Polsko kvůli narůstajícímu počtu migrantů vyhlásilo na běloruské hranici výjimečný stav

Polští příslušníci pohraniční stráže stojí vedle skupiny migrantů uvízlých na bělorusko-polských hranicích poblíž vesnice Osnaars Gorny, Polsko, 1. září 2021. REUTERS/Casper Pimple

  • První uspořádání tohoto druhu od dob komunismu
  • Polsko říká, že situace na hranicích je „obtížná a nebezpečná“
  • Skupiny pomoci říkají, že uprchlíci mohou zůstat uvízlí
  • EU obviňuje Bělorusko z používání migrantů k nátlaku

VARŠAVA (Reuters) – Polsko ve čtvrtek vyhlásilo výjimečný stav ve dvou regionech hraničících s Běloruskem po vlně nelegální imigrace, kterou Varšava vinila ze svého souseda.

Polsko a Evropská unie obvinily běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z povzbuzování stovek migrantů ke vstupu na polské území s cílem tlačit na Evropskou unii kvůli sankcím, které uvalil na Minsk.

Vláda uvedla, že nouzový rozkaz – první svého druhu v Polsku od komunistické éry – zakazoval hromadná shromáždění a omezoval pohyb lidí na tři kilometry (dvě míle) pásu země podél hranice na 30 dní.

Skupiny pomoci pracující s migranty uvedly, že v této oblasti již v posledních dnech došlo k nárůstu polské policie a obrněných vozidel a že se obávají, že by příkaz omezil jejich práci a nechal uprchlíky uváznout.

„Počasí je obecně násilné, všude jsou ozbrojení vojáci v uniformách … Připomíná mi to válku,“ řekla agentuře Reuters obyvatelka polského pohraničního města Krynici Marta Anna Korzenec.

Polsko začalo minulý týden stavět plot z ostnatého drátu, aby zastavilo tok migrantů ze zemí, jako je Irák a Afghánistán.

Evropská unie uvalila na Bělorusko ekonomické sankce po sporných volbách v srpnu 2020 a tvrdě zakročila proti disentu a Lukašenko v reakci na to záměrně vyzval migranty, aby přešli do Polska, Lotyšska a Litvy.

Běloruský ministr zahraničí Vladimir Makei obviňoval „západní politiky“ ze situace na hranicích, informovala oficiální běloruská tisková agentura.

READ  Izrael a Egypt vedou jednání na vysoké úrovni o příměří a rekonstrukci Gazy

„Bělorusko vždy do puntíku dodržovalo všechny podmínky našich dohod,“ řekl Makki na tiskové konferenci.

„obtížné a nebezpečné“

Mluvčí polského prezidenta Blazy Spichalski uvedl, že situace na hranicích je „obtížná a nebezpečná“.

„Dnes jako Polsko, zodpovědní za své hranice, ale také za hranice Evropské unie, musíme přijmout opatření k zajištění bezpečnosti Polska a Evropské unie,“ řekl.

Aktivisté za práva obvinili polské úřady z toho, že uvízlým migrantům připravili adekvátní lékařskou péči. Varšava říká, že je to odpovědnost Běloruska.

Marcia Zlonkiewicz z humanitární organizace Chlebem i Solą (s chlebem a solí) uvedla, že policie je před vyhlášením nouzového stavu požádala, aby zastavili činnost podél hranic.

(Dodatečné zprávy Alan Sharlish, Paul Florkevich, Joanna Plosinska, Elijah Ptak, Anna Cooper, Matthias Williams); Úpravy Angus McSwan

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *