Pokus o převrat v Bolívii: Generál je zatčen a armáda prchá z paláce

Pokus o převrat v Bolívii: Generál je zatčen a armáda prchá z paláce

LA PAZ, Bolívie (AP) – Obrněná vozidla zaútočila ve středu na dveře bolívijského vládního paláce v čele s nejvyšším generálem, který slíbil „obnovit demokracii“ v tom, co prezident nazval. Pokus o převratPak to rychle opadlo – poslední krize postihla jihoamerickou zemi Čelí politické bitvě a ekonomické krizi.

Během několika hodin byla země s 12 miliony obyvatel svědkem rychle se měnícího scénáře, ve kterém se zdálo, že vojáci převezmou kontrolu nad vládou prezidenta Luise Arceho. Slíbil nezlomnost a jmenoval nového velitele armády, který okamžitě nařídil, aby se jednotky stáhly.

Vojáci se rychle stáhli spolu s řadou vojenských vozidel a povstání ukončili po pouhých třech hodinách. Stovky příznivci Ars Poté se vrhli na náměstí před palácem, mávali bolivijskými vlajkami, zpívali státní hymnu a skandovali.

Po stažení vojáků následovalo zatčení armádního velitele generála Juana Jose Zunigy poté, co státní zástupce zahájil vyšetřování.

Obrněná vozidla zaútočila na dveře bolívijského vládního paláce ve středu, když prezident Luis Arce prohlásil, že země čelí pokusu o převrat, trval na tom, že stojí pevně, a vyzval lidi, aby se zmobilizovali.

Ministr vlády Eduardo del Castillo uvedl, že kromě Zunigy byl zadržen i bývalý námořní viceadmirál Juan Arnaiz Salvador.

„Co je cílem této skupiny, bylo svrhnout demokraticky zvolenou autoritu,“ řekl del Castillo novinářům, když oznámil zatčení.

Zjevný pokus o převrat přišel v době, kdy země čelila měsícům napětí a politickým bitvám mezi Arcem a jeho bývalým spojencem, bývalým levicovým prezidentem Evo Moralesem, o kontrolu nad vládnoucí stranou. Přišlo také v době vážné hospodářské krize.

Střety ochromily snahy vlády vypořádat se s ekonomickou krizí. Moralesovi spojenci v Kongresu například maří pokusy Arce zadlužit se, aby zmírnili část tlaku.

Zuniga si všiml této paralýzy země během povstání a řekl novinářům, že armáda je unavená z vnitřních bojů a snaží se „obnovit demokracii“.

„Posloucháme křik lidí, protože elita ovládala zemi po mnoho let,“ řekl a dodal, že politici „ničí zemi: podívejte se, v jaké jsme situaci, jakou krizi nám zanechali.“ v.“

Řekl: „Ozbrojené síly jsou odhodlány obnovit demokracii a učinit z ní skutečnou demokracii.“

Rychle se rozvíjející krize začala brzy odpoledne, kdy se ulice La Paz začaly plnit vojáky. Ars tweetoval, že rozmístění jednotek bylo nepravidelné a on a další političtí činitelé rychle varovali před pokusem o převrat.

Zdá se však, že zdánlivý pokus sesadit úřadujícího prezidenta postrádá jakoukoli skutečnou podporu a dokonce i rivalové Arce spojili své síly, aby bránili demokracii a distancovali se od povstání.

V dalším vývoji Zuniga ve svých prohlášeních pro novináře před svým zatčením tvrdil, že Arce sám požádal generála, aby zaútočil na palác v rámci politického kroku. Prezident mi řekl: Situace je velmi složitá a velmi kritická. „Je nutné připravit něco, co zvýší mou popularitu,“ citoval Zuniga bolivijského vůdce.

Zuniga se zeptal Arce, jestli by měl „vyjmout obrněná vozidla?“ „Vyjměte je,“ odpověděl Ars.

Ministr spravedlnosti Ivan Lima popřel Zunigova tvrzení s tím, že generál lže a snaží se ospravedlnit své činy, za které bude čelit spravedlnosti.

Lima uvedla na platformě sociálních médií

Scéna šokovala Bolivijce, kterým nejsou cizí politické nepokoje; V roce 2019 byl Morales sesazen z pozice prezidenta po dřívější politické krizi.

Jak se krize ve středu rozvinula, Arce se střetl se Zunigou na chodbě paláce, jak je vidět na videu vysílaném bolivijskou televizí. „Jsem váš velitel, přikazuji vám stáhnout své vojáky a nedovolím tuto neposlušnost,“ řekl Arce.

Obklopen ministry dodal: „Tady jsme, odhodlaní v Casablance, tváří v tvář jakémukoli pokusu o převrat.“ Potřebujeme, aby se bolívijský lid zorganizoval.

O necelou hodinu později Arce za řevu příznivců oznámil nové velitele armády, námořnictva a letectva a poděkoval policii a regionálním spojencům země za to, že stáli při něm. Ars řekl, že síly, které se proti němu vzbouřily, „špinily uniformu“ armády.

„Nařídil jsem všem brancům, aby se vrátili ke svým jednotkám,“ řekl nově jmenovaný armádní velitel Jose Wilson Sanchez. „Nikdo nechce obrázky, které vidíme na ulicích.“

Krátce poté z náměstí vyjela obrněná vozidla, následovaná stovkami vojenských bojovníků, zatímco pořádková policie postavila před vládním palácem barikády.

Incident se setkal s vlnou hněvu ze strany dalších regionálních vůdců, včetně Organizace amerických států, chilského prezidenta Gabriela Buriče, vůdce Hondurasu a bývalých bolivijských vůdců.

Bolívie byla v posledních měsících svědkem intenzivních protestů kvůli prudkému poklesu ekonomiky z jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik na kontinentu před dvěma desetiletími na jednu z ekonomik nejvíce postižených krizí.

Arce a Morales bojují za budoucnost disidentského Hnutí za socialismus v Bolívii, známého pod španělskou zkratkou MAS, před volbami plánovanými na rok 2025.

Po středečním chaosu zprávy v místních médiích ukázaly, že Bolívijci se zásobují potravinami a dalšími nezbytnostmi v supermarketech s obavami, co bude dál.

Viceprezident země David Choquehuanca se ale ve svém projevu k příznivcům mimo prezidentský palác zavázal: „Bolívijský lid už nikdy nedovolí pokusy o převrat.“

——

Janetsky hlásil z Mexico City.

READ  Nový Zéland počítá náklady na záplavy v Aucklandu, očekává se další déšť

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *