Plán deportace Rishi Sunaka vyvolává velké otázky

zdroj obrázku, PA média
foto titulek,

Počet lidí překračujících Lamanšský průliv je nyní na bezprecedentní úrovni

Premiérův projev o imigraci v Dolní sněmovně přichází tři roky poté, co jeho strana zvítězila ve všeobecných volbách, v nichž lidem řekl, že konzervativní vláda bude kontrolovat imigraci.

Před pouhými osmi měsíci vládní stěžejní návrh zákona o přistěhovalectví sliboval „opravit rozbitý azylový systém“.

Pojďme se podívat na některé klíčové věci, které nyní Rishi Sunak poslancům slíbil – a na výzvy, kterým čelí.

„Vytvoříme nové, stálé a jednotné operační velitelství pro malé čluny.“

Premiér říká, že britský dohled nad kanálem byl „velmi roztříštěný, různí lidé dělali různé věci a byli taženi různými směry“.

Nyní plánuje „Small Boat Operations Command“, které by spojilo vojenské a civilní týmy, koordinovalo zpravodajství, odposlech, zpracování a provádění. Nový rozkaz by použil „veškerou dostupnou technologii, včetně dronů…pak by stíhal více pilotů lodí vedených gangy“.

To vše se však již v nějaké formě či formě děje – Spojené království má vyhrazeného velitele pro operace proti malým člunům – takže zatím není jasné, co se mění.

Vláda chce další stíhání, ale u soudů dochází k bezprecedentním průtahům, takže není jasné, kdy a jak by všechny tyto dodatečné navrhované případy mohly být projednány.

„Tyto dodatečné zdroje umožní imigračním úředníkům vrátit se k vymáhání práva, což nám umožní zvýšit počet nájezdů na nelegální práci o 50 procent.“

Požádali jsme ministerstvo vnitra, aby objasnilo, kdy tento cíl platí. Jedním z prvků této strategie je obnovení sdílení údajů o stavu imigrace s bankami, aby mohly zabránit lidem v přístupu k účtům.

Ale skandál Windrush odhalil, jak lidem, kteří byli Britové nebo měli právo být ve Spojeném království, byly zničeny životy, protože ministerstvo vnitra si myslelo, že jsou nelegální přistěhovalci – nebo neměli žádný záznam o jejich skutečném postavení. Přišli o bankovní účty, práci a domovy. Nejnovější zpráva o pokroku v ladění Windrush varovala ministerstvo vnitra na začátku tohoto roku, že tento problém musí být ještě vyřešen.

READ  Prezident Zelenskij se objeví na předávání cen Grammy ve videu z Kyiv Bunker: NPR

Mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že pro proces sdílení dat banky byla přijata „řada záruk“ – včetně „vylepšeného kontaktu se zákazníky a řešení služeb pro ty, kteří se domnívají, že mohli být nepatřičně ovlivněni“.

„Během nadcházejících měsíců se tisíce Albánců vrátí domů.“

Bylo to už dávno Nejednoznačnost, proč Albánci přicházejí, je pro ministerstvo vnitra velkým problémem. Ministři mohou podepsat příkaz prohlašující určitou zemi za bezpečnou. Od roku 2003 je Albánie na seznamu bezpečných zemí – což znamená, že každý, kdo hledá azyl nebo ochranu, tam může být rychle poslán zpět.

Vláda tvrdí, že albánské zločinecké syndikáty zneužívají proces, kterým si lidé mohou v moderní době nárokovat ochranu jako otroci, a chce uzavřít mezery – ale důkazy o tomto údajném zneužívání jsou sporné.

Premiér v parlamentu připustil, že Německo, které přijímá mnohem více žadatelů o azyl než Spojené království, odmítá téměř všechny albánské žadatele.

Předpokládejme, že vláda tyto případy urychleně sleduje – něco, co labouristé podle svých slov dlouho prosazovali – odstranění těchto lidí vyžaduje zdroje – a není jasné, že tyto případy vlastní ministerstvo vnitra.

„Stěhujeme až 10 000 lidí z drahých hotelů do míst s nižšími náklady, jako jsou opuštěné prázdninové parky a bývalé studentské koleje.“

V systému azylové podpory je více než 100 000 lidí, kteří čekají na rozhodnutí o svých případech. Asi 37 000 je v hotelech, protože ministerstvu vnitra došly domovy, aby je mohly umístit. A domy se vyčerpaly, když se zvýšil počet nevyřízených případů (viz níže).

Tato vláda, stejně jako před ní Labouristická strana v roce 2000, čelila značné domácí opozici vůči přesouvání žadatelů o azyl do vyhrazených středisek.

Každé centrum bude potřebovat stavební povolení – a to by mohlo znamenat další kampaně zaměřené na poslance, kteří se již obávají o svá místa.

„Začátkem příštího roku zavedeme novou legislativu, která objasní, že pokud vstoupíte do Spojeného království nelegálně, nemůžete zde zůstat.“

Sunak říká, že tento nový zákon bude znamenat, že lidé mohou být „zadrženi a rychle vráceni“ do své domovské země nebo na jiné místo – což teoreticky znamená Rwandu nebo destinaci EU.

Agentura OSN pro uprchlíky tvrdí, že vládní návrhy by znemožnily lidem přístup k legálnímu azylovému systému kvůli tomu, jak se tam dostali.

Spekuluje se také o tom, že vláda chce oživit „zadrženou zrychlenou cestu“ – pracovní vládní schéma, které bylo pozastaveno v roce 2015 poté, co kritici vyhráli právní bitvu, aby dokázali, že je nespravedlivé. Zastánci DFT říkají, že to bylo cenné při rychlém odstranění nepodložených tvrzení.

Mimochodem – rwandské schéma je stále u soudů a neexistuje žádná dohoda, která by lidi vrátila do EU, protože to ministři nezahrnuli do dohody o brexitu.

„Očekáváme, že do konce příštího roku vymažeme množství nevyřízených prvotních rozhodnutí o azylu.“

Napsal jsem obsáhle Jak akumulace stoupá? od roku 2018.

Částečným důvodem je, že zaměstnancům ministerstva vnitra trvá vyřizování případů déle.

Dalším důvodem je, že od Brexitu přibývá případů, které nebyly formálně řešeny, takže zůstávají v limbu. (Změna pravidel po brexitu deklarovala, že lidem z EU by mohlo být zabráněno žádat o azyl a posláni zpět do bezpečné země, odkud přišli – ale jak bylo uvedeno výše, Spojené království nemá s EU dohodu o návratu. )

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.