Peru posílá vojáky na chilskou hranici, kde uvízly stovky lidí | Zprávy o přistěhovalectví

Lidé, kteří chtějí opustit Chile uprostřed zvýšených omezení, uvízli v drsném klimatu s malým množstvím zásob.

Peruánská vláda posílá na svou hranici s Chile téměř 700 vojáků a policistů, oznámily úřady, protože na hranici uvízly stovky nelegálních přistěhovalců, kteří se snaží dostat do Peru.

Páteční oznámení přichází v době, kdy stovky lidí – z nichž mnozí uvedli, že chtějí vstoupit do Peru, aby pokračovali v cestě domů do Venezuely – zůstávají v táborech na chilské straně hranice.

Další migranti uvedli, že plánují cestovat na sever k hranicím s USA, a organizace na ochranu lidských práv oznámily, že mezi uvízlými jsou Haiťané a další cizí státní příslušníci.

Peruánský ministr vnitra Vicente Romero v pátek místní rozhlasové stanici RPP řekl, že na hranici již dorazilo asi 390 policistů a že tam brzy dorazí dalších 300 vojáků z různých částí země.

„Nedovolíme žádný nelegální vstup ani útoky na policii,“ řekl Romero a zopakoval tvrzení vládních úředníků, že ti, kteří se nacházejí na hranici, páchají zločiny, přičemž některé fotografie ukazují, jak migranti strkají peruánské pohraniční hlídky, kteří se snaží vstoupit do země.

V posledních týdnech Chile zpřísnilo omezení pro lidi žijící v zemi bez právních dokladů, což vedlo k nárůstu počtu těch, kdo chtějí odejít.

Peruánská prezidentka Dina Boloartová vyhlásila počátkem tohoto týdne v reakci na příliv příchozích stav nouze v Tacně, městě poblíž hranic s Chile, a připravila tak cestu pro společné operace armády a policie.

Chilský prezident Gabriel Boric na konci února rozmístil na hranici vojáky, aby pomohly zastavit další přechody.

Amnesty International ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že „nejméně 300 lidí, včetně rodin s dětmi, mladistvých, těhotných žen a chronicky nemocných“, uvízlo na hranicích a čelí zhoršujícím se podmínkám.

READ  Trudeau váží předčasné volby Kanady

Ti, kteří uvízli, žijí týdny v bivacích v poušti Atacama – jednom z nejsušších míst na zemi a oblasti s parnými dny a mrazivými noci. Hlásili nedostatek vody a základních služeb.

Erica Guevara Rosasová, ředitelka Amnesty International pro Ameriku, ve čtvrtek obvinila chilské a peruánské úřady, že „zbytečně vyostřují situaci a mění ji v humanitární krizi, která dále ohrožuje životy a bezpečnost těchto lidí“.

„Militarizace hranic ohrožuje nejen uprchlíky a migranty, ale také lidi žijící v těchto oblastech,“ uvedla v prohlášení.

Lidé stojí vedle dopravní značky s nápisem „Vítejte v Peru“, zatímco migranti zůstávají uvězněni na hranici, v okrese Chacaluta, Arica, Chile 27. dubna 2023 [Alexander Infante/Reuters]

Začátkem týdne si chilská vláda předvolala peruánského velvyslance Jaimeho Pomaredu kvůli výrokům starosty peruánského pohraničního města Tacna.

Starosta Pascual Joysa označil Borka za „nezodpovědného“ a obvinil Chile, že do hranic přináší problémy s imigrací.

Uprostřed této slepé uličky vyzval předseda chilské Poslanecké sněmovny Vlado Mirošević k vytvoření humanitárního koridoru, který by zahrnoval všechny země v regionu, aby vyřešil krizi a umožnil migrantům bezpečný přechod do Venezuely.

Starosta chilského pohraničního města Arica Gerardo Espindola mezitím přislíbil prostředky na podporu těch, kteří uvízli, zejména dětí a seniorů.

„Budeme jednat s rychlostí, kterou vyžaduje tato kritická situace postihující lidi uvízlé na hranicích,“ řekl Espindola.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *