Pohřeb Karla Schwarzenberga se koná se státními poctami v katedrále svatého Víta.

Pohřeb Karla Schwarzenberga se koná se státními poctami v katedrále svatého Víta.


Peter Powell s manželkou |  Foto: Ondřej Deml, ČTK

Pan. Schwarzenbergův pohřeb vedli pražský arcibiskup Jan Grabner, katolický kněz a teolog Tomáš Hallík. Český prezident Peter Pavel přednesl krátkou smuteční řeč, ve které řekl, že Česká republika ztratila velkou postavu moderních dějin a bude nám velmi chybět.

„Miloval svou vlast a ze všech cest, kterými se vydal, si vybral cestu služby České republice. I když zde nemohl žít, podporoval tuto zemi.“ Prezident řekl s odkazem na Schwarzenbergův exil s rodinou v Rakousku po více než čtyři desetiletí během komunistické vlády.

Bývalého českého ministra zahraničí označil za výjimečného politika a zdatného diplomata, který udělal České republice v zahraničí dobré jméno, z něhož země dodnes těží.

Lucemburský velkovévoda Henri, monacký princ Albert a lichtenštejnský kníže Alois |  Foto: Roman Vondreuz, ČTK

Pohřeb, který byl jen pro zvané, se zúčastnily stovky hostů. Kromě rodiny, přátel a kolegů zesnulého se ho zúčastnilo mnoho předních českých i zahraničních politiků, diplomatů a šlechticů. Slavnostního aktu se kromě současných i bývalých českých prezidentů zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zúčastnili se tři členové evropské aristokracie: monacký princ Albert, lucemburský velkovévoda Henri a princ Alois z Lichtenštejna. Britskou královskou rodinu zastupoval velvyslanec Matt Field.

READ  Český trenér Šilhavý skončil po kvalifikaci na Euro 2024
Jan Nepomuk Schwarzenberg and Therese Schwarzenberg | Photo: René Volfík,  iROZHLAS.cz Jan Nepomuk Schwarzenberg a Therese Schwarzenberg |  Foto: René Volfík, iROZHLAS.cz

Stovky civilistů sledovaly obřad na velkoplošné obrazovce mimo hradní areál a pohřeb živě přenášely všechny hlavní tuzemské stanice.

Foto: Roman Vondreuz, ČTK

Pohřeb byl uspořádán podle přání zesnulého politika. Na slavnostním ceremoniálu zazněla československá státní hymna, lidová píseň Ach Cinque, Cinque a Svatováclavský chorál. Rakev byla zahalena do modrobílého praporu schwarzenberského sídla a před oltářem byl vystaven rodový erb.

Schwarzenbergův zeť Ferdinand přednesl čtení z evangelia a jeho syn Johannes na závěr poděkoval shromážděnému shromáždění.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Po bohoslužbě byla rakev z kostela vynesena hradní stráží za zvuku sborů zpívajících českou vánoční koledu Narod Se Christus Pan (Narodil se Kristus Pán). Zygmundův zvon katedrály sv. Víta je udeřen 34krát, což je 34 let existence České republiky jako samostatné a demokratické země.

Pohřební vůz převážející Schwarzenbergovu rakev odešel za potlesku přihlížejících a zamířil na zámek Orlík v jižních Čechách, sídlo rodu Schwarzenbergů, kde bude zesnulý politik pohřben na rodinném hřbitově při soukromém obřadu pro rodinu a přátele.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *