Podzimní rozpočet by měl ukázat finanční palebnou sílu za „vypořádáním“ | Richard Partington

NSEkonomické oživení Raytanu se zotavuje z uzavření a inflace roste. Jak se blíží podzim, zdá se, že proroctví ze začátku tohoto roku o zvýšených spotřebitelských výdajích byla zcela odstraněna a odezněla s nejmokřejším létem za posledních deset let.

Pro kancléře Rishi Sunaka to mělo být velmi snadné. Odstávka ušetřila domácnostem více než 200 miliard GBP a spotřebitele přiměla k znovuotevření hospod, barů, restaurací a obchodů. S tak životně důležitými složkami růstu by byl těsný rozpočet na snížení nouzové podpory bezbolestný.

Prostřednictvím toho Sunaka prosakují zprávy Povídání o těžké hře Před tříletou revizí výdajů příští měsíc a podzimním rozpočtem, který bude použit k nastavení daňové situace a výdajů po Covid až do příštích všeobecných voleb. Poté, co se minulý týden v kabinetu Borise Johnsona reorganizovala kabinet Borise Johnsona, se zrychlil stroj Konzervativní strany, který vyhrál volby.

Pokud však jde o daně a výdaje, existuje zcela jiné poselství. Vládní ministři jsou Varoval před skromnými úpravami výdajů, přičemž Sunak v nadcházejícím rozpočtu očekával nová fiskální pravidla – navržená tak, aby byla železnou klecí, která má zabránit plýtvání vládními výdaji.

Hudba bude v uších konzervativců, kteří se obávají, že Johnsonova extravagance způsobí, že strana ztratí pověst obezřetných veřejných financí poté, co předseda vlády provedl razii vlády o 12 miliard liber na národní pojištění za účelem financování zdravotní a sociální péče.

Tato náladová hudba však přichází, když britská ekonomika vstupuje do hrubé situace. Pryč jsou zprávy o rychlém růstu a rostoucí zadržované poptávce po zboží a službách po zablokování. Místo toho nejtěžší nedostatek pracovníků a materiálu od 70. let brzdil růst, zatímco spotřebitelské výdaje se v nejlepším případě ustálily.

Vedoucí představitelé podniků jsou stále více frustrováni nedostatkem reakce vlády. Prezidenti zdaleka nedostali dotace avízo o zvýšení daně, které by mohlo omezit tvorbu pracovních míst a investice. Ekonomové říkají, že v Británii je víc než závan stagflace, připomínající to, jaké to bylo před pěti desetiletími, kdy výpadky proudu a tři dny v týdnu zastavily motor růstu země.

V této souvislosti má Sunak pro finanční jestřáby smysl pro omezování veřejných výdajů. Vláda příští měsíc odstraní z ekonomiky spoustu poptávky. Ukončete dovolenou, omezte snižování daně z přidané hodnoty pohostinství a omezte výhody univerzálního úvěru v dosud největším škrtu v sociálním zabezpečení.

Zdroje státní pokladny říkají, že inflace je jedním z řady rizik, která ministr financí bedlivě sleduje, a vysvětluje, proč se veřejné finance musí vrátit na udržitelnou úroveň. Prognózy jsou, že kontinuální růst inflace a úrokových sazeb o 1 procentní bod přinese do roku 2025 náklady na obsluhu dluhu o 27,8 miliardy GBP.

Jestřábi inflace tvrdí, že oslabení kupní síly domácností může zabránit růstu cen. Velká část exploze cenového tlaku je však způsobena rostoucími výrobními náklady, nikoli poptávkou – „nákladovou inflací“ – která je poháněna brexitem a pokračujícím narušováním viru Covid.

Mezitím místo řešení poptávky může Sunak přemýšlet o způsobech, jak zvýšit britskou výrobní kapacitu, aby se chránila před inflací. A zde musí existovat jednoduché a politicky vhodné řešení: kompromis. Namísto krácení výdajů za účelem sebezničujícího bodu ve fiskální moudrosti je nyní načase, aby vláda konečně ukázala své hlavní jádro. To by bylo z dlouhodobého hlediska mnohem moudřejší.

Británie patří k nejvíce nevyrovnaným ekonomikám v Evropě, přičemž regionální rozdíly v produktivitě jsou větší než v Bulharsku a České republice. Někteří ekonomové se domnívají, že k překonání této mezery bude zapotřebí financování podobné velikosti jako téměř 2 biliony liber vynaložené na znovusjednocení Německa po pádu Berlínské zdi.

Navzdory nákladům budou zisky značné. Zlepšení regionální produktivity může přidat 200 miliard liber do ekonomiky v příštím desetiletí. Mezitím by zvýšení britské dodavatelské kapacity a snížení výrobních nákladů pro firmy snížilo inflační tlaky a zvýšilo rychlostní limit pro ekonomiku.

V období před rozpočtem se objevují známky zvýšené chuti soustředit se na agendu vypořádání. Ministři kabinetu ale tak rádi říkají, že „zvednou laťku pro celé Spojené království“ a zcela postrádají svůj nepříliš přesně definovaný politický pohled. Jde o překlenutí mezer mezi společnostmi, nikoli o kultivaci celého ekonomického koláče při zachování zakořeněných nerovností.

Michael Gove byl obviněn z řešení britské bytové krize. Foto: Tayfun Salcı / Zuma Press Wire / Rex / Shutterstock

Přidělením odpovědnosti Michaela Govea za ministerstvo bydlení s odpovědností za vypořádání je záměrem vlády demonstrovat obnovený účel. Nicméně také ironicky po škodách, které způsobil bývalý ministr školství na životní šance rodin s nízkými příjmy. Goveův nástup na post ministra školství začal v roce 2010, kdy trávil všechny žáky v Anglii 9% pokles Ve skutečných číslech osada stmelila mezery v regionálních úspěších.

Přivést bývalého hlavního ekonoma Bank of England Andyho Haldana je moudřejší krok. Byl jedním z nejdivočejších vládních kritiků agendy vypořádání bez obrany a varoval, že plán by selhal, pokud by se příliš spoléhal na výdaje na infrastrukturu a jednorázové systémy financování kontrolované Westminsterem.

Povede však pouze nového premiéra osadní pracovní tým po dobu šesti měsíců. To je stěží dokonalé a nikomu se to nepovede Tři hlavní testy Ke kompromisu, který Haldane udělal ve své předchozí pozici předsedy rady pro průmyslovou strategii: dlouhověkost.

Namísto krátkodobých nabídek závazků, týmů a nových šéfů bude podstata vypořádání vyžadovat finanční palebnou sílu. Pokud jde o rozpočet, Sunak musí stoupnout na talíř.

READ  Rozvíjející se trhy - měnové trhy otřesené slabými čínskými daty, inflační napětí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *