Peruánské volby za pátého prezidenta za 5 let se střetávají

Lima, Peru – Prezidentské volby v Peru míří do druhého kola, které vedl Pedro Castillo, bývalý krajně levicový odborový aktivista a mentor, podle údajů zveřejněných v pondělí volební vysokou školou v zemi.

Pravděpodobně bude čelit pravicovému kandidátovi ve druhém červnovém kole hlasování.

Sociálně konzervativní pan Castillo byl jedním z 18 kandidátů a využil vlnu protiinstitucionálního sentimentu ve volbách poznamenáných rozsáhlou frustrací z politického systému.

Podle průzkumu místní televizní stanice Ipsos pravděpodobně zamíří na útěk s Keiko Fujimori, dcerou uvězněného bývalého diktátora Alberta Fujimoriho. Za paní Fujimori stojí velmi konzervativní Raphael Lopez Aliaga.

Oba by připravily půdu pro vysoce polarizované volby druhého kola, jejichž výsledky by mohly zemi vést radikálně odlišnými směry.

„Jedná se o hlasování unavené, depresivní, frustrované a také rozrušené země,“ uvedl v pondělí v prohlášení peruánský politický analytik Fernando Twista.

Volby přicházejí pro Peru v nízkém bodě. Za posledních pět let zemi řídili čtyři prezidenti a dvě konference a došlo k častým střetům mezi zákonodárnou a výkonnou mocí.

Tři bývalí prezidenti strávili ve vězení během vyšetřování úplatků, z toho jeden kandidát v letošních volbách; Čtvrtý se zabil, aby zabránil zatčení; A pátý, Martin Vizcarra, jeden z nejslavnějších nových vůdců, byl v listopadu odvolán z funkce.

Náhradník od Vydržela necelý týden v kanceláři, Je vyšetřován v souvislosti se zastřelením dvou mladých lidí v protestech, které vedly k jeho rezignaci.

Se započítáním 84 procent hlasů vedl pan Castillo s 18,5 procenty hlasů v pondělí odpoledne, o více než pět bodů před svým nejbližším konkurentem.

Castillo, 51 let, chce znárodnit přírodní zdroje země, aby pomohl platit za investice do zdravotní péče a vzdělávání; Slib volit nejvyšší soud na základě lidového mandátu; Navrhuje novou ústavu ve prospěch obyčejných Peruánců, nikoli obchodní zájmy.

READ  Administrativa společnosti Biden se zavazuje rozšířit očkování, protože zimní bouře způsobují zpoždění Zprávy z USA

V předvolebních volbách pan Castillo přitahoval velké množství lidí ve venkovských městech, ale nedostal široké zpravodajství z celostátních médií, dokud průzkumy veřejného mínění neukázaly, že týden před volbami stoupl na zhruba 6 procent.

Oslavil své překvapivé vítězství z ochuzené vysočiny Cajamarca, kde byl v mládí součástí hlídky rolnické bezpečnosti, která prosazuje místní zákony a zvyky.

„Očima peruánského lidu byl odstraněn šátek,“ řekl pan Castillo davům příznivců v neděli v noci na Cajamarce a měl farmářům v této oblasti klobouk se širokou krempou.

Řekl: „Často nám říkají, že zemi mohou vládnout pouze vzdělaní politologové a konstitucionalisté a politici s vyššími tituly.“ Měli dost času.

Paní Fujimori, představující svou třetí nabídku na prezidenta, byla v posledních letech třikrát uvězněna v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním praní peněz. V těchto volbách jsem se zavázal zastavit vypínání epidemií a zakročit proti zločinu.

Marianela Linares (43 let), zastánkyně Castilla, v neděli uvedla, že představuje „velkou změnu“, kterou voliči hledají, ale dosud ji nedokázala najít u tradičních politiků.

„Vždy jsme byli podvedeni vysoce postavenými lidmi, kteří vždy říkali, že nám pomohou posunout se kupředu, ale lhali nám,“ řekla paní Linares, učitelka na veřejné škole v Puerto Maldonado v Amazonu. „Ví, co je potřeba. Ví, co je hlad a co to znamená žít v bídě.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *