Polsko se blíží výběru Westinghouse pro stavbu své první jaderné elektrárny

Obsah článku

(Bloomberg) – Polsko se blíží výběru společnosti Westinghouse Electric, aby mu pomohla postavit první jadernou elektrárnu, protože největší východní ekonomika Evropské unie spěchá s výměnou svých starých uhelných bloků.

Obsah článku

Polský vicepremiér Jacek Sassen a ministryně klimatu Anna Moskowa oznámili svou preferovanou variantu po víkendovém setkání s americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou. Westinghouse o transakci soutěží s Korea Hydro and Nuclear Power Corporation a Electricite de France SA.

Obsah článku

„Nemůžeme nechat stranou, že Spojené státy jsou naším strategickým partnerem pro celou polskou bezpečnostní architekturu,“ řekl Sasin na tiskové konferenci ve Washingtonu s odkazem také na válku na Ukrajině. Takové faktory je třeba vzít v úvahu. Je velká šance, že si nakonec vybereme Westinghouse.“

Po letech úvah o nových investicích se Polsko snaží spustit svůj první jaderný reaktor v roce 2033 jako součást plánu na vybudování kapacity 6 až 9 gigawattů. Vláda určila oblast Choczewo poblíž Baltského moře jako místo pro první elektrárnu se třemi reaktory a plánuje vybrat dodavatele technologie do konce roku 2022.

Obsah článku

Sassin řekl, že Polsko si vybere partnera, než rozhodne o umístění dalšího závodu. Očekávalo se, že země vybere druhého dodavatele, a v posledních týdnech média informovala, že zařízení PGE SA a ZE PAK SA usilují o podpis smlouvy o záměru s jihokorejskou KHNP na jadernou elektrárnu ve středním Polsku.

Sassin uvedl, že vláda bude „podporovat“ podnikatelské iniciativy za předpokladu, že budou v souladu s energetickou strategií země. Potenciální hodnotu obchodu s Westinghouse nezveřejnil.

Jaderná energie zajistí stabilní výrobu elektřiny pro Polsko, které také plánuje výstavbu pobřežních větrných elektráren a investice do fotovoltaiky s cílem vyhnout se fosilním palivům do roku 2050.

READ  Zvýšení efektivity pracovní síly pro implementaci Delta Plan: Analysts

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.