Po 26 letech a devíti světových titulech tomu Valentino Rossi říká, že končí

Po 26 letech a devíti světových titulech tomu Valentino Rossi říká, že končí

vydáno v: průměrný:

Spielberg u Knietelfeldu (Rakousko) (AFP)

Legenda MotoGP a devítinásobný mistr světa Valentino Rossi ve čtvrtek potvrdil svůj odchod do důchodu na konci sezóny po 26 letech zapálení tohoto sportu.

Dvaačtyřicetiletý Ital podepsal s Yamaha-SRT na tuto kampaň smlouvu na jednu sezónu a bylo navrženo, že by mohl příští rok jezdit za svůj tým.

Na tiskové konferenci před Velkou cenou Štýrska tento víkend však řekl, že to jednoho dne nazve 12 let po svém posledním titulu v MotoGP.

„Rozhodl jsem se zastavit na konci sezóny,“ řekl Rossi. „Byla to velmi dlouhá, ale opravdu zábavná jízda.“

„Je to velmi smutný okamžik, protože je těžké říci, a vím, že příští rok nebudu závodit na motocyklu, udělal jsem to, protože si myslím, že je mi víceméně 30 let.“

Rossi ukončí svou kariéru se sedmi tituly mistra světa A -League – jen jeden krátký k rekordním osmi titulům, které vytvořil krajan Giacomo Agostini.

Zúčastnil se 423 závodů Grand Prix – 363 v první třídě.

V posledních letech muž přezdívaný „Doktor“ spojil soutěž s vlastnictvím svého týmu VR46, pomohl přivést mladé jezdce v Moto2 a Moto3 a v příští sezóně se bude moci soustředit na tuto roli mentora.

Vřelá chvála za jeho působivou kariéru přišla od konkurentů, včetně francouzské superstar Fabio Quartararo, jeho nástupce v týmu Factory Yamaha, který vede letošní závod o titul.

„Nemám slov … Velká gratulace k vaší nádherné kariéře! Do konce života si budu pamatovat první závod, na který jsem vás v Jerezu 2005 sledoval, a motivovali jste mě, abych byl tam, kde jsem dnes,“ tweetoval Quartararo na twitteru.

Rossi získal nejvyšší tituly na světě v letech 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008 a 2009 poté, co v roce 1997 začal s korunou 125 ccm, o dva roky později přidal titul 250 ccm.

READ  Česká vláda podpořila návrh rozpočtu na rok 2024 se schodkem 252 miliard Kč - Česká televize - 27. září 2023 ve 12:54 EDT

Rossi dosáhl celkem 235 pódií, z toho 199 v 1. třídě a připsal si 115 vítězství – 89 v 500 ccm/motoGP, 14 ve 250 ccm a 12 ve 125 ccm, přičemž nasbíral 65 pole position.

Po svém prvním závodě 125 ccm v Malajsii v roce 1996 promarnil málo času, aby si připsal první vítězství ve stejném roce v České republice, než postoupil do první třídy v roce 2000 a dosáhl svého prvního úspěchu na této úrovni při Velké ceně Velké Británie v téže sezóně. .

Jeho poslední vítězství v Nizozemsku přišlo v roce 2017 – rekordních 20 let a 311 dní po jeho první 125 výhře.

V této sezóně však došlo k poklesu žebříčku výběru s Yamaha-SRT, která v současné době sedí na 19. místě s pouhými 17 body, což jej vedlo k tomu, aby mu na konci roku říkal denně poté, co v minulé sezóně zvládl své jediné umístění na stupních vítězů.

„Valentino je žijící legenda, jejíž úspěchy a osobní styl přispěly k hojnosti a odkazu společnosti Yamaha,“ řekla Lynne Jarvis, generální ředitelka společnosti Yamaha.

„V nejtěžších obdobích by jeho pozitivní myšlení bylo povzbuzením pro lidi kolem něj a vždy byl ochotný udělat něco navíc, aby dosáhl dobrého výsledku.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *