Platformy sociálních médií jsou na Srí Lance zablokovány kvůli zákazu vycházení a protestům opozice

Platformy sociálních médií jsou na Srí Lance zablokovány kvůli zákazu vycházení a protestům opozice

COLOMBO (Reuters) – Srílanští vojáci s útočnými puškami a policie v neděli zřídili kontrolní stanoviště v Colombu, když vláda zablokovala platformy sociálních médií poté, co zavedla zákaz vycházení, aby potlačila veřejné nepokoje způsobené ekonomickou krizí země.

Nejnovější omezení přicházejí poté, co vláda v sobotu zavedla celostátní zákaz vycházení, když se protesty proti vládnímu řešení hospodářské krize změnily v násilné. Zákaz vycházení bude pokračovat do 6:00 (00:30 GMT) v pondělí. Přečtěte si více

„Zákaz sociálních sítí je dočasný a uvalený na zvláštní pokyny ministerstva obrany. Byl uložen v zájmu země a lidu zachovat klid,“ řekl agentuře Reuters Jayanta de Silva, šéf telekomunikačního regulačního úřadu.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Internetový hlídač NetBlocks uvedl, že síťová data v reálném čase ukázala, že Srí Lanka zavedla celonárodní výpadek sociálních sítí a omezila přístup k platformám včetně Twitteru, Facebooku, WhatsAppu, YouTube a Instagramu, protože byl během protestů vyhlášen výjimečný stav.

Tamní ministr mládeže a sportu Namal Radžapaksa, který je také synovcem prezidenta Gotabayi Radžapaksy, ve svém tweetu na Twitteru uvedl, že „nikdy nepřipustí blokování sociálních sítí“.

„Dostupnost VPN, jak ji nyní používám, činí takový zákaz zcela zbytečným. Vyzývám úřady, aby myslely více dopředu a přehodnotily toto rozhodnutí.“

Prezident Rádžapaksa v pátek vyhlásil výjimečný stav, což vyvolalo obavy, že protesty budou potlačeny, protože země zápasí s prudce rostoucími cenami, nedostatkem potřeb a neustálými výpadky elektřiny.

Mimořádné pravomoci v minulosti umožňovaly armádě zatýkat a zadržovat podezřelé bez zatykačů, ale podmínky současných úřadů zatím nejsou jasné.

Také došlo k prudkému posunu v politické podpoře prezidenta Rádžapaksy, který se dostal k moci v roce 2019 a sliboval stabilitu.

Asi dvě desítky opozičních vůdců se cestou na náměstí Nezávislosti zastavily u policejních barikád a někteří skandovali „Gotha (Gotabaya) jdi domů“.

READ  Demonstranti blokují diplomata Kremlu z Polska na ruský Den vítězství

„To je nepřijatelné,“ řekl opoziční vůdce Eran Wickramartne a sklonil se nad barikádami. „To je demokracie.“

Šéf policie Nihal Teldwa řekl, že 664 lidí, kteří porušili pravidla zákazu vycházení, zatkla policie v Západní provincii, nejlidnatější administrativní oblasti země, která zahrnuje Colombo.

Kritici tvrdí, že kořeny krize, nejhorší za několik desetiletí, spočívají ve špatném ekonomickém řízení ze strany po sobě jdoucích vlád, které vytvořily a udržovaly dvojí deficit – rozpočtový deficit vedle deficitu běžného účtu.

Současnou krizi však urychlilo masivní snížení daní, které Rajapaksa slíbil během volební kampaně v roce 2019, která byla spuštěna měsíce před pandemií COVID-19, která zničila části ekonomiky Srí Lanky.

Na zastávce vládního autobusu Pettah v Kolombu malíř Isoru Sabarmado řekl, že zoufale hledal způsob, jak se dostat zpět do svého domova v Chilaw, asi 70 km daleko.

Vzhledem k tomu, že veřejná doprava byla pozastavena od zákazu vycházení, Sabarmado řekl, že strávil noc spánkem na ulici poté, co celý týden pracoval v Colombu.

„Teď se nemůžu vrátit. Uvízl jsem,“ řekl. „Jsem velmi frustrovaný.“

Západní a asijští diplomaté sídlící na Srí Lance uvedli, že situaci monitorují a očekávají, že vláda umožní občanům pořádat pokojné demonstrace.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Napsal Rupam Jain; Střih Jacqueline Wong

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *