopředu tak dlouho, jak to jen bude možné, protože hodiny tikaly na dramatický letecký transport lidí prchajících před vládou Talibanu před úplným stažením USA.

Prezident Joe Biden řekl, že dodržuje svůj termín 31. srpna na dokončení vystoupení USA, jak na tom trvá Tálibán, a vyvíjí tlak na již tak nebezpečnou operaci, která má dostat lidi z Kábulu.

Evropští spojenci tlačili déle, ale argument ztratili a v praxi možná museli evakuaci dokončit, než odešli poslední američtí vojáci. Několik zemí musí ještě říci, kdy plánuje ukončit své operace, snad v naději, že se vyhnou dalšímu smrtelnému spěchu na letišti, což je jedna z posledních cest ven ze země.

Tálibán získal kontrolu nad Afghánistánem téměř 20 let poté, co byli svrženi při invazi vedené USA po útocích z 11. září, organizovaných Al-Káidou, zatímco byli v úkrytu skupiny. Jejich návrat k moci přiměl mnoho Afghánců uprchnout ve strachu z odvety nebo z návratu k brutální vládě, kterou nastolili, když naposledy ovládali zemi.

Stále se věří, že se tisíce lidí snaží odejít, a není jasné, zda všichni budou moci odejít do konce měsíce. Ale jakékoli rozhodnutí Bidena zůstat déle by mohlo vyvolat boje mezi Talibanem a západními silami provozujícími letecký transport.

„Kvůli vysokému napětí na zemi … a plánovanému odchodu amerických sil jsou tyto evakuace skutečným závodem s časem,“ Řekl to ve středu mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. Řekl, že evakuace jeho země pravděpodobně skončí „Před několika hodinami, možná před několika dny“ z amerického odletu.

READ  Pobřeží slonoviny vstřelilo Seychelům devět gólů za rekordní výhru

Tálibán uvedl, že umožní, aby se normální komerční letecký provoz obnovil, jakmile převezmou kontrolu nad letištěm po 31. srpnu, ale není jasné, zda jsou letecké společnosti ochotny létat na letiště ovládané ozbrojenci.

S blížícím se termínem náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydać ve středu uvedl, že Polsko po konzultaci s americkými a britskými představiteli evakuovalo svou poslední dávku.

„Po dlouhé analýze zpráv o bezpečnostní situaci již nemůžeme riskovat životy našich diplomatů a vojáků,“ docela řečeno.

Przedic řekl, že řada vojsk zůstane na krátkou dobu k ukončení operací. Polsko použilo více než tucet letadel, aby přivedly do Varšavy stovky evakuovaných. Někteří později cestovali do jiných zemí.

Česká republika minulý týden oznámila dokončení své evakuační mise a Maďarsko uvedlo, že plánuje brzy ukončit svoji činnost.

Ve středu Bílý dům uvedl, že za posledních 24 hodin bylo z Kábulu evakuováno asi 19 000 lidí. Spojené státy uvedly, že od převzetí moci Talibanem v polovině srpna odložily nebo usnadnily evakuaci asi 82 ​​300 lidí.

Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že armáda bude „Pokračujte v evakuaci hledaných obyvatel až do konce.“ Dodal však, že v posledních dnech a hodinách musí existovat rovnováha, protože v Kábulu a životně důležitých systémech musí být také staženo 5400 vojáků.

V samotném Kábulu se život pomalu vrací do normálu, ale mnoho lidí – zejména žen – zůstává uvnitř, bojí se Talibanu nebo obecné nestability.

Starosta Kábulu Daoud Sultanzoi uvedl, že mnoho pracovníků města se ještě nevrátilo do práce, přičemž nedostatek zkušených zaměstnanců brání běžnému provozu. Řekl ale, že město začalo odstraňovat výbuchové zdi, které se v posledních letech rozšířily všude, když Taliban a další ozbrojené skupiny prováděly bombové útoky a další útoky proti vládě podporované Západem.

READ  Watford před potenciálním přestupem sleduje hvězdu Huddersfieldu Sorbu Thomase

Taliban říká, že desítky let války jsou u konce a nebudou žádné odvetné útoky na ty, kteří se postavili proti nim. Mnoho Afghánců ale této skupině nevěří a v oblastech kontrolovaných Talibanem se objevily zprávy o souhrnných popravách a dalším zneužívání. Mnozí se obávají znovuzrození tvrdé islamistické vlády Talibanu v 90. letech, kdy byly ženy z velké části uzavřeny ve svých domovech.

Chaos na kábulském letišti ohromil svět poté, co Taliban tento měsíc ovládl většinu Afghánistánu. Afghánci proudili na asfalt minulý týden a někteří se při startu přidržovali amerického vojenského transportního letadla a později je zabili. Ten den zemřelo nejméně sedm lidí a dalších sedm zemřelo v neděli v panické panice.

Ve dnech, které následovaly, se na letiště tlačily tisíce lidí a Spojené státy a jejich spojenci pracovali na urychlení evakuačního procesu, někdy vynesli lidi ven, než byly jejich doklady plně zpracovány a odvezeny na místa křížení. Ve středu přistála skupina 51 lidí v Ugandě, která se stala první africkou zemí, která sloužila jako tranzitní bod.

Evropské země, včetně amerických spojenců, Německa a Spojeného království, lobbovaly za prodloužení doby evakuace. Biden se však držel srpnového data, a to i po mimořádném online summitu Skupiny sedmi národů.

Evropským zemím tak nezbylo nic jiného, ​​než dodržet termín.

„To obecné nasazení doslova stojí a padá s pozicí USA, nejmocnějšího vojenského člena aliance, nám bylo vždy jasné,“ V projevu k parlamentu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

„V evakuačním procesu budeme pokračovat tak dlouho, jak to jen bude možné,“ Dodala, aniž by upřesnila, kdy operace skončí.

V tuto chvíli americká armáda koordinuje veškerý letecký provoz na letišti v Kábulu a mimo něj. Mluvčí Talibanu Suhail Shaheen to tweetoval „Lidé s právními dokumenty“ Po srpnovém termínu bude moci cestovat z letiště v Kábulu komerčními lety.

READ  Emma Radocano: Trenér Sereny Williamsové Patrick Muratoglu mluví o tom, proč si myslí, že je na cestě k dalším grandslamovým úspěchům | tenisové novinky

Ve středu skupina vojenských letadel odstartovala z letiště, zatímco se evakuovaní seřadili na přistávací dráhu. Venku zůstali zoufalí lidé, někteří stáli na kolenou v odpadních vodách a mávali identifikačními dokumenty západním vojákům v naději, že je nechají projít plotem z ostnatého drátu a vylézt ven.

Přestože termín pro odstoupení od smlouvy zbývá necelý týden, analytička Patricia Lewis uvedla, že praktická lhůta pro zastavení vystěhování byla „Další dva dny.“

„Je třeba udělat obrovské množství věcí, včetně vyřazení všech lidí, kteří tu práci dělají, a veškerého vybavení,“ řekl Lewis, ředitel Mezinárodního bezpečnostního programu v Chatham House, mezinárodním think tanku.

„Všichni spojenci jsou na vojenském krytí, zejména leteckém, vysoce závislí na USA.“ Řekl Lewis. „Nemohou ohrozit své vlastní lidi, takže opravdu záleží na tom, kdy Spojené státy začnou balit.“

___

Tento příběh byl aktualizován, aby opravil, že termín pro výběr je necelý týden a ne déle než týden.

___

K této zprávě přispěli spisovatelé Associated Press John Gambrel v Dubaji, Spojené arabské emiráty, Tamim Akhar v Istanbulu, Jill Lawless v Londýně, Karel Jansek v Praze, Jer Molson v Berlíně, Sylvie Corbett v Paříži a Joseph Krause v Jeruzalémě.

___

Více pokrytí AP Afghánistánu: https://apnews.com/hub/afghanistan

Dnešní nejnovější zprávy a další ve vaší doručené poště

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *