Pitinova letní práce: pokus o zapojení Řecka do tokijských her

Tim Reynolds, spisovatel basketbalového týmu AP

Rick Pettino tvrdí, že zná tři řecká slova: Kalimera, kalispera a kalinichta, což znamená dobré ráno, dobrý večer a dobrý večer.
Naštěstí pro síň slávy je basketbal univerzálním jazykem.

Trenér Iona College – dříve mimo jiné v Providence, Louisville, Kentucky, New York Knicks a Boston Celtics – je také hlavním trenérem řecké mužské reprezentace, která začíná hrát v úterý na jednom ze čtyř zbývajících kvalifikačních olympijských turnajů která určí poslední čtyři místa v aréně mužů pro Tokijské hry.

Řecko od roku 2008 nekonkuruje na basketbalových hrách mužů a je letos trochu mimo šanci se tam dostat – zčásti proto, že nejlepšího hráče v zemi, dvojnásobného nejlepšího hráče NBA Giannisa Antetokounmpa, už nějakou dobu čeká. S Milwaukee Bucks ve finále Východní konference spolu se svým bratrem Thanassisem Antitokonmo.

„Bylo by skvělé pro hráče hrající v Řecku,“ řekl Petino, který se nikdy nezúčastnil olympiády, ani jako fanoušek. „Je to už dlouho, co se tam dostali. Giannis a Thanassis budou pro nás určitě důležití, ale to je více o těchto hráčích než o mně.“

Řecko nastoupí v úterý v prvním zápase kvalifikace ve Victorii v Britské Kolumbii s Kanadou a poté ve čtvrtek narazí na Čínu. Pro postup do semifinále budete muset vyhrát alespoň jeden z těchto zápasů; Dalšími třemi týmy, které tam soutěží, jsou Uruguay, Turecko a Česká republika.

Když Pitino a Řecko přijeli do Kanady, první film, který jim ukázal, byl „Zázrak“ – Disneyho verze příběhu amerického olympijského hokejového týmu z roku 1980, který ohromil svět v Lake Placid v New Yorku tím, že porazil Sovětský svaz v medaili kolo a poté získání zlaté medaile.

Důvod pro výběr Pitina pro tento film byl jednoduchý.
„Velké věci lze dosáhnout, když se tým spojí směrem ke společnému cíli,“ řekl.

READ  Sunway University je hodnocena jako nejlepší non-GLU univerzita v Malajsii

Betinova italština je mnohem lepší než řečtina, ale faktem je, že zachytil více než tři uvítací fráze v tomto jazyce. Část dvou sezón strávil trénováním stálé řecké síly Panathinaikos a nechal ho tam loni, když pandemie zasáhla a mnohé překvapila tím, že ho najala v Ioně.

Zkušenosti z Řecka se dobře promítají do toho, o co se nyní pokouší v olympijské kvalifikaci.

„Je to basketbal FIBA,“ řekl Betino. „Jsou to různé trestné činy, různé způsoby hraní věcí. Řekl jsem to už téměř stokrát: přišel jsem do Řecka v 63, 64, abych se naučil jiný druh basketbalu a vyzvedl si věci, které bych ve svém životě neudělal věk. Tady nahoře. Byla to skvělá zkušenost a pomohla mi rozvíjet se jako kouč. Když jste jako kouč v polovině 60. let a stále rostete, tak to chcete vlastnit. “

Pandemie měla zásadní dopad na Pitinovu první sezónu v Ioně. Gaels nehráli mezi 23. prosincem a 12. únorem a v sezóně skončilo pouze 6-5 a poté vyhráli šest přímých her, aby získali titul atletické konference Metro Atlantic a páté mistrovství NCAA v řadě.

Strávit několik týdnů v Řecku s národním týmem znamenalo velmi dlouhé dny péče o věci v Ioně.

„Nejtěžší bylo 1 hod. Na Zoom hovorech, protože bylo 17:00 na Ioně,“ řekl Pettino. „Jsi opravdu vyčerpaný ze dne a pak máš volání Zoom, takže to byla ta nejtěžší věc.“

Ale pokud se Řekové – tým vedený bývalou hvězdou Floridy Nickem Calathisem a loterií NBA Georgiosem Papagiannisem, spolu s Kostasem Antitokonmem, třetím bratrem rodinné trilogie NBA – rozhodnou najít cestu k tokijským hrám, budou se ty dlouhé dny zdát dokonce víc. Je to prostě užitečné.

„Byla to skvělá zkušenost a skvělá příležitost,“ řekl Petino.

READ  Karlovarský filmový festival v České republice se plánuje vrátit v srpnu

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *