Polsko tvrdí, že dokončuje dohodu s Čechy o ukončení minového sporu

VARŠAVA / PRAHA (Reuters) – Polsko a Česká republika jsou v procesu finalizace dohody, která končí právní spor o dopady otevřeného polského uhelného dolu poblíž hranic mezi oběma zeměmi, uvedl v úterý mluvčí polské vlády .

Polský premiér Matthews Murawiecki již dříve uvedl, že česká vláda souhlasila se stažením žaloby na důl Toro, pouze za to, že jeho český protějšek Andrej Babiš uvedl, že Praha v soudním sporu pokračuje.

„Včera se konalo setkání týmu, během kterého byl vypracován rámec dohody mezi Polskem a Českou republikou,“ napsal na Twitteru mluvčí polské vlády Piotr Muller.

„Stížnost bude po podpisu konečné dohody stažena.“

Zdroj české vlády uvedl, že žalobu lze stáhnout, jakmile Varšava splní podmínky dohodnuté mezi Morawieckim a Babisem. Osoba nevysvětlila, o co jde.

Soudní dvůr Evropské unie (Soudní dvůr Evropské unie) v pátek nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu na místě provozovaném polskou státní společností PGE až do konečného rozhodnutí v případu podaném Čechy.

Česká vláda tvrdila, že plánované rozšíření dolu škodí životnímu prostředí pro komunity na její straně hranice a že Varšava porušila právo Evropské unie prodloužením těžby v Turově do roku 2026.

Ekologické skupiny a Češi, kteří žijí poblíž hranic, si stěžovali, že došlo k poškození dodávek pitné vody z dolu a že trpí hlukem, prachem a poklesy.

Morawiecki novinářům na summitu EU v Bruselu řekl, že Polsko bude financovat projekty v hodnotě až 45 milionů eur (55 milionů dolarů), aby se zabránilo ztrátě podzemní vody přes hranice kvůli dolu.

Polsko také postaví obrazovky, které zabrání znečištění ovzduší v České republice prachovými částicemi.

Obě země také vytvoří výbor odborníků, který určí dopad dolu na životní prostředí.

„Na základě tohoto plánu budeme moci říci, že celá věc je uzavřena a elektrárna a důl budou nadále fungovat,“ uvedl Morawiecki.

READ  UEFA odmítá Codelovo odvolání a český obránce na Euro 2020 chybí

($ 1 = 0,8159 EUR)

(Reportáže Alana Charlicha ve Varšavě, Roberta Mullera a Jasona Hoveta v Praze a Gabriely Paksenska a Jana Straubchowského v Bruselu; editovali Giles Elgood a Mark Potter)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *