Polsko: Další výbuchy uhelných dolů pozastavily pátrání po sedmi pohřešovaných | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Pátrání po sedmi lidech pohřešovaných po explozích metanu v uhelném dole v Polsku zabilo pět lidí, uvedli v pátek úředníci, když další výbuchy zranily pracovníky podílející se na záchranné operaci.

Bylo přijato rozhodnutí o uzavření oblasti dolu Benwick, kde se pohřešované po čtvrtečních večerních explozích zranilo 10 záchranářů, kteří pracovali na vytvoření bezpečných podmínek pro pátrání.

Tomasz Codney, vedoucí dolu provozovaného JSW, řekl, že bylo „velmi obtížné rozhodnutí“ zastavit pátrání, ale bylo vzato z obavy o bezpečnost členů záchranného týmu.

„Bylo by velmi riskantní a nezodpovědné poslat je do tak nebezpečné oblasti,“ řekl Codeney.

Sedm lidí bylo po nedávných explozích převezeno do nemocnice, tři z nich ve vážném stavu, ale při vědomí. JSW dříve ve čtvrtek uvedla, že 25 lidí zraněných při původních explozích ve středu brzy ráno je stále v nemocnici, devět z nich ve velmi vážném stavu v nemocnici, která se specializuje na ošetřování obětí důlních neštěstí, zejména těch s těžkými popáleninami.

Smrtelné a zraněné z toho dělají nejhorší nehodu v historii koksuhelného dolu postaveného v 60. letech minulého století.

Před pozastavením pátrání po sedmi pohřešovaných hornících a záchranářích JSW uvedla, že posádky záchranářů pumpují vzduch pod zem ve snaze snížit hladinu metanu a snížit riziko dalších výbuchů.

K prvnímu výbuchu došlo krátce po půlnoci ve středu v časných ranních hodinách 1000 metrů pod zemí v dole v Puloichi nedaleko českých hranic.

Tři hodiny po vyproštění došlo k druhé, větší explozi. S některými záchranáři se ztratila komunikace a operace byla zastavena. Probíhaly přípravy na obnovení pátrání, když čtvrteční bombové útoky skončily.

Polsko se téměř 70 % své energie spoléhá na vlastní dovážené uhlí, což vyvolalo kritiku ze strany Evropské unie a ekologických organizací zabývajících se emisemi oxidu uhličitého a změnou klimatu.

READ  Klimatická kampaň pro tibetskou delegaci probíhá na COP27

Většina uhelných dolů se nachází v jihoslezském regionu. Mnohým hrozí výbuchy v důsledku náhlého úniku metanu.

Vláda aktivně snižuje spotřebu uhlí a nedávno oznámila, že do května ukončí dovoz uhlí z Ruska. Toto opatření je součástí polské kampaně za odstavení se ruských energetických zdrojů, ale přichází také v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu.


Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.