Pobřežní města La Palma se zavřela, protože láva narážela do oceánu

MADRID (Reuters) – Úřady na španělském ostrově La Palma v pondělí nařídily obyvatelům tří pobřežních měst, aby zůstali doma poté, co se do oceánu ponořil čerstvý proud lávy a vyslal na oblohu hustá oblaka toxických plynů.

Třetí jazyk lávy ze sopky Cumbre Vieja, která vybuchuje již dva měsíce, dosáhl vody kolem poledne (12:00 GMT) několik kilometrů severně, kde do moře zasáhly dva dřívější proudy.

Záběry z dronu z místní rady ukázaly bílé mraky stoupající z vody, když rozžhavená roztavená skála sklouzla z útesu v Atlantiku.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Obyvatelé Tazacorte, San Borondon a částí El Cardónu byli požádáni, aby zůstali doma se zavřenými dveřmi a okny, protože silný vítr zafoukal mrak dovnitř.

Na tomto snímku obrazovky získaném z videa na sociálních sítích je 22. listopadu 2021 pozorován proud lávy poblíž hory La Laguna na ostrově La Palma ve Španělsku. INVOLCAN / prostřednictvím agentury Reuters

Na měření kvality ovzduší v oblasti byli nasazeni vojáci z Vojenského pohotovostního útvaru.

Miguel Angel Morquinde, technický ředitel výboru pro reakci na erupci Pevolca, uvedl, že letiště bylo také uzavřeno a pravděpodobně tak zůstane až 48 hodin kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Řekl, že obyvatelům hlavního města Santa Cruz bylo doporučeno nosit masky poprvé od začátku erupce kvůli vysokým koncentracím pevných částic a oxidu siřičitého ve vzduchu.

Podle programu Copernican Disaster Monitoring Program zničily proudy lávy od 19. září asi 2 650 staveb a vynutily si tisíce jejich domovů na ostrově, který je součástí souostroví Kanárské ostrovy.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Obálka) Nathan Allen, střih Andre Khalil a Angus McSwan

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Izraelská první: Lékaři oddělí hlavy siamských dvojčat ve věku jednoho roku

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *