Pod silnicí v České republice bylo objeveno pravěké pohřebiště

Pod silnicí v České republice bylo objeveno pravěké pohřebiště

Monumentální pohřební mohyla pochází ze 4. tisíciletí před naším letopočtem – jeden z nejstarších známých pohřbů v Evropě.

Reklamní

Skupina Archeologové Univerzita v Hrydci Králové (UHK) objevila pravěké pohřebiště při záchranných výzkumech podél dálnice ve východních Čechách.

Stavba „long barrow“ měří na délku 190 metrů (623 stop), což z ní činí jednu z nejdelších ve střední Evropě – a zároveň jednu z nejstarších.

„Tyto typy mohyl se nacházejí především v severozápadních Čechách. Ve východních Čechách zatím nebyly spolehlivě doloženy,“ uvedl v prohlášení profesor katedry archeologie UHK Petr Krištuf.

„Navíc studovaný vzorek představuje nejdelší pravěkou mohylu nejen v našem regionu, ale v celé Evropě.“

Neviditelný nad zemí VykopávkaVykopávky odhalily dva centrální pohřby: dvě lidské kostry, obě uložené po levé straně obrácené k severu, první s keramickou nádobou a druhý s pěti štípanými artefakty.

Vědci se domnívají, že orientace a nabídka koster poskytuje cenné informace o tehdejších pohřebních praktikách.

Pohřebiště bylo částečně narušeno malou jámou, u které je podezření, že jde o další pohřeb – i když k potvrzení je potřeba další analýza – ale nebyly nalezeny žádné lidské kosti.

Kromě centrálních pohřbů byly na mohyle objeveny desítky dalších hrobů. Podle ARTnews tým v současné době zkoumá vzorky hrobů, aby lépe porozuměl těmto pohřbům.

„Podobné pohřby Střední Evropa Obvykle jeden, maximálně dva pohřby. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak spolu objevené hroby souvisí a zda představují pohřby příbuzných,“ poznamenal Kristof.

READ  Český ministr obrany se stáhne z OSN

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *