Po přerušení vazeb řekl Tchaj-wanu, aby se „sbalil a opustil“ Honduras

Po přerušení vazeb řekl Tchaj-wanu, aby se „sbalil a opustil“ Honduras

TEGUCIGALPA (Reuters) – Tchaj-wan musí opustit své velvyslanectví v Hondurasu do 30 dnů, řekl v pondělí vysoký představitel Hondurasu poté, co prezident Xiomara Castro přerušil vztahy s Tchaj-wanem ve prospěch Číny ve snaze získat více investic a pracovních míst z Asie. obří.

Náměstek ministra zahraničí Antonio Garcia učinil příkaz v pondělí v místní televizi poté, co vláda o víkendu oznámila, že zahájila formální diplomatické vztahy s Pekingem a zároveň ukončila své desítky let staré vztahy s Tchaj-wanem.

Castrova hlavní konzervativní opozice později oznámila, že obrátí otevření vůči Číně, pokud znovu získá moc.

Čína dlouho tvrdila, že demokraticky ovládaný Tchaj-wan je součástí jejího území a nemá žádný nárok na mezistátní vztahy, což Taipei důrazně odmítá. Čína řízená komunisty požaduje, aby země, s nimiž má vztahy, přijaly její postoj.

Velvyslanectví Tchaj-peje v zelené čtvrti Palmira v Tegucigalpě bylo po léta jedním z nejvýznamnějších zámořských míst v hlavním městě Střední Ameriky a zároveň druhým největším v zemi po velvyslanectví USA.

Garcia ve svých poznámkách uvedl, že 30 dní je „více než dost času na to, abychom se sbalili a odešli“, dodal, že úředníci usilují o „spořádaný a přátelský“ odchod.

Náměstek také zdůraznil nutnost vyslat diplomatickou misi do druhé největší ekonomiky světa.

„Musíme tam jet, abychom prozkoumali velké projekty, které nám Čína může nabídnout,“ řekl s tím, že Čína by mohla v Hondurasu investovat asi 10 miliard dolarů jako dobrodiní pro místní dělníky.

Ministerstvo zahraničí také oznámilo, že honduraští studenti, kteří získali stipendia na Tchaj-wanu, budou moci přenést svá studia do Číny.

Honduraské ministerstvo zahraničních věcí pozdě v sobotu uznalo Čínskou lidovou republiku, což je oficiální název Číny, jako jedinou legitimní vládu zastupující celou Čínu a že Tchaj-wan je „nezcizitelná část čínského území“.

READ  Putin nařizuje odvetné sankce proti Západu – Kremlu

Tento krok ponechává Tchaj-wanu pouze 13 oficiálních spojenců, většinou chudých, rozvojových zemí ve Střední Americe, Karibiku a Tichomoří.

Ve svém vlastním prohlášení později v pondělí se konzervativní Národní strana zavázala obnovit vztahy s Tchaj-wanem, pokud se jí podaří obnovit honduraské prezidentství v roce 2026.

„Uděláme nemožné, abychom obnovili vztahy s našimi bratry a sestrami v Tchajwanské republice,“ řekla a slíbila, že loajalitu k Tchaj-wanu zakotví v ústavě země.

(Zprávy Gustavo Palencia) Další zprávy Sarah Moreland. Střih Stephen Eisenhammer, Josie Kao a Sandra Mahler

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *