Polsko říká, že finalizace dohody s Čechy ukončí spor o důl, zprávy ze světa

Polsko říká, že finalizace dohody s Čechy ukončí spor o důl, zprávy ze světa

Mluvčí polské vlády v úterý uvedl, že Polsko a Česká republika dokončují dohodu, která ukončí soudní spor o dopad otevřeného polského uhelného dolu na životní prostředí poblíž hranic mezi oběma zeměmi.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dříve uvedl, že česká vláda souhlasila se stažením soudního sporu o důl Toro, pouze jeho český protějšek Andrej Babiš uvedl, že Praha se soudním sporem zabývá.

„Včera se konalo týmové setkání, během kterého byl vypracován rámec dohody mezi Polskem a Českou republikou,“ napsal na Twitteru mluvčí polské vlády Piotr Muller.

„Stížnost bude stažena po podpisu konečné dohody.“

Zdroj české vlády uvedl, že žalobu lze stáhnout, jakmile Varšava splní podmínky dohodnuté mezi Morawieckim a Babisem. Osoba nevysvětlila, o co jde.

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v pátek nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu na místě provozovaném polskou státní společností PGE, dokud nebude vydáno konečné rozhodnutí v případu podaném Čechy.

Česká vláda tvrdila, že plánovaná expanze dolu byla pro životní prostředí škodlivá pro komunity na její straně hranice a že Varšava porušila právo EU prodloužením těžby v Turově do roku 2026.

Ekologické skupiny a Češi žijící poblíž hranic si stěžovali, že došlo k poškození přívodu pitné vody dolu a že trpí hlukem, prachem a poklesy.

Morawiecki novinářům na summitu EU v Bruselu řekl, že Polsko bude financovat projekty v hodnotě až 45 milionů eur (55 milionů dolarů), aby pomohly předcházet přeshraničním ztrátám podzemní vody kvůli dolu.

Polsko také postaví obrazovky, které zabrání znečištění ovzduší v České republice prachovými částicemi.

Obě země také vytvoří skupinu odborníků, která určí dopad dolu na životní prostředí.

„V důsledku tohoto plánu budeme moci říci, že celá věc je uzavřena a elektrárna i důl budou nadále fungovat,“ řekl Morawiecki.

READ  Od uměleckého poradce po mezinárodního učitele jógy a herce PJ J. Anand Multiple Klobouky! Zde je vše, co o něm a jeho nedávné zkušenosti na Healing Festivalu v České republice potřebujete vědět

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *